Glutensiz Viski Gibi Bir Şey Var mı?

glutensiz viski

Şimdiye kadar çoğu insan ” glutensiz ” terimini duymuş olsa da , birçoğu bunun tam olarak ne anlama geldiğinden emin değil. İlk olarak, kim bu şekilde yemek yer? Çeşitli nedenlerle glütensiz beslenmeye karar veren birçok kişi olsa da, çölyak hastalığı olanların sağlıklı kalabilmek için glütenden uzak durması gerekir. Bazıları ayrıca glüten duyarlılığına sahiptir ve genel olarak daha az şişkinlik ve daha iyi hissetmek için bundan kaçınmayı tercih eder. Glutensiz bir diyete başlamak bunaltıcı olabilir, o yüzden temel bilgilerle başlayalım; glüten nedir? Glutensiz viski mümkün müdür?

Glutensiz Viski Gibi Bir Şey Var mı?

Şimdiye kadar çoğu insan ” glutensiz ” terimini duymuş olsa da , birçoğu bunun tam olarak ne anlama geldiğinden emin değil. İlk olarak, kim bu şekilde yemek yer? Çeşitli nedenlerle glütensiz beslenmeye karar veren birçok kişi olsa da, çölyak hastalığı olanların sağlıklı kalabilmek için glütenden uzak durması gerekir. Bazıları ayrıca glüten duyarlılığına sahiptir ve genel olarak daha az şişkinlik ve daha iyi hissetmek için bundan kaçınmayı tercih eder. Glutensiz bir diyete başlamak bunaltıcı olabilir, o yüzden temel bilgilerle başlayalım; glüten nedir?

Gluten buğday, çavdar, arpa ve tritikalede bulunan bir proteindir ( Mayo Clinic aracılığıyla ). Bunu göz önünde bulundurarak, ekmek ve makarna gibi birçok karbonhidratlı yiyeceklerin yanı sıra hamur işleri ve kekler gibi birçok tatlı ikramın kesilmesi gerekir. Neyse ki pek çok glütensiz ikame artık hazır, ancak glütensiz diyet yapanlar bilmedikleri bir şeyi tüketirken dikkatli olmalılar. Bu oldukça basit görünse de, soya sosu, salata sosları ve hatta bazı cips baharatları gibi birçok şeyde glüten gizlidir ( Cleveland Clinic aracılığıyla ). Gluten için başka bir sinsi yer alkoldür. En İyi Viskilere Göre, viski fermente edilmiş tahıllardan, genellikle arpa, çavdar veya buğdaydan yapılır. Yukarıda belirtildiği gibi, bu üç tahılın tümü glüten içerir. Yani, glutensiz diyet yapan herkes için otomatik olarak hayır-hayır, değil mi?

Glutensiz, olabilir mi?

Glutensiz Viski
Glutensiz Viski

Pekala, bir dakikalığına yavaşlayalım. Beyond Celiac , damıtılmış viskinin , glüten içeren tahıllarla yapılanların bile glütensiz olduğunu söylüyor. “Bu nasıl olabilir?” soruyor olabilirsiniz. Viski yaratmanın damıtma işlemi, glüteni söz konusu viskiden uzaklaştırır. Damıtma sırasında fermente edilmiş taneler ısıtılır ve alkol en üste yükselir. Tahıllarda bulunan proteinler ağırdır ve alternatif olarak dibe çöker. Damıtılmış viskinin son ürünü daha sonra glütensizdir ( Gluten.org aracılığıyla ).

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Gıda ve İlaç İdaresi , milyonda 20 parçadan daha az glüten varsa, gıdaların glütensiz olarak etiketlenmesine izin verir. Bu, viskiler doğru şekilde damıtıldığında ortaya çıkar ve Alkol ve Tütün Vergi ve Ticaret Bürosu (TTB) artık glüten içeren tahıllardan yapılan bu alkollerin glütensiz olarak etiketlemesine izin verir. Bununla birlikte, damıtma işleminden sonra viskilere karıştırılan katkı maddelerinde veya aromalarda gizli glüten olabileceği ve bunların glütensiz olarak kabul edilmeyeceği unutulmamalıdır. Bu birçokları için heyecan verici olsa da, çölyak veya glüten duyarlılığı olan bazı kişiler, glüten içeren tahıllardan yapılan viskilere tepki gösterebilir ( Very Well Fit aracılığıyla).). Sizin için durum buysa, onun yerine sorgumdan yapılmış bir viski deneyin !

“Ayrıca sorgum ile yapılan bir başka içki de Baijiu. Baijiu sorgum (süpürge darısı) tohumları kullanılarak üretiliyor. Ülkemizde de yetişen ve yem olarak kullanılan bir buğdaygil ve sapları süpürge yapımında kullanılıyor. Dünyanın en çok tüketilen içkisi olduğu iddaa edilir.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.