Dermatitis Herpetiformis Nedir?

Dermatitis Herpetiformis

Dermatitis Herpetiformis   (DH),  çölyak hastalığı  olan kişilerde sık görülen,  inişli çıkışlı, kaşıntılı bir deri  döküntüsüdür. Bu buğday ve diğer tahıllarda bulunan bir protein olan glüteni  sindirmesini engelleyen  bir otoimmün bozukluktur.

Dermatitis Herpetiformis Nedenleri ve Risk Faktörleri

Çölyak hastalığınız varsa  ve glüten  yerseniz  ,  bağırsaklarınız  yanıt olarak IgA adı verilen bir antikor üretir. Bu kimyasal kan dolaşımınıza akar ve  cildinizin  altındaki  kan damarlarında birikir. DH  döküntüsünü tetikler.

Bu durum çocuklarda nadirdir. Genellikle 30 ila 40 yaşları arasında ilk kez ortaya çıkar. Erkekler kadınlardan daha sık alma eğilimindedir. Ebeveynlerinizden biri veya erkek veya kız kardeşiniz de varsa, sizde de olma olasılığı daha yüksektir. Avrupa kökenli insanlarda en yaygın ve Afrika veya Asya kökenli insanlarda nadirdir.

Dermatitis Herpetiformis Belirtileri

Muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey, cildinizin belirli yerlerinde yanma veya batma hissi olacaktır. Bundan sonra, küçük, kırmızı tümsek kümeleri açılır. Çok kaşıntılıdırlar ve aşağıdakiler gibi çeşitli biçimler alabilirler:

 • Kabarcıklar
 • Sıvı dolu yaralar
 • Kurdeşen gibi görünen yaralar 
 • Yükseltilmiş yaralar

Darbelerinizi ve kabarcıklarınızı  egzama ile karıştırabilirsiniz. Çoğu zaman, DH şunlarda görünür:

 • Dirsekler
 • Kafa derisi
 • Kalça
 • Sırt
 • Omuz  Bıçakları

Bunları ayrıca boynunuz, yüzünüz veya kasıklarınız gibi vücudunuzun başka yerlerine de alabilirsiniz. Genellikle, vücudunuzun her iki tarafında aynı anda ortaya çıkarlar. Kabarcıklarınızın kabuk bağlaması ve iyileşmesi 1-2 hafta sürer, ancak genellikle yerlerinde yeni kabarcıklar oluşur. 

Cildinizi etkileyen glütene verilen aynı tepki, ince bağırsağınıza da zarar verebilir. Bu, aşağıdakileri içeren sindirim semptomlarına neden olabilir:

 • Karın şişkinliği
 • Kramplar
 • İshal
 • Kabızlık

Bazen DH diş minesini bile etkileyebilir.  Semptomlar zamanla azalabilir ve tekrar alevlenebilir. DH’yi bir kez aldıktan sonra, genellikle hayatınızın geri kalanında bununla uğraşırsınız.

Dermatitis Herpetiformis Teşhisi

Doktorunuzun cilt biyopsisi yapması gerekecektir . Bölgeyi uyuşturduktan sonra, cildinizin bir kısmını “yumruklamak” için çerez kesici gibi çalışan çok küçük bir alet kullanacaklar. Siteyi kapatmak için bir veya iki dikişe ihtiyacınız olabilir. Çok az iz bırakarak hızla iyileşmelidir.

Bir laboratuvar, belirli bir modelde IgA’nız olup olmadığını görmek için boya kullanacaktır. Bu, doktorunuza sizde DH olup olmadığını söyler. Daha sonra çölyak hastalığını  test etmek için  kanınızın bir kısmını da alabilirler .

Dermatitis Herpetiformis Tedavisi ve Ev İlaçları

DH’nin tedavisi yoktur, ancak  ilaçlar  döküntünüzün iyileşmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz  ağızdan aldığınız  dapson reçete edebilir . 1-3 gün içinde kaşıntı  ve şişliklerinizden kurtulur  . Doktorunuz kaşıntıya yardımcı olması için topikal bir kortikosteroid krem ​​de önerebilir.

Testler çölyak hastalığınız olduğunu gösteriyorsa, doktorunuz size diyetinizden glüteni tamamen kesmenizi söyleyecektir. Tuzda yaygın olarak bulunan bir bileşen olan iyot, bazı durumlarda semptomları daha da kötüleştirebilir. Dolayısıyla bundan da kaçınmanız gerekebilir.

Glutensiz bir diyet önemlidir, ancak çözümün yalnızca bir parçasıdır. Çoğu durumda, tamamen rahatlamak için ilaç almanız da gerekir.

Deri Biyopsisi ve Kan Testleri ile DH Teşhisi

DH tanısını doğrulamak için bir deri biyopsisi kullanılır. Dermatologlar genellikle cildi çıkarmak ve dermatitis herpetiformis için test etmek için “yumruk biyopsisi” kullanırlar. Bir lokal anestezik enjekte ettikten sonra, dermatoloğunuz 4 mm’lik bir deri örneğini çıkarmak için küçük, çerez kesici benzeri bir zımba kullanacaktır. Kesi tek dikişle kapatılabilir ve genellikle çok az iz bırakarak iyileşir.

Bir lezyonun hemen yanındaki alandan bir deri örneği alınır ve granüler bir modelde görünen İmmünoglobulin A (IgA) birikintilerinin varlığını araştırmak için bir floresan boya kullanılır. DH’li kişilerin cilt biyopsileri, bu granüler IgA modeli için neredeyse her zaman pozitiftir.

Dermatitis Herpetiformis cilt biyopsinizin, cilt durumunu önceden teşhis etmiş ve biyopsinin nasıl yapıldığını bilen biri tarafından yapılması önemlidir . Lezyondaki iltihaplanma IgA birikintilerini yok edebileceğinden, deri örneği doğrudan lezyondan değil, şüpheli dermatitis herpetiformis lezyonunun hemen bitişiğindeki deriden alınmalıdır.

Çölyak hastalığı olan kişilerde yaygın olarak bulunan diğer antikorlar -antiendomysial ve anti-doku transglutaminaz antikorları- için kan testleri tanı sürecini tamamlar. Antikor testleri pozitifse ve cilt biyopsisinde DH’nin tipik bulguları varsa, hastaların çölyak hastalığı tanısını doğrulamak için bağırsak biyopsisine ihtiyacı yoktur.

Dapson ve Glutensiz Diyet ile DH Tedavisi

Size Dermatitis Herpetiformis teşhisi konulursa, dermatoloğunuz kaşıntıdan kısa süreli olarak kurtulmak için dapson reçete edebilir. Dr. Zone’a göre, döküntü dapsona dramatik bir şekilde, genellikle 48 ila 72 saat içinde yanıt verir. Dapsonu tolere edemeyen kişilere, bu ilaçlar daha az etkili olmasına rağmen, bunun yerine sülfapiridin veya sülfasalazin verilebilir.

Bununla birlikte,  dermatitis herpetiformis’inizi kontrol altına almak için yine de sıkı bir glütensiz diyet uygulamanız gerekecek . Cilt lezyonları genellikle glütensiz diyetle temizlenir.  Ancak istisnalar vardır. Daha fazla DH salgınlarını önlemek için dapson veya sülfapiridin tedavisine 1-2 yıl devam edilmesi gerekebilir. Bazı durumlarda, iyot açısından yüksek bir diyet DH semptomlarını kötüleştirebilir. DH alevlenmeleri yaşıyorsanız, bunun nedeninin iyot içeriği yüksek yiyecekler veya ilaçlar olup olmadığını belirlemek için çölyak hastalığı uzmanı bir dermatoloğa danışmalısınız.

Dermatit Herpetiformise Ne Sebep Olur?

Adına rağmen herpes virüsü DH’ye neden olmaz.

DH, glütene karşı bir duyarlılık veya hoşgörüsüzlükten kaynaklanır. Gluten, buğday ve tahıllarda bulunan bir proteindir. DH’ye sahip olduğunuzda ve glüten içeren yiyecekler yediğinizde, glüten bir bağışıklık reaksiyonunu tetikler. Bu, IgA antikorları adı verilen maddenin ciltte birikmesine neden olur. Döküntüye neden olan budur.

Dermatitis Herpetiformis İçin Kimler Risk Altındadır?

DH en çok kuzey Avrupa mirasına sahip insanlarda bulunur. Aşağıdaki hastalıklar DH riskinizi artırır:

 • Otoimmün tiroid hastalığı
 • Çölyak hastalığı
 • Tip 1 diyabet
 • Sjögren sendromu
 • Lupus

Dermatitis Herpetiformis Önlenebilir mi?

Bu hastalığı önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Gluten içeren gıdalardan uzak durarak komplikasyonları önleyebilirsiniz. Glutensiz bir diyete bağlı kalmak, hastalığı yönetmek için gereken ilaç miktarını azaltabilir.

Dermatitis Herpetiformis ile Yaşamak

Sağlık uzmanınızın glütensiz diyet ve ilaçlarla ilgili tavsiyelerine uymanız önemlidir. İyot ve bazı nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) durumu tetikleyebilir. Bu nedenle, iyotlu tuz ve belirli NSAID’leri almamanız söylenebilir.

Dermatitis Herpetiformis Hakkında Önemli Noktalar

 • Dermatitis herpetiformis (DH), yoğun kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Küçük kabarcık kümelerine ve küçük şişliklere neden olur.
 • DH’ye glüten duyarlılığı neden olur.
 • Bu hastalığı önlemenin bilinen bir yolu yok
 • DH semptomları, diyetten tüm glüten kesildiğinde ortadan kalkabilir.

1 thoughts on “Dermatitis Herpetiformis Nedir?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.