Candida Diyeti

Candida Diyeti

Candida diyeti , iyi bağırsak sağlığını destekleyen ve Candida’nın aşırı büyümesini besleyen şekerleri ortadan kaldıran, düşük şekerli, antiinflamatuar bir diyettir. Diyet, nişastalı olmayan sebzeler, bazı düşük şekerli meyveler, glütensiz tahıllar, bazı süt ürünleri ve fermente gıdalar içerir.

Bağırsak sağlığınızı iyileştirerek ve vücudunuzda yaşayan bakteri ve maya dengesini yeniden sağlayarak şişkinlik, hazımsızlık, maya enfeksiyonları, yorgunluk, mide bulantısı, ishal ve gaz gibi Candida semptomlarından kurtulabilirsiniz. 

Bağırsak disbiyozunun ve aşırı mantar büyümesinin başlıca nedenlerinden biri, şekerli, işlenmiş, abur cuburlarla dolu bir diyettir. Bu yiyecekler, Candida’nın aşırı büyümesini besleyen şekerler bakımından yüksektir ve bağırsağınıza zarar veren ve vücudunuzda iltihaplanmaya neden olan proinflamatuar bileşenler açısından zengindir.

Bağırsak mikrobiyomunun önemi defalarca kanıtlanmıştır. Vücudunuzda yaşayan 40 trilyon inanılmaz mikroorganizma var. Aslında, içinizde bu mikroorganizmalardan insan hücrelerine sahip olduğunuzdan daha fazla var! 

Bağırsak sağlığı bağışıklık, glikoz kontrolü, kalp sağlığı ve sindirim ile ilişkilendirilmiştir. Son araştırmalar bağırsak sağlığı ile ruh sağlığı arasındaki bağlantıları bile keşfetti. Sağlıksız bir bağırsağın vücudunuzun her yerinde sorunlara neden olabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Candida diyeti, bağırsak sağlığını iyileştirmek, iltihaplanmayı azaltmak ve bağışıklığı artırmak için tasarlanmıştır . Bir kandida temizliğinin ilkeleri, eklenen şekerlerin çıkarılmasını, fermente gıdaların tüketilmesini ve glüten ve işlenmiş gıdalar gibi proinflamatuar tetikleyicilerden kaçınılmasını içerir.

Candida diyetinde yenecek gıdalar arasında nişastalı olmayan sebzeler, yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, yaban mersini gibi düşük şekerli meyveler, tavuk ve balık gibi proteinler ve kinoa gibi sahte tahıllar bulunur. Diyet, Candida albicans’ın ihtiyaç duyduğu gıdalardan mahrum kalmasına neden olan Candida’nın ölmesini önleyerek iltihabı azaltırken en uygun beslenmeyi sağlamak için tasarlanmıştır.

Candida Karşıtı Diyet

 İşte Candida karşıtı diyetinizde uygulayabileceğiniz bazı basit kurallar .

  • İlave şekerlerden kaçının
  • Abur cuburları kesin
  • Nişastalı olmayan sebzeler yiyin
  • Düşük şekerli meyveler yiyin
  • Sağlıklı proteinlerin tadını çıkarın
  • Sağlıklı katı ve sıvı yağlar kullanın
  • Kafeini en aza indirin
  • Glutensiz tahıllar yiyin
  • Fermente gıdaların tadını çıkarın

Bunlardan en önemlisi ilave şekerden kaçınmaktır. Bu günlerde insanların diyetleri dekstroz, meyve suyu konsantresi ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ilave şekerlerle dolu.

Aslında şekerin o kadar çok farklı adı var ki çoğu zaman ne yediğimizin farkına bile varmayız.

Candida albicans, hücresel büyüme, mantar formuna geçiş ve bağışıklık sisteminizden saklanmak için kullandığı biyofilmleri oluşturmak için şeker kullanır.

Mümkün olduğunda, Candida karşıtı diyetiniz sırasında işlenmiş gıdalar, alkol ve kafein gibi enflamatuar gıdalardan da mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bunu yaparak, bağırsak sağlığınızı artırabilir ve iyileşmenizi hızlandırabilirsiniz.

Candida aşırı büyümesi genellikle bağırsak iltihabı, bağırsak geçirgenliği (geçirgen bağırsak) ve kronik sindirim sorunları ile ilişkilidir. Bu semptomlar, lif oranı yüksek, şeker oranı düşük ve iltihap önleyici gıdalarla dolu bir diyetle ele alınabilir. 

Yenecek Yiyecekler

Tüketilecek yiyeceklerin listesi, çok çeşitli sağlıklı, besleyici yiyecekler içerir. Bu yiyeceklerin tümü düşük şekerlidir, glütensizdir ve bağırsaklarınızda iltihaba neden olma olasılığı düşüktür. Candida diyetinde yenebilecek yiyeceklerin tam listesi, nişastalı olmayan sebzeler, düşük şekerli meyveler, glütensiz tahıllar, sağlıklı proteinler, bazı süt ürünleri, kabuklu yemişler ve tohumlar, fermente edilmiş yiyecekler, ayrıca çok sayıda bitki, baharat, yağ içerir. yağlar.

Hazırlayabileceğiniz basit, lezzetli yemeklerin sayısına şaşıracaksınız. Pek çok lezzetli fikir için tarifler bölümümüze bir göz atın ! Öğünlerinizin dengeli olduğundan emin olmayı unutmayın. İyi bir örnek, basit bir zeytinyağı, limon ve tuz soslu bir yumurta salatası olabilir. Bu besleyici yemek, yumurtadan elde edilen proteini, zeytinyağından elde edilen sağlıklı yağları ve bazı avokado ve diğer sebzelerden elde edilen karbonhidratları içerir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Kaçınılması gereken Candida diyeti yiyecekleri listesi , ilave şekerler, glütenli tahıllar, yüksek şekerli meyveler, işlenmiş yiyecekler, bazı süt ürünleri, çoğu çeşni, alkollü içecekler ve rafine yağları içerir. Bağırsak iltihabını kötüleştirebilecekleri için kafeinli içecekler de en aza indirilmelidir. İyi alternatifler kafeinsiz kahve, yeşil çay ve hindiba kahvesidir. Kaçınılması gereken yiyeceklerin çoğunu kapsayan üç basit ilke vardır. Belirli bir yemekten emin değilseniz, bu kuralları uygulamanız yeterli.

Öncelikle şeker oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun. Kaçınılması gereken en önemli yiyecekler, ister mısır gevreğinize ister incirdeki doğal şekerlere eklenmiş olsunlar, şekerler ve ilave şekerlerdir. Bu şekerler aşırı Candida büyümesini besleyebilir, kronik iltihaba yol açabilir ve bağırsağınızı zayıflatabilir. 

İkincisi, glüten içeren yiyeceklerden kaçının. Giderek daha fazla kanıt, glütenin Çölyak hastası olmayanlarda bile bağırsak iltihabına neden olduğunu gösteriyor. Glüten, Candida semptomlarını kötüleştirebilir ve bağırsağınızı Candida’nın aşırı büyümesine karşı daha savunmasız bırakabilir. 

Üçüncüsü, iltihaplı gıdalardan uzak durun. Candida gibi bir bağırsak dengesizliği zaten bol miktarda iltihaba neden olur. Diyetinizin durumu daha da kötüleştirmesini istemezsiniz.

Candida Albicans Nedir?

Candida albicans, bağırsaklarınızda bulunan bir maya türüdür. Çoğu zaman, mikrobiyomunuzun geri kalanıyla mutlu bir şekilde bir arada var olur. Ancak bazı durumlarda kontrolden çıkabilir. Bağırsaklarınızdaki diğer bakteriler genellikle Candida albicans’ı kontrol altında tutar. Ancak bir dizi farklı faktör bunu değiştirebilir – örneğin, yüksek şekerli bir diyet, bir dizi antibiyotik veya kronik stres. Bu olduğunda, Candida albicans kolonilerini hızla genişletebilir ve bağırsağınızdaki floraya hakim olmaya başlayabilir. Candida, birkaç farklı nedenden dolayı özellikle zor bir rakiptir. İlk olarak, bağışıklık sisteminizden gerçekten iyi gizlenir ve kendini korumak için biyofilmler oluşturur. İkincisi, bağırsaklarınızdaki koşullar değiştikçe mantar formundan ileri geri dönüşebilir. Üçüncüsü, patojen formuna geçmesini sağlamak için çevresinin pH’ını değiştirebilir. Candida sadece bağırsaklarınızı etkilemez . Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonlarına, sporcu ayağına, ağızda pamukçuk, bebek bezi döküntüsü ve tırnak mantarına neden olur. Bu cilt enfeksiyonları genellikle bağırsakta aşırı Candida büyümesi ile ilişkilidir.

Candida’nın Belirtileri Nelerdir?

Candida semptomları yorgunluk, beyin sisi, sindirim sorunları, sinüs enfeksiyonları, gıda alerjileri, maya enfeksiyonları, hafif depresyon, eklem ağrısı ve çok daha fazlasını içerebilir. Bu belirtiler neden bu kadar çeşitlidir? Her şey iyi bağırsak sağlığının önemine geri dönüyor. Bağırsaklarınız dengesiz olduğunda, vücudunuzun her yerindeki sistemleri etkileyebilir. Enerji seviyeleriniz, ruh haliniz, bağışıklığınız – hepsi bir dereceye kadar bağırsaklarınızın sağlığına bağlıdır. Aşırı Candida üremeniz veya herhangi bir bağırsak disbiyozunuz varsa, bunun sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemeldir. Bağırsak florasının yanlış karışımı, besinlerden besin emilimini bozar, bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve şişkinlik ve gaza neden olur. Daha spesifik olarak, Candida albicans’ın aşırı büyümesi, asetaldehit gibi toksik metabolitleri kan dolaşımınıza salacaktır. Bunlar beyin sisi, yorgunluk ve hafif depresyona katkıda bulunabilir. Bu arada, bağırsakta Candida aşırı çoğalması sıklıkla artan maya enfeksiyonları, mantar derisi enfeksiyonları ve sinüs enfeksiyonları ile ilişkilidir.

Candida Aşırı Büyümesi Nedir?

Candida’nın aşırı çoğalmasından bahsettiğimizde, genellikle bağırsakta Candida albicans’ın aşırı çoğalmasını kastederiz. Genellikle bu maya bağırsak floramızla birlikte bulunur. Aslında, %70’ten fazlasının bağırsaklarında var. Ancak bazen kontrolden çıkarak çok çeşitli semptomlara neden olabilir. (20)

Bir Candida aşırı büyümesi, bağırsaklarınızda çeşitli semptomlara yol açabilen iltihaplanmaya neden olur. Bağırsak duvarlarınıza zarar vererek sızdıran bağırsak sendromu denilen bir duruma yol açabilir ve sindiriminizi bozabilir.

Bağırsaklarınızdaki bir patojen büyük bir sorun gibi gelmeyebilir. Ancak Candida albicans özel bir durumdur. Ürik asit, amonyak ve asetaldehit adlı bir nörotoksin dahil olmak üzere 79’a kadar farklı metabolit salar.

Candida Diyeti hakkında yazma konusunda 12 yıllık deneyime sahip ekibimiz, sindirim sağlığı ve naturopatik tıpta uzmanlaşmış sertifikalı profesyoneller tarafından desteklenmektedir. Candida aşırı büyümesi ve alternatif diyet tedavi yöntemleri hakkında tavsiyeler, tarifler ve bilgilerle size yardımcı olmak için buradayız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.