Çölyak ve Yumurta

yumurta glutensiz mi

Evet, yumurtalar doğal olarak glütensizdir. Bununla birlikte, yumurtalar hazırlanma şekillerinden dolayı çapraz temas açısından genellikle yüksek risk altındadır. Tavuğun tahıllarla besleniyor olması “yumurta glutensiz mi?” sorusunu akla getiriyor.

Yumurta Glutensiz mi?

Sade yumurtalar ve kendi hazırladıkları yumurtalar – örneğin haşlanmış yumurta, haşlanmış yumurta ve temiz bir tavada yapılan sahanda yumurta – glütensizdir. 

Glütensiz beslenmeyi uygulayan ve yumurta yediklerinde tepki gösteren çoğu insan için, yumurtalarla ilgili herhangi bir sorun büyük olasılıkla iki yerden birinden kaynaklanmaktadır: yumurtalar pişirildiğinde glüten çapraz kontaminasyonu veya yumurtaların kendilerine duyarlılık(Yumurta Alerjisi).

Yumurtalar ABD’deki en önemli alerjenlerden biridir, bu nedenle birisinin hem yumurtaya hem de glütene karşı hassasiyetten muzdarip olması alışılmadık bir durum değildir.

Yumurtalar ve Çapraz Temas

Çölyak Hastaları Yumurta Tüketebilir mi?

Yumurtaların hazırlanma şekli (çırpılmış veya kızartılmış gibi), özellikle restoranlarda onları çapraz temas için yüksek risk altına sokar. Yumurtalar genellikle büyük, ticari ızgaralarda veya glüten içeren yiyecekleri hazırlamak için kullanılmış olabilecek bir tavada pişirilir.

Ek olarak, glütene temas etmiş spatulalar, çatallar veya diğer gereçler de çapraz temas olasılığını büyük ölçüde artırır ve çölyak hastalığı olan bir kişinin reaksiyon göstermesine neden olmak için yeterli olacaktır. Son olarak, bir restoran aynı zamanda buğday unu, arpa veya çavdar ile krep, kek veya herhangi bir şey yapıyorsa, çapraz temas için ek bir risk vardır.

Lütfen glüten içeren yiyecekler de hazırlayan restoranlarda yumurta yemenin risklerinin farkında olun, sunucunuza yumurtaların nasıl hazırlanacağı hakkında özel sorular sorun veya pişirilen yemeği seyredip izleyemeyeceğinizi sorun. Hatta bazı restoranların çırpılmış yumurtaya gözleme hamuru koyduğu biliniyor; bu yüzden her zaman soru sorun!

Evde yemek yiyorsanız ve çapraz temas için normal önlemler alıyorsanız, çok az risk olmalı veya hiç risk olmamalıdır.(Yumurta Glutensiz mi?)

Tahılla beslenen tavuklar gluten içerir mi?

Glutenle beslenen tavukları ve ürettikleri yumurtaları merak ediyor olabilirsiniz. Tahılla beslenen yumurtaların glüten içeren yumurtalar üretmesi mantıklı olsa da, bunu destekleyecek çok az kanıt var.

Tavukların diyetinden bağımsız olarak tüm yumurtalar doğal olarak glütensizdir. Hayvan, sindirim sırasında glüteni parçalar ve amino asitleri yeniden yapılandırarak metabolik ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar. Bu nedenle yumurta gibi hayvansal ürünlerden elde edilen glüten tüketicilere bulaşmaz. Aynısı tahıl beslemesinden elde edilen et için de geçerlidir. İster yumurta ister hamburger hazırlıyor olun, hayvanın yediği tahıllar yemeğinizin glüten içeriğini etkilemeyecektir.

Bu yumurtalar glüten içeriyorsa, çok küçük bir miktar olurdu, muhtemelen milyonda 1 parçanın çok altında. Gıdalarda glüteni tespit etmek için mevcut olan testler, bu madde milyonda 3 parçadan daha az içeriyorsa, bu maddeyi güvenilir bir şekilde tespit edemez. Bu nedenle, bu yumurtalarda gerçekte ne kadar glüten veya herhangi bir kısmının olduğunu söylemek imkansızdır.(Yumurta Glutensiz mi?)

Ne olursa olsun, glütensiz bir diyet uygulayan insanların büyük çoğunluğu için bunun bir sorun olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Çölyak hastalığı ve çölyak dışı glüten duyarlılığı olan çoğu kişi glütensiz yumurtaları kolaylıkla yiyebilir.

Gluten İçeren Yumurta Yemekleri

Kahvaltı servisi yapan birçok restoran, yumurtalarını Fransız tostu ve krepleriyle aynı ızgarada pişirir. Bu paylaşılan pişirme alanı, normalde glütensiz olan yemeğinizi çapraz kontamine edebilir. Ek olarak, bazı restoranlar, çırpılmış yumurtalarına ve omletlerine biraz gözleme hamuru karıştırarak onları daha kabarık hale getirir.(Yumurta Glutensiz mi?)

Glutensiz yumurta ile yemek pişirmek için ipuçları

Kurabiye ve keklerden keklere, muffinlere kadar yumurta içeren birçok tarif vardır. Ayrıca kişler, çırpılmış yumurta, krep, frittata ve omlet gibi birçok kahvaltı yemeğinin önemli bir bileşenidir. Yumurtalar çoğu durumda oldukça basit bir malzemedir, ancak bunları glütensiz yemeklerde kullanırken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

  • Unutmayın, onlar sıvı bir bileşendir. Bir tarifi dönüştürüyorsanız ve glütensiz emici bir un (hindistan cevizi unu gibi) kullanmak istiyorsanız, yumurta sayısını artırmak isteyebilirsiniz.
  • Daha hafif unlu mamuller yapmak için yumurtaları ayırın ve sarıları unla karıştırın, ardından yumurta aklarını çırpın ve hamurun içine katın.
  • Yumurtaları kızartırken, kenarların kızarmasını ve yumurtanın sertleşmesini önlemek için kısık ateş kullanın (kızarmış kenarları sevmiyorsanız). Meşhur uç çıkmasın diye çok az yağ ile yapılması tercih edilir.
  • Yapışmaz kızartma tavaları, yumurtaları kaynatmak için en iyisidir. Özellikle glütensiz yiyecekler hazırlamıyorsanız, her zaman kullanımlar arasında temizleyin. Yumurtayı sarısını kırmadan daha kolay çevirmek için metal bir spatula kullanın.
  • Fazla pişmesini önlemek için yumurtaları tam pişmeden hemen önce ocaktan alın. Tavadan kalan ısı bunu yapar.
  • Bir yumurtanın tazeliğini test etmek için onu soğuk su dolu bir kaseye koyun; Yere batar veya yan dönerse yumurta hala tazedir.
  • Yumurtalardan kaçınmaya çalışıyorsanız, vegan glutensiz bir tarif yapmak, ikame bulmaya çalışmaktan daha iyi bir fikir olabilir.
  • Pastörize yumurta akı da harika bir seçenektir. Ancak, üretim sırasında çapraz kontaminasyon riski olması ihtimaline karşı etiketi her zaman kontrol edin.(Yumurta Glutensiz mi?)

Yumurta glutensiz tarifleri nasıl etkiler?

Özellikle yumurta beyazından elde edilen yumurta proteini, meze veya donmuş gıdalara meyilli veya pane yapışmasına yardımcı olabilir. Isı, yumurtadaki proteinlerin pıhtılaşmasına ve gıda bileşenlerini birbirine bağlamasına neden olur.

Erişte için, yumurta proteinleri arzu edilen doku ve rengi sağlamanın yanı sıra makarnanın işlenebilirliğini ve pişme kalitesini artırır . Genel olarak, örneğin pirinç veya tapyoka unu içeren glütensiz bir ürün, geleneksel bir buğday unu ürününden daha açık renkli olacaktır. Yumurta sarısına zengin altın rengini veren ksantofil, makarna veya ekmeğe zengin renk katmaya yardımcı olabilir.

Hazırlanan ana yemeklerde yumurta koyulaştırıcı jeller glütensiz yapı oluşturur , bütünleştirir ve verir. Özellikle makarna veya köfte dolgularında olduğu gibi ürünleri bağlamak için az miktarda buğday kullanıldığında, yumurta içerikleri bunların yerini alabilir.(Yumurta Glutensiz mi?)

Yumurta proteinleri , dolgunluk ve pürüzsüzlük sağlayarak tatlı yemeklerin ve tatlıların ağızda bıraktığı hissi iyileştirebilir . Tipik olarak buğday bazlı nişasta bileşenlerine dayalı sosları, meyve sularını ve diğer viskoz ürünleri koyulaştırmak için kullanılabilirler. Küçük değişikliklerle bu, buğdaya duyarlı kişiler için ürün kategorileri açabilir. Örneğin soslar ve et suyu, donmuş hazır yemeklerde yaygın olarak kullanılır ve buğday veya glüten bazlı bileşenler içerme olasılığı en yüksek olan bileşenlerdir.

Ve diğer protein seçenekleriyle karşılaştırıldığında, yumurta bileşenleri, ana bileşenin imza aromalarının net ve temiz bir şekilde ortaya çıkmasına izin veren yumuşak bir tat sunar. Dolayısıyla bu yemek, birçok yaygın tarifi geliştirmenin anahtarı olabilir.

Bıldırcın yumurtası gluten içerir mi?

İyi tolere edilebilirliği nedeniyle, bıldırcın yumurtasından elde edilen %100 doğal spesifik konsantre 6 yaşından büyük çocuklar için de uygundur. Bıldırcın yumurtası glutensizdir ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için çinko içerir.(Yumurta Glutensiz mi?)

Devekuşu yumurtası gluten içerir mi?

Bir devekuşu yumurtası yaklaşık 20 tavuk yumurtasına eşdeğerdir! 1,5 kilograma kadar çıkan devekuşu yumurtası, tıpkı tavuk yumurtası gibi protein ve yumurta sarısından oluşur – ancak daha büyük miktarlarda. Bunlar, sizi uzun süre tok tutan ve aşermeyi önleyen iyi bir hayvansal protein kaynağıdır. Devekuşu yumurtası A, B, D ve E vitaminlerinin yanı sıra demir ve kalsiyum mineralleri içerir. Devekuşu yumurtası gluten içermez.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.