Glutensiz Lokma Tarifi

glutensiz lokma

“İzmir lokması” adıyla coğrafi işaret almış olan bu tatlı, basılı ilk yemek kitabı Melceü’t-Tabbâhîn‘de de yer almaktadır. Saray lokması da bilinen bir başka çeşididir. Genelde şerbetle yapılsa da bazı yörelerde peynirle ve şerbetsiz yapılan lokmalar da vardır. Bilinen ilk lokmanın Araplar tarafından 1400’lerde yapıldığı iddia edilmektedir. Hatta adı da Arapçada bir parça anlamına gelen “lukma” kelimesinden türemedir. Glutensiz lokma tarifi seçkin ustalarımızla hazırladığımız bir reçetedir. Afiyetle 🙂

Lokma Hamuru İçin Malzemeler

  • 2 Su Bardağı Glutensiz Un
  • 1 Çay Bardağı Süt
  • Ilık Su( Hamur Cıvıyana Kadar)
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • 10 g Kabartma Tozu

Lokma Şerbeti İçin Malzemeler

  • 3 Su Bardağı Su
  • 2 Bardak Toz Şeker
  • 2 Tatlı Kaşığı Limon Suyu

Kızartmak İçin

  • 2 Su Bardağı Sıvı Yağ

Glutensiz Lokma Tarifi Hazırlanışı

Öncelikle unun içine süt, tuz ve kabartma tozunu ekleyerek yoğurun. Hafif hafif suyu yedirin ve hamur kulak memesi kıvamını bulana kadar yoğurarak sürdürün. Şerbet eldesi için Su, Şeker Ve Limon Suyunu bir tencerede 20 dakika kaynatın. Daha sonra hamuru bir tatlı kaşığı yardımıyla kızgın yağa atarak kızarmasını bekleyin. Ardından çıkarılan lokmaları şerbete dökerek 5 dakika çekmesini bekleyelim. Özellikle isteğe bağlı ceviz yada fındık kırığı serpiştirerek servis edebiliriz. Üstelik besin değerini de arttırır.

Bununla birlikte daha renkli ve lezzetli lokma eldesi için antep fıstığı içi ince çekilerek hamura eklenebilir.

Tarifte şeker yerine ikame stevia şurubu(1 su bardağı) kullanmak mümkün. Fakat bal türevli ürünleri HMF’den dolayı kullanmamalısınız. Ayrıca yine kabartma tozu yerine maya kullanmak da bir seçenek. Bu durum halinde 1 saat hamurun dinlendirilmeye alınması gerekmektedir.

Lokmayı atacağımız kaşığı yağlamamız hamurun yapışmasını engelleyecektir.

HMF Nedir?

Maillard reaksiyonunun bir ara ürünü olan HMF( Hydroxymethylfurfural) kanserojen bir maddedir. Isıl işlemle beraber bal gibi besinlerde oluşur. Özellikle balda tat, koku gibi olumsuz birçok değişiklikler meydana getirir. Balda TGK 40 mg/kg HMFye izin vermiştir. HMF özellikle balın 90oC ve üzeri sıcaklıklarda ısıtılması sebebiyle olur.

Stevia Nedir?

Stevia rebaudiana bitkisinin yapraklarından elde edilen doğal tatlandırıcıdır. Şekerden 50-300 kat daha tatlıdır ve sıcaklığa dayanıklıdır. Stevia Güney Amerikada bolca bulunan bir bitkidir. Kalorisi düşük olduğundan son dönemde sporcu içeceklerinden daha fazla tercih edilir olmuştur.

“Glutensiz Lokma Tarifi” Hakkında geri dönüşlerinizi yorumlarla bekliyoruz. 

Daha fazla tarif için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.