Çölyak Diyetisyeni

Çölyak diyetisyeni

Diyetisyenler gıda ve beslenme konusunda uzmandır ve glütensiz bir diyete uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Çölyak hastalığı teşhisi konduysa, diyetinizden glüteni çıkarmanıza yardımcı olması için bir diyetisyene yönlendirilmiş olabilirsiniz. Uzman çölyak diyetisyeni, glutensiz yaşamanın zorluklarını yönetmenize yardımcı olmak için kanıta dayalı, uzman rehberliği sunar. 

İster yolculuğunuza yeni başlıyor olun, ister yıllardır yolculuğunuzda olun, herkesin farklı olduğunu anlıyoruz; bu nedenle, mevcut yaşam tarzınıza kolayca uyum sağlayacak pratik ve kişiselleştirilmiş bir yönetim planı oluşturmak zorundasınız.

“Çölyak hastalığı hafife alınacak bir hastalık değildir. Hastalık söz konusu olduğunda öğrenilecek ve anlaşılacak çok şey var. Bir Diyetisyenden profesyonel ve kişiselleştirilmiş diyet tavsiyesi ve desteği almak, çölyak hastalığı olan birinin genel sağlık durumunu ve esenliğini büyük ölçüde iyileştirebilir” – Shari Reeves (APD)

Neden Çölyak Diyetisyeni Seçmelisiniz?

– Akredite Uygulayıcı Diyetisyen

– Akredite Beslenme Uzmanı

– Üniversiteden Kalifiye

– Bilim ve Kanıta Dayalı Uygulama

– Kapsamlı Kaynaklar ve Destek

Çölyak Diyetisyeni ne iş yapar

Çölyak diyetisyeni, çölyak hastalarına yönelik beslenme danışmanlığı yaparak onların sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelerini sağlayan uzman bir sağlık profesyonelidir. Çölyak hastalığı, gluten adı verilen bir proteine karşı aşırı duyarlılık nedeniyle ince bağırsakta hasara yol açan bir otoimmün hastalıktır. Gluten, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunur ve çölyak hastaları bu tür besinleri tükettiklerinde sindirim sistemi sorunları ve besin emiliminde zorluklar yaşarlar.

Çölyak diyetisyenleri, çölyak hastalarının günlük beslenmelerinde gluten içermeyen, sağlıklı ve dengeli besinleri seçmelerine yardımcı olur. Bu kapsamda aşağıdaki işleri yaparlar:

  1. Hastaların çölyak hastalığını doğrulamak için laboratuvar testleri ve/veya biyopsi sonuçlarını değerlendirme.
  2. Hastaların mevcut beslenme alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını değerlendirme.
  3. Gluten içeren gıdaları belirleme ve bunların etiketlerini okuma becerilerini öğretme.
  4. Gluten içermeyen ve güvenli besinleri tanıtma ve önerme.
  5. Besin etiketlerini okuma ve alışveriş sırasında doğru seçimleri yapma konusunda eğitim verme.
  6. Gluten içeren gıdalardan kaçınarak dengeli bir beslenme planı oluşturma.
  7. Gluten içermeyen yemek tarifleri ve örnek yemek planları hazırlama.
  8. Besin takviyeleri ve vitamin desteği ihtiyaçlarını değerlendirme ve önerme.
  9. Hastaların diyet değişiklikleriyle ilgili günlük yaşamlarında karşılaşabilecekleri zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olma.
  10. Hastaların düzenli takip ve ilerlemelerini izleme.

Çölyak hastaları için doğru beslenme, sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve çölyakla ilişkili olası komplikasyonların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, çölyak diyetisyenleri, hastaların beslenme ihtiyaçlarını anlayarak ve kişisel hedeflerine uygun olarak sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olurlar.(çölyak diyetisyeni)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.