Karakılçık Hasadı Haberleri

Karakılçık Ekmeği

İzmir Halk Ekmekte Karakılçık Ekmeği Satışa Çıktı

Karakılçık ekmeği İzmir Halk Ekmek fabrikalarında 7 ayda toplam 15 binin üzerinde üretim rakamlarına ulaştı. Genetiği değiştirilmemiş tohumların farkındalığı günden güne artıyor. Önümüzde obezite gerçeği duruken, kokusu ve buğdayın lifli yapısından dolayı doyuruculuğu tüketicileri memnun ediyor. Ayrıca ekmeğin daha geç sürede bozulduğu da tüketici yorumları arasında. Karakılçık hasadı giderek büyüyen tarım arazilerinde yapılmaya devam ediyor.

Şuan İzmir’de 84 büfesi bulunan halk ekmekte karakılçık ekmeği 22 lira/1 kg bedelle satılıyor.

Karakılçık buğdayını İzmir Büyükşehir Belediyesi hükümetin belirlediği taban ücretin 2 katına(14 TL/Kg) üreticiden satın aldı.

Menteşe’de Karakılçık Buğdayı Dağıtılacak

Belediyeye ait tarlalarda üretimine başlanan karakılçık su istemeyen, verimli ve gluteni düşük bir ürün olması itibariyle öne çıkıyor.

Muğla’nın Menteşe Belediyesi “Geleceğimiz için üretiyoruz” projesi kapsamında karakılçık buğdayı hasadına başladı. Elde edilen tohumlar ekim için ücretsiz dağıtılacak. Karakılçık başta Kafaca, Yeşilyurt ve Ortaköy mahalleleri olmak üzere toplam 36 dönümlük alanda ekildi.

Karakılçık ayrıca bölgede hayvan yemi olarak da üretilmeye başlandı.

Kemalpaşa Ulucakta Karakılçık Hasadı Sevinci

İzmir Kemalpaşa Belediyesi ata tohumunu yaygınlaştırma projesi kapsamında Ulucak mahallesinde ekimini yaptığı karakılçık buğdayının hasadını gerçekleştirdi. 2020 yılında 20 dönümle başlayan proje bugün tam 200 dönüm alana ulaşmış durumda. İklime, tarıma ve coğrafyaya dayanıklı karakılçık buğdayını gelecek nesillere aktarmayı planlayan proje tarımın desteklenmesi için de bir fırsat.

Aydın Efeler’de Karakılçık Hasadı

Efeler Belediyesi toprakla buluşturduğu karakılçık buğdayının ilk hasadını yaptı. Işıklı mahallesinde atıl durumdaki tarım arazilerinde yapılan ekim, 10 dönüm alanda 2,5 ton verimle hasat buldu. Elde edilen ürünlerin bir kısmının un, bir kısmının da tohumluk ayrıldığını belirten belediye, unların Efe Bakkallarda satışa sunulacağını belirtti.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.