Bitter Çikolatalı İncecik Yulaf Tarifi

bitter çikolatalı yulaf

Yulaf ve Faydaları

Günümüzde insan beslenmesinde büyük bir yer edinen yulafın faydaları saymakla bitmez. İçerisinde diğer bileşenlere oranla en fazla nişasta bulundurmaktadır. Bu nişastanın %25-30’u amilazdan oluşmaktadır.

İçerdiği protein miktarı, yetiştirildiği çevre şartlarına göre ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne protein kalitesi soya proteini ile aynıdır. Vücudumuzun üretemediği ve besinlerden alınması gereken elzem aminoasitleri içerir. Bu aminoasidlerden biri olan lisin aminoasidi içeriği diğer tahıllara göre yüksek olup, ayrıca izolösin, lösin ve arjinin içermektedir. Protein kalitesi açısından baklagil kalitesinde proteine sahip olan tek tahıldır.

Yulaf içeriğinde direkt olarak gluten bulundurmamasına rağmen çapraz bulaş riski taşıdığı için Çölyak Hastalığı’nda kullanılmamaktadır.

Linoleik ve oleik yağ asitleri içeriği bakımından zengindir.

Yulaf kabuğu, fiziksel olarak ayrıştırılmamaktadır ve genelde yulaf direkt olarak tüketildiği için yüksek lif kaynağı olarak görülmektedir. Hem çözünür hem de çözünmeyen lif kaynağıdır. Aynı zamanda, yüksek lif içeriğine bağlı olarak şeker (diyabet) ve kalp-damar hastalıkları ve kan yağlarında olumlu etkilere sahiptir.

Bağırsaktaki sağlıklı bakteriler tarafından üretilen bütirat ve kısa zincirli yağ asitlerinin üretiminin artışını sağlar. Bunun sonucunda bağırsak mikrobiyotasının olumlu olarak gelişmesinde de yardımcı olmaktadır.

Yulaf içerisinde bulunan farklı fitokimyasallar, antioksidan özelliğe sahiptir. İçeriğinde bulundurduğu en yaygın antioksidan özelliğe sahip bileşen, vitamin E’dir.

Kakao ve Faydaları

Tarifimizin malzemelerinden olan bitter çikolatanın ve kakaonunda sağlık açısından faydaları saymakla bitmez.

Kakao, çok yüksek miktarda antioksidan bileşenlere sahiptir. Aynı zamanda kakao ve çikolata ürünleri flavonoidlerin önemli kaynaklarıdır. Kakao ürünlerinin içerdiği sağlıklı biyokimyasal ve antioksidan içeriği sayesinde kalp-damar hastalıkları riskini azaltıcı potansiyel etkiye sahip olduğu gözlemlenmektedir.

Bu tarifte bitter çikolata kullanmamızın nedeni, bitter çikolatanın diğer çikolata türlerine göre daha fazla yağsız kakao kütlesi bulundurmasından kaynaklı antioksidan içeriğinin daha fazla olmasıdır.

Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, kakao ürünlerinin tüketim miktarı ve sıklığı, şeker içeriği açısında önem taşımaktadır. Mutlaka porsiyon kontrolü yapılmalıdır.

Bitter Çikolatalı İncecik Yulaf

1 DİLİM SADECE 105 KALORİ

Malzemeleri ;

💫40 g Bitter Çikolata

💫1 Su Bardağı İnce Öğütülmüş Yulaf

💫2 Yemek Kaşığı Bal

💫1.5 Yemek Kaşığı Fıstık Ezmesi

Yapılışını izlemek için mutlaka youtube sayfamızı ziyaret edin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.