Glutensiz Nohut Ekmeği

Glutensiz nohut, Eftazimo ekmeği tarifi

Gıda, enerji kaynağı olarak insanoğlu için gereklidir ve yemek yemek günlük sosyal hayatın bir parçasıdır. Ancak vücudumuz tüketilen tüm besinlere olumlu ya da olumsuz farklı tepkiler verir. Buğday, çavdar ve arpada bulunan bir depo protein grubu olan gluten, birçok bireyde bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Çölyak hastalığı (ÇH), buğday alerjisi ve çölyak dışı glüten duyarlılığı (NCGS), geniş bir popülasyon yelpazesini etkileyen glütenle ilişkili başlıca bozukluklardır (Catassi ve ark., 2013). Bunlardan CD, popülasyonun %1’inde yaygınlığı olan bir otoimmün metabolik hastalıktır (Reilly & Green, 2012). Çölyak hastalarında glüten içeren gıdaların tüketimi ince bağırsakta hasara yol açar ve besinlerin emilimi olumsuz etkilenir. Çölyak ve diğer glütenle ilgili hastalıkların tek çaresi, glüteni diyetten çıkarmaktır. Glutensiz (GF) diyet, özellikle çölyak hastaları için gerçek bir zorluktur çünkü çok düşük miktarda gluten semptomları tetikleyebilir.(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

GF ürün pazarı sürekli artmasına rağmen mevcut ürünler hala ihtiyacı tam olarak karşılamamaktadır. Ayrıca, uygun fiyatlara sahip olan ve aynı zamanda iyileştirilmiş fizikokimyasal, beslenme ve duyusal kaliteye sahip GF ürünlerine talep vardır. Daha da önemlisi, GF ürünlerinde kullanılan nişastalı unlar, özellikle protein açısından besin eksikliğine neden olmuştur. Bu sorunu aşmak için formülasyonlarda baklagil unları gibi proteince zengin hammaddeler kullanılabilir.

Baklagiller, daha çok bezelye, kuru fasulye, nohut, mercimek ve börülce gibi bakliyat adı verilen taneleri için ekilen Leguminosae familyasına ait bitkilerdir (FAO, 2016b). Bakliyatın faydaları konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla 2016 yılı Uluslararası Bakliyat Yılı ilan edilmiştir (FAO, 2016b). Bakliyat, nitrojen sabitleme özelliği ve düşük su gereksinimi nedeniyle en sürdürülebilir ürünlerden biri olarak listelenmiştir. Ayrıca baklagillerin yüksek besin içeriği nedeniyle tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca, glüten içermezler. Nohut, en çok Türkiye, Hindistan, Avustralya ve Pakistan’da üretilen en önemli bakliyatlardan biridir (FAO, 2016a). Nohut yemek veya çerez olarak tüketilebilir; leblebi, Türkiye ve çevre ülkelerde yaygın olarak tüketilen özel bir nohut çeşididir.

Pirinç unu bazlı glütensiz ekmeği (GFB) güçlendirmek için ana bileşen olarak kavrulmuş nohut unu kullanıldı. Bu seçim esas olarak yüksek besin değerine dayanıyordu. Ayrıca leblebi üretiminin yan ürünü olarak elde edilen kırık tanelerin de değerlendirilmesi ekonomik bir malzeme olacaktır. Ayrıca nohut proteinleri çeşitli fonksiyonel özelliklere sahip iyi bir protein kaynağı olarak bilinmektedir. Bu nedenle nohut bazlı un kullanımının GFB kalitesini arttırdığı düşünülmüştür. Bununla birlikte, tahılların ısıl işlemlerinin karbonhidratların, proteinlerin yapısında ve fonksiyonel özelliklerinde (Ma ve diğerleri, 2011) ve ayrıca makrobesin biyoyararlanımında birçok değişikliğe neden olduğu bilinmektedir.Bu değişiklikler hamur ve ekmek kalitesini de değiştirebilir. Bu nedenle, bu çalışmada, kavurma ve kabuk ayırmanın etkilerini araştırmak için un, hamur ve ekmek özelliklerinin değerlendirilmesinde ham nohut unu ve kabuğu alınmış nohut unu da kullanılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla, pirinç unu bazlı bir GFB formülasyonunda kavrulmuş veya kabuğu çıkarılmış nohut ununun kullanımının etkisi daha önce araştırılmadı. Ayrıca buğday ekşi maya fermantasyonu ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen glutensiz ekşi maya ile ilgili sınırlı sonuçlar bildirilmektedir. Buna göre, ekşi hamur mikroflorasından izole edilen en tipik bakteri olan Lactobacillus sanfranciscensis kullanılarak kavrulmuş nohut-pirinç unu formülasyonu için ekşi hamur fermantasyonu gerçekleştirilmiştir.

Glutensiz Hamur ve Ekmek

GF ekmeği, kaliteyi etkileyen birçok faktöre sahip karmaşık bir besindir (Şekil 2.2). Bileşenler (unlar, nişastalar, hidrokolloidler, enzimler, diyet lifleri, proteinler) ve işleme teknolojileri (ekşi maya fermantasyonu, kısmi pişirme) iyileştirilmiş ekmek kalitesi elde etmek için manipüle edilebilir. Her bir faktörün değişmesiyle nihai ürün farklı özelliklere sahip olabilir. Genel olarak, hemen hemen her tarifte bulunan temel bileşenler, ekmek kalitesi açısından çeşitli işlevleri olan GF un, su, tuz, şeker ve mayadır.(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

1. Glutensiz Un

GF ekmek geliştirme çalışmalarında, GF ve hipoalerjenik yapısı ve ayrıca buğday ununa benzer rengi nedeniyle pirinç unu yaygın olarak kullanılmaktadır. GF ürün formülasyonlarında pirinç dışında mısır, darı, teff, psödotahıllar (karabuğday, kinoa, amaranth), baklagiller (nohut, barbunya, bakla, bezelye, soya fasulyesi, mercimek), kestane ve keçiboynuzu da kullanılabilmektedir.

Unlar, karbonhidratlar (nişastalı ve nişastasız polisakkaritler), protein, yağ, mineraller ve vitaminlerden oluşur. Nişasta ya unun bir bileşeni olarak bulunur ya da rafine nişasta formunda olduğu gibi ekmek formülasyonuna eklenebilir. Nişasta-su bulamacı ısıtılıp karıştırıldıkça çeşitli yapısal değişiklikler meydana gelir (Şekil 2.3). Karıştırma sırasında nişasta granülleri suyu emer ve matriste bir dolgu maddesi gibi davranır. Jelatinleşme ile pişirme sırasında parçalanan granülden karıştırma ile oluşan makaslama yardımıyla amiloz sızmıştır.

Bir diğer önemli un bileşeni proteindir. Daha önce bahsedildiği gibi, glüten hamurun viskoelastisitesinden ve pişirmenin sonuna kadar hamurun içindeki gazın hapsolmasından sorumludur. Ancak GF hamur sisteminde glütenin olmaması hamur reolojisini olumsuz etkilemiştir. Ayrıca nişastaların yaygın olarak kullanılması, nişasta özelliklerinin hamur reolojisi ve ekmek kalitesi üzerinde proteinlerden daha baskın olmasına neden olmaktadır. Hem besleyici faydaları hem de su tutma, köpürme, jelleşme ve emülsifiye etme kapasiteleri gibi teknolojik açıdan önemli birçok işlevsel özelliği nedeniyle (Boye ve diğerleri, 2010; Ma ve diğerleri, 2011), GFB formülasyonlarında proteinin varlığı büyük önem taşımaktadır. . Protein zenginleştirmenin yararlarına ilişkin farkındalığın artması nedeniyle, son zamanlarda yapılan birkaç çalışma hem buğday ekmeğinin hem de GFB’nin protein açısından zenginleştirilmesine odaklanmıştır (Crockett ve diğerleri, 2011; Marco & Rosell, 2008; Miñarro ve diğerleri, 2012). . Bu açıdan baklagil unları mükemmel protein kaynakları olarak kabul edilmektedir.(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

2. Nohut Unu

Nohut (Cicer arietinum L.) özellikle Hindistan, Avustralya, Pakistan ve Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir bakliyattır (FAO, 2016a). Türkiye bakliyat üretim istatistiklerine göre 2015 yılında yetiştirilen tüm bakliyat ürünleri arasında 460.000 ton (toplam bakliyatın %43’ü) üretimi ile ilk sırada nohut yer almaktadır (TÜİK, 2016). Nohut unu, yüksek protein (%23-27), diyet lifi, B1 ve B2 vitaminleri, fosfor ve potasyum içeriği ve düşük glisemik indeksi (GI) nedeniyle gıdaların besinsel zenginleştirilmesinde kullanılacak en uygun hammaddelerden biridir ( Dodok ve diğerleri, 1993; Goni & Valentin- Gamazo, 2003; Ramulu & Udayasekhara Rao, 1997; USDA, 2016). Bunun dışında nohut, bir dizi tahıl için sınırlayıcı bir amino asit olan lizin açısından zengindir. Bu özellik, GF ürünlerinde dengeli bir amino asit içeriği elde etmek için tahıl unları (pirinç unu gibi) ve nohut ununun birlikte kullanılmasına yol açar.

Bir nohut türü olan leblebi, Türkiye’de ve bazı çevre ülkelerde tüketilen çok popüler bir geleneksel atıştırmalıktır (Kökselet al., 1998). Bu özel nohut çeşidinin üretiminde leblebinin yaklaşık %20’si kullanılmaktadır (Coşkuner ve Karababa, 2004; Gürsul ve Batu 2010). İşleme sırasında temperleme, nemlendirme, dinlendirme ve kavurma gibi birkaç adım uygulanmaktadır (Coşkuner ve Karababa, 2004). Rehidre leblebi tanelerindeki su, kavurma sırasında buhara dönüşür. Bu nedenle tane hacminden sorumlu olan hava boşlukları artar ve kırılgan yapı oluşur (Köksel vd., 1998). İşleme boyunca karbonhidrat ve proteinlerde bazı değişiklikler meydana gelse de (Coşkuner ve Karababa, 2004), kül, lif ve protein içeriklerinde önemli bir değişiklik bildirilmemiştir (Sağlam, 2006). Nişasta, çok sınırlı hidrasyon nedeniyle tamamen jelatinleşmemiştir (Köksel ve diğerleri, 1998). Nohut tanesinin kabukları neredeyse tamamen kaybolur. Ayrıca bazı nohut taneleri işlenirken ikiye bölünerek yan ürün olarak ayrılmaktadır. Toz haline getirme aşamasının ardından, bu kırılan parçalar, besleyici ve ucuz bir bileşen olarak birçok gıda formülasyonunda kullanımları yoluyla endüstriye yeniden kazandırılabilir.

Nohut tanesi üç bölümden oluşur: tohum kabuğu veya kabukları (%15), kotiledonlar (%84) ve embriyo (%1) (Aykroyd & Doughty, 1982). Kabuk soyma işlemi nohutta çeşitli değişikliklere neden olabilir. Çözünür, çözünmez ve toplam diyet lifi içerikleri azalır (Ghavidel & Prakash, 2007). Antinutrisyonel faktörler çoğunlukla kabuklarda bulunduğundan, fitik asit ve tanen seviyeleri de düşürülür (Ghavidel & Prakash, 2007). Mineral düzeylerinin azaldığı ancak biyoyararlanımlarının arttığı bildirilmektedir (Ghavidel & Prakash, 2007).(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Glutensiz Hamur Özellikleri ve Analizi

Hamur özellikleri, içerik maddelerinden ve ayrıca proses koşullarından (karıştırma süresi, hız, ekipman tasarımı vb.) doğrudan etkilenir. Hamurun reolojik özellikleri nihai ekmek kalitesini önemli ölçüde değiştirebilir. Reolojik ölçümlerin hedefi, malzemenin mekanik özelliklerini kantitatif olarak anlamak, bileşim ve yapı hakkında bilgi edinmek ve işleme sırasında malzemenin performansını ölçmek için işlem koşullarını simüle etmektir (Dobraszczyk & Morgenstern, 2003). İstenilen bir viskoelastik ve kabarma özelliğinin bulunabilmesi için, her bir faktörün hamur kalitesi üzerindeki etkisi, uygun ölçüm sistemleri kullanılarak dikkatle incelenmelidir.

Hamur özelliklerini ölçmek için tanımlayıcı ve temel testler kullanılır. Tanımlayıcı testler hızlı, uygulaması kolay ve uzun süredir yaygın olarak kullanılmaktadır (Lazaridou ve Biliaderis, 2009). Ancak, değişken ve tanımsız geometri ve kontrolsüz ve üniform olmayan gerinim ve gerilme durumları nedeniyle temel testler daha fazla önem kazanmıştır (Dobraszczyk & Morgenstern, 2003). Öte yandan, temel testler zaman alıcıdır, sonuçların yorumlanmasında teknik bilgi gerektirir ve araçların fiyatları yüksektir (Lazaridou ve Biliaderis, 2009).

Brabender farinograf, miksograf, ekstensograf, Chopin alveograf, amilograf ve reofermentometre ampirik ölçümler için kullanılan araçlardır (Dobraszczyk & Morgenstern, 2003). Brabender farinograf, hamuru sürekli olarak karıştırmak için gereken gücü sürekli olarak kaydeden su emme ve kıvam (Brabender birimleri, BU) ölçümü için temel cihazdır (Lazaridou & Biliaderis, 2009). Extensograph ve Chopin alveograph, sırasıyla tek eksenli ve çift eksenli genişlemeyi uygulayarak genişlemeyi ölçmek için kullanılır (Lazaridou & Biliaderis, 2009). Provalama sırasında gaz tutma ve reolojik davranışın ölçümü için reofermentometre kullanılır. Un ve nişasta bulamaçlarının yapıştırma özellikleri, Rapid Viscoanalyzer (RVA) ve Brabender Micro Visco-Amylo-Graph (MVA) kullanılarak ölçülür. Amilografın prensibi, ısıtma, bekletme ve soğutma periyotları sırasında viskozitenin (BU) ölçülmesine dayanır. Viskozitedeki değişiklikler, numune bulamacındaki nişastanın jelatinleşme ve retrogradasyon davranışını ortaya koymaktadır.(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Glutensiz Ekmek Kalite Parametreleri ve Analizi

Yüksek somun hacmi, iç kısımda homojen dağılmış gaz hücreleri, iyi kabuk rengi, yumuşak iç kısım, kabul edilebilir lezzet, uzun raf ömrü ve yavaş bayatlama, yüksek kaliteli bir GFB’de olması istenen özellikler olarak sıralanabilir. Bu parametrelerin değerlendirilmesi için birkaç uygun teknik kullanılabilir.

Ekmek hacmi, bir ekmek hacim ölçer kullanılarak tohum yer değiştirme yöntemiyle ölçülebilir. Günümüzde bu amaçla yeni lazer tabanlı cihazlar geliştirilmektedir. Bu cihazlar kesin sonuç vermesine rağmen pahalıdır.

Glutensiz Ekmeğin Bayatlanması

Bayatlama, özellikle GFB’ler olmak üzere ekmeğin raf ömrünü etkileyen temel sorundur. GF ürün formülasyonlarının çoğunda sade tadı, nötr rengi ve yaygın üretimi nedeniyle ana bileşen olarak pirinç unu tercih edilmektedir. Bu avantajların aksine, pirinç ekmekleri çabuk bayatlamaya eğilimlidir (Kadan ve diğerleri, 2001).(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Bayatmanın altında yatan mekanizma çok karmaşıktır ve henüz tam olarak tanımlanmamıştır. Ekmeğin bayatlamasının başlıca nedenleri, suyun ekmeğin yapısında tutulamaması, suyun ekmek içinde kontrolsüz dağılımı (suyun kırıntıdan kabuğa göçü) ve nişastanın retrogradasyonu olarak ileri sürülmektedir (Gray ve Bemiller, 2003). Nişasta bileşenleri, amiloz ve amilopektin, nişasta retrogradasyonuna katkıda bulunur. Kırıntı oluşumunda rolü olan amiloz retrogradasyonu, ekmeğin soğuması sırasında hemen meydana geldi. Bununla birlikte, amilopektinin retrogradasyonu amilozdan daha yavaştır (Singh ve diğerleri, 2003), bu da onu bayatlama ile ilgili baskın faktörlerden biri yapar. Su ve nişasta dışında diğer ekmek bileşenlerinin de ekmeğin bayatlamasına etkisi olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmacılar glutenin bayatlama üzerindeki etkisi konusunda hemfikir olmasalar da, yüksek miktarda glutenin varlığının da plastikleştiren su miktarını arttırarak kırıntıların yumuşaklığına katkıda bulunduğu bulunmuştur (Curti ve ark., 2014). Bazı çalışmalarda glutenin bayatlama üzerindeki etkisi, nişasta üzerindeki seyreltme etkisiyle ilişkilendirilmiştir (Kim & D’Appolonia, 1977). Öte yandan, nişasta-glüten ve nişasta-nişasta arasındaki etkileşimlerin varlığı veya yokluğundan daha önemli olduğu en önemli nokta olarak öne sürülmüştür (Every ve diğerleri, 1998; Martin ve diğerleri, 1991). Ayrıca bu çalışmada bayatlama nedeni olarak jelatinize nişasta granülleri arasındaki hidrojen bağı oluşumu ileri sürülmüştür.

Ekşi Mayalı ve Glutensiz Ekmek

Ekşi hamur, un ve su karışımı olan geleneksel fermente edilmiş bir yarı üründür. Ekşi maya mikroflorası esas olarak laktik asit bakterileri ve mayalardan oluşur. Ekşi hamurda proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve fenoliklerin kullanılması yoluyla Lactobacillus suşları tarafından birçok biyodönüşüm gerçekleştirilir (De Vuyst & Neysens, 2005; Gänzle, 2014). Ekşi maya ortamında zorunlu homofermentatif ve fakültatif veya zorunlu heterofermentatif Lactobacillus suşları tipik olmasına rağmen, Leuconostoc, Weissella ve Pediococcus türleri de sıklıkla mevcuttur (De Vuyst & Neysens, 2005). LAB içerisinde en sık izole edilen suşlar L. sanfranciscensis, L. plantarum ve L. brevis’tir.

Biyokimyasal dönüşümler sonucunda elde edilen fermantasyon ürünleri ve buna bağlı olarak organik asit düzeylerindeki artış nedeniyle hamur ve ekmek kalitesinde birçok gelişme meydana gelebilmektedir (Gobbetti ve Corsetti, 1997; Gänzle, 2014). Ekşi maya tekniği ile elde edilen ekmekler, raf ömrü yüksek (Dalie ve diğerleri, 2010; Gänzle ve Vogel, 2003; Moore ve diğerleri, 2008), besin değeri yüksek (Hammes ve Gänzle, 1998; Moroni ve diğerleri, 2009) olarak nitelendirilmektedir. ; Poutanen ve diğerleri, 2009) geliştirilmiş doku (Arendt ve diğerleri, 2007; Lacaze ve diğerleri, 2007; Moore ve diğerleri, 2008) ve aroma (Hansen ve Schieberle, 2005). Bu olumlu etkiler en çok buğday ekşi mayası için kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, GF ekşi hamur üzerindeki etkileri hala tartışmalıdır. Pirinç, karabuğday, sorgum, teff, kinoa ve nohut, mercimek, fasulye, bezelye gibi baklagiller ekşi maya fermantasyonunda kullanılmıştır. Genel olarak, ekşi hamur ilavesi serbest amino asitleri, çözünür lifi ve toplam fenolik içeriği arttırmıştır. Bununla birlikte, ekmek dokusu, glisemik indeks ve raf ömrü, başlangıç ​​tipi ve hamur bileşiminin bir fonksiyonu olarak farklı şekilde etkilenmiştir. Genel olarak, başlangıç ​​türü ve unun türü ile fermantasyon koşulları, hamur özelliklerini ve ekmek kalitesini güçlü bir şekilde etkilemiştir.(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Ekşi maya fermantasyonunun faydalı etkisi baklagil unu bazlı ekşi maya ekmek formülasyonu açısından gözlemlenebilir. Ekmeği güçlendirmek için baklagil unları iyi seçeneklerdir. Bununla birlikte baklagil unları aynı zamanda fitik asit, yoğunlaştırılmış tanenler, alkaloidler, lektinler, pirimidin glikozitler ve proteaz inhibitörleri gibi beslenme karşıtı bileşikler de içerir (Coda ve diğerleri, 2015). Beslenme karşıtı faktörlerin bazıları ısıl işlemle giderilebilse de, fitik asit gibi diğerleri ısıya dayanıklıdır ve inaktive edilemez (Curiel ve ark., 2015). Bu noktada, mineral alımını artırmak, biyoaktif bileşiklerin miktarını artırmak ve anti-besinsel faktörlerin seviyesini azaltmak için ekşi maya fermantasyonundan yararlanılabilir (Gobbetti ve ark., 2014).

Glutensiz Nohut Ekmeği Tarifi

Mayalı hamurun kabarırken aldığı kokuya ve fırından yeni çıkmış ekmek kokusuna bayıldığımı daha önce söylemiştim. Ama benim en sevdiğim ekmek, Yunanca “eftazimo” denen bu ekmek . Bu ekmek son derece lezzetli ve çok aromatik, çok ince ve yumuşak bir kırıntıya sahip . Kabarmak için herhangi bir maya, kabartma tozu/soda veya ekşi mayaya ihtiyaç duymaz, ancak nohutta bulunan bir bakteri kültivasyonunu kullanır. Bu nedenle asıl adı “kendi kendine kabaran” anlamına gelen “aftozimo”dur , ancak yıllar içinde ve muhtemelen yanlış telaffuz nedeniyle “yedi kez yoğrulmuş ” anlamına gelen “eftazimo” adını almıştır .(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Yani hayır, yedi kez yoğurmanıza gerek yok ama yaparken ekstra dikkatli olmalısınız, çünkü talimattan biraz saparsanız kabarmayabilir (Sıcaklık değişimlerine ve belki de diğer çevresel faktörlere karşı çok hassas olan bakteriler sebebiyle bunun nohutla ilgisi olduğunu düşünüyorum).

Eftazimo ekmeği, özel günlerde ve dini bayramlarda yapılan Girit geleneksel ekmeğidir ancak nasıl yapıldığını bilmeyen biri için zor olabilir. Zor olması ve herhangi bir maya ya da ekşi maya gerektirmemesi nedeniyle, şeytanın ekmeği olarak anılacak kadar çok hurafe eşlik ediyor ! Tabii bu, korkusuz Giritlilerin bunu yapmasına ve hatta özel günlerde ve dini bayramlarda adak olarak kiliseye getirmesine engel olmadı!(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Bu ekmek ayrıca uzo peksimet adı verilen çok popüler bir peksimet türü yapar . Adından da anlaşılacağı gibi, en iyi, birkaç atış uzo ile birlikte parmak gıda ve deniz ürünleri ile yenir.

TARİFİN BAŞARILI OLMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER:

  1. Kaynak suyu veya klorsuz herhangi bir türde şişelenmiş su kullandığınızdan emin olun . Klorlu su kullanırsanız nohut bakterileri ölür 🙁
  2. Herhangi bir koruyucu veya böcek ilacı içermeyen öğütülmüş kurutulmuş nohut veya nohut unu kullanın. Bunu sağlamanın en iyi yolu organik nohut/un almaktır . Koruyucular veya böcek ilaçları istediğimiz bakterileri öldürebilir.,
  3. Bu yılın nohutlarını kullanın, daha eski değil.
  4. Çok fazla tuz kullanmayın (evet, doğru tahmin ettiniz! Çok fazla tuz nohut bakterilerini öldürebilir).
  5. Nohut yetiştiriciliğinin gelişmesi için sıcak bir yeriniz olduğundan emin olun . Ya bu tarifi çok sıcak bir günde yapın ya da benim yaptığımı yapıp nohutlu karışımı ve hamuru sadece fırının ışığı yanarken fırınınızın içinde tutun. Diğer bir seçenek ise, ısı kaynağı olarak bir karton kutu ve üzerinde sıcak bir lamba kullanmaktır. Ortam sıcaklığını 86°F – 104°F (30°C – 40°C) arasında tutmaya çalışın.
Glutensiz nohut, Eftazimo ekmeği tarifi

Yemek yaparken genellikle çok katı değilimdir, ancak bu tarifin işe yaramasını istiyorsanız, yukarıdaki talimatları T’ye uygulamalısınız!(Glutensiz Eftazimo, nohut ekmeği tarifi)

Öncelikle nohut ununu biraz ılık kokulu suyla (sıcak değil) karıştırıp 10-12 saat yüzeyde kalın köpük oluşana kadar bekletmelisiniz (yukarıdaki fotoğrafta nohut ununun dibe çöktüğünü görebilirsiniz), ortada sıvı ve üstte köpük). Bu, bakterilerin aktif olduğunun işaretidir. Köpük oluşmadıysa 6 saat daha bekleyin. Altı saat sonra hiç şansınız yoksa baştan başlamalısınız.

Eftazimo ekmeği tarifi

Ardından, kalın bir hamur oluşana kadar biraz un ilave edin ve hacmi üç katına çıkana kadar yükselmesine izin verin. Bazı insanlar hamuru yapmak için sadece köpük ve biraz su ve un kullanır, ama ben tüm nohut karışımını kullanmayı severim. Ancak, nohut unu yerine iri öğütülmüş nohut kullanırsanız, önce karışımı süzmek en iyisidir.

Glutensiz nohut, Eftazimo ekmeği tarifi

Hamurun hacmi üç katına çıktıktan sonra, kalan malzemeleri ekleyin ve bir hamur yoğurun. Ekmeğe şekil verin ve hacmi neredeyse iki katına çıkana kadar kabarmaya bırakın (biraz da yayılacaktır ama bu normaldir) ve önceden ısıtılmış fırında 45-50 dakika pişirin.

BAZI NOTLAR/İPUÇLARI:

  • Bu ekmek en lezzetli peksimetleri yapar . Sadece dilimler halinde kesin ve kuruyana kadar düşük fırında pişirin. Genellikle uzo ve parmak yiyeceklere eşlik ederler.
  • Nohut karışımının kokusu çok keskindir ve muhtemelen hoşunuza gitmeyecektir . Bu doğal, bu yüzden endişelenme.
  • Herhangi bir maya kullanmayın. Eftazimo ekmeği olmayacaktır yoksa.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.