İlaçlarda Gluten Var mı?

ilaçlarda gluten

İlaçlarda Gluten: Sıcak Bir Konu İhtiyacınız olan ilaçlar gluten içeriyorsa çölyak hastalığını nasıl başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz? Paketlenmiş gıdalar ve takviyelere ilişkin glutensiz iddialar, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenmektedir ve üreticilerin, paketlenmiş bir gıdada yer alması durumunda belirli yaygın alerjenleri belirtmesini gerektiren standartlar mevcuttur. Ne yazık ki, önerilen bir yasa tasarısı Eylül 2015’te Kongre’ye yeniden sunulmuş olmasına rağmen, ilaçlarda glutenin etiketlenmesine ilişkin benzer yasalar mevcut değildir .

3 Nisan 2019’da Temsilci Tim Ryan [D-OH], Enerji ve Ticaret Meclisi Sağlık Alt Komitesi’ne 2019 tarihli İlaçlarda Gluten Açıklama Yasası olan HR 2074’ü tanıttı. Tasarı onaylandığı takdirde, Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası’nda, tüm ilaçlarda glutenin etiketlenmesini zorunlu kılacak şekilde değişiklik yapılacak. (Bu tasarının geçmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi buradan öğrenin .) 11 Aralık 2019’da Senatör Richard Blumenthal [D-CT], S.3021’i Senato , Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik Komitesi’ne tanıttı. Bu yasa tasarısı, Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası’nda, insan kullanımına yönelik olan ve doğrudan veya dolaylı olarak glüten içeren bir tahıldan türetilen bir bileşen içeren bir ilacın etiketini bu tür her bir bileşenin tanımlanmasını gerektirecek şekilde değiştirmeyi amaçlamaktadır. ve diğer amaçlar için. Aynı zamanda 2019 tarihli Gluten İlaç Açıklama Yasası olarak da bilinecek ve Temsilci Tim Ryan’ın [D-OH] Nisan ayında Meclise sunduğu HR 2074 ile aynı dili kullanacak. (Bu tasarının geçmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi buradan öğrenin .)

Gluten ilaç etiketinde bırakıldığında çölyak hastalığı topluluğu için riskler vardır:

 • Üreticiler, hapları birbirine bağlayan ve ilacın hastaya iletilmesine yardımcı olan yardımcı maddeler kullanıyor. Yardımcı maddelerin çeşitli türleri vardır ve bunların bazıları glüten içerebilir.
 • Aslında çok az ilaç glüten içerir, ancak yardımcı maddelerin kaynağını bulmak ve belirli ilacın glütensiz olduğunu doğrulamak için her ilacın içeriğinin araştırılması önemlidir.
 • Bir ilacın jenerik formu, markalı ilaçtan farklı yardımcı maddeler kullanabilir. Marka adı glutensiz olarak belirlenmiş olsa bile her jeneriğin glutensiz durumu doğrulanmalıdır.

İlaçlarda Gluten

İlaçların yardımcı maddelerinde gluten kullanılabilir. Yardımcı maddeler ilacı bir arada tutan bağlayıcılardır. Çölyak hastalığı olan kişilerin, ilaçlarının glutensiz olduğundan emin olmak için doktorları veya eczacılarıyla birlikte çalışmaları önemlidir. Üretici ayrıca, alacağınız ilacın glutensiz olup olmadığını veya çölyak hastalığı olan kişiler için güvenli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilmelidir.

İlaçlarda Gluten Sorunu

 • İlaç içeriklerinde bulunan glutenin veya yaygın alerjenlerin etiketlenmesine yönelik şu anda herhangi bir gereklilik bulunmamaktadır.
 • Etiketlemede çölyak hastalığı olan bireylere yönelik özel bir önlem yoktur.
 • İlaçlardaki potansiyel gluten kaynakları sağlık profesyonelleri tarafından tam olarak bilinmemektedir.
 • Jenerik ilaçlar, markalı ilaçlardan farklı bağlayıcılar kullanabilir

İlaçlarda Bulunan Nişastalar

Aşağıdaki aktif olmayan bileşenler, buğday, arpa veya çavdardan elde edilebilecekleri için “kırmızı bayraklar” olarak kabul edilir. Kırmızı bayraklı bir içerik görürseniz bu, ilacın bileşenlerinin gluten içerip içermediğini öğrenmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Bazı bileşenler diğerlerinden daha belirgindir.

 • Buğday
 • Modifiye nişasta (kaynak belirtilmemişse)
 • Önceden jelatinize edilmiş nişasta (kaynak belirtilmemişse)
 • Önceden jelatinize edilmiş modifiye nişasta (kaynak belirtilmemişse)
 • Dekstratlar (kaynak belirtilmemişse)
 • Dekstrin (kaynak belirtilmemişse; kaynak genellikle kabul edilebilir olan mısır veya patatestir)
 • Dektrimaltoz (arpa maltı kullanıldığında)
 • Karamel rengi (arpa maltı kullanıldığında)

Cevaplar Nasıl Alınır?

İlaçlarınızda glutenle ilgili yanıtlar almak zor olabilir. En iyi bilgi kaynaklarınız doktorunuz, eczacınız ve ilaç üreticinizdir. Çevrimiçi olarak bazı listeler mevcuttur, ancak ilacınızın gerçekten glutensiz olduğundan emin olmak için internette bulunan tüm iddiaları yukarıda belirtilenlerle iki kez kontrol etmeniz son derece önemlidir.

İlaç Etiketlemesinde FDA ve Gluten Hakkında Güncellemeler

 • Beyond Coliac, 2011-2014 yılları arasında FDA’dan aldığı bağışla, ilaçlardaki glutenin çölyak hastalığı topluluğu için ele alınması gereken önemli bir sorun olduğunu gösteren bir çalışmaya öncülük etti ve GREAT Eczacıları eğitim programını başlattı.

2017’nin sonlarında FDA, ilaçlarda glutenin etiketlenmesine yönelik taslak kılavuzlar yayınladı. Çabalar bir başlangıç ​​olsa da eylem yeterli olmadı. FDA, kılavuzlarla ilgili yorumları 12 Şubat 2018 tarihine kadar kabul etti. Beyond Coliac resmi olarak yanıt verdi ve taslakta alabileceğimiz en fazla yanıtı almak için çölyak hastalığı topluluğuyla birlikte çalıştı. Topluluk üyelerimizin göndermesi için FDA’ya taslaklarıyla ilgili yazdığımız mektubu okumak için buraya tıklayın . Topluluğumuzdan açık yorum döneminde yanıt olarak göndermelerini istedik.

3 Nisan 2019’da Temsilci Tim Ryan, 2019 tarihli Gluteni İlaç Bilgilendirme Yasası’nı kongre kürsüsüne tanıttı. Tasarı onaylandığı takdirde, Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası’nda, tüm ilaçlarda glutenin etiketlenmesini zorunlu kılacak şekilde değişiklik yapılacak.

11 Aralık 2019’da Senatör Richard  Blumenthal ,  S.3021’i Senato katına tanıttı. Bu yasa tasarısı, Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası’nda, insan kullanımına yönelik olan ve doğrudan veya dolaylı olarak glüten içeren bir tahıldan türetilen bir bileşen içeren bir ilacın etiketini bu tür her bir bileşenin tanımlanmasını gerektirecek şekilde değiştirmeyi amaçlamaktadır. ve diğer amaçlar için.

İlaçlarda Gluten Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S: Reçeteli veya reçetesiz satılan bir ilacın aktif olmayan bileşenlerinde gluten bulunması olasılığı nedir?

C: Çok az ilaç gluten içerir, ancak mevcut etiketleme düzenlemeleri ilaçlarda glutenin etiketlenmesini gerektirmediğinden, her oral ilacın glutensiz olduğundan emin olmak için kontrol edilmesi gerekir. Aynı aktif ilacı içeren jenerik ve markalı ürünlerin farklı inaktif bileşenler içerebileceğini unutmamak önemlidir. Bu bileşenlerin kaynağı, üreticinin bildiriminde bulunmaksızın herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Ayrıca üreticinin gluten içeren ürünlerden çapraz teması önlemek için uygun adımları attığı da doğrulanmalıdır.

Aşağıdaki aktif olmayan bileşenler, buğday, arpa veya çavdardan elde edilebilecekleri için “kırmızı bayraklar” olarak kabul edilir. Kırmızı bayraklı bileşenlerin varlığı, ilacın bileşenlerinin glütenden türetilip kaynaklanmadığını belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu gösterir:

 • Buğday
 • Modifiye nişasta (kaynak belirtilmemişse)
 • Önceden jelatinize edilmiş nişasta (kaynak belirtilmemişse)
 • Önceden jelatinize edilmiş modifiye nişasta (kaynak belirtilmemişse)
 • Dekstratlar (kaynak belirtilmemişse)
 • Dekstrin (kaynak belirtilmemişse; kaynak genellikle kabul edilebilir olan mısır veya patatestir)
 • Dektrimaltoz (arpa maltı kullanıldığında)
 • Karamel rengi (arpa maltı kullanıldığında)

S: İlacım nedeniyle glutenlendiğimi düşünürsem ne yapmalıyım?

İlk adımınız, semptomları yaşadığınızı bildirmek için doktorunuzu aramak olmalıdır. Önce doktorunuzla konuşmadan reçeteli ilaç almayı bırakmayın . Reçeteli ilacın yan etkileri gibi semptomlar yaşamanızın glutene maruz kalmanın yanı sıra nedenleri de olabilir. İlaçların bazı yaygın yan etkilerinin gluten maruziyetiyle örtüştüğünü anlamak önemlidir. Benzer şekilde ilaçlardaki şeker alkolleriGlutene maruz kalma semptomlarıyla kolayca karıştırılabilecek ciddi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Beyond Çölyak endişelerinizi ve belirtilerinizi mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla paylaşmanızı şiddetle tavsiye eder. Aktif olmayan bileşenlerin kaynaklarının yanı sıra üretim süreçleri ve gluten maruziyetini önlemek için atılan adımlar hakkında bilgi almak için üreticiyi arayın.

S: İlaçlardaki glutene karşı şüpheli bir reaksiyonu bildirmek için kiminle iletişime geçebilirim?

C: İlacı almadan önce ilaçların gluten içerip içermediğini öğrenmek önemlidir . Bununla birlikte, ilacınızdaki glütene reaksiyon gösterdiğinizi düşünüyorsanız Beyond Coeliac, doktorunuzla iletişime geçmenizi, reaksiyonunuzu açıklamanızı ve söz konusu ilacın üreticisini arayarak onları konuyla ilgili uyarmanızı şiddetle önerir. Eczacınız ilacınızın gluten içerip içermediğini anlamanıza da yardımcı olabilir. Üreticiyle konuşurken onlara şunları da sormalısınız:

 • Üretim süreçleri nelerdir?
 • İlaçları gluten içeren ilaçlarla ortak ekipmanlarda yapılıyorsa
 • Ürünlerini gluten açısından test edip etmedikleri
 • Hammaddelerindeki olası gluten hakkında üreticilerle kaynak içerikleri hakkında konuşurlarsa.

S: Glutensiz ihtiyaçlarımı eczacımla nasıl konuşmalıyım?

C: Eczacınızla glutensiz ihtiyaçlarınız hakkında konuşurken mümkün olduğunca ayrıntılı ve net olmanız önemlidir. Ciddi bir genetik otoimmün hastalık olan çölyak hastalığını tedavi etmek için glutensiz bir diyet uyguladığınızı onlara söylemelisiniz. Sürekli gluten tüketiyorsanız tiroid hastalığı, kısırlık, osteoporoz ve hatta bazı kanserler gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunuzu onlara söylemeniz yararlı olabilir. Ayrıca gizli gluten kaynaklarını (yukarıda listelenmiştir) tartıştığınızdan ve çapraz temasın risklerini vurguladığınızdan emin olmalısınız. Glutene maruz kalabileceğiniz farklı yolları anlamalarına yardımcı olmak için eczacınıza çapraz teması açıklayın.

S: Güvenli ilaçları bulmak için hangi kaynakları kullanabilirim?*

C: Güvenli ve güvensiz ilaçları tanımlamak için önerilen bazı kaynaklar aşağıda verilmiştir*:

İlaçlarda Gluten Kılavuzu: Amerikan Sağlık Sistemi Eczacıları Derneği (ASHP) ile işbirliği içinde oluşturulan ve geliştirilen bu kılavuz, eczacılara glutensiz reçeteler ve diğer ilaç ihtiyaçları hakkında sorular sorarken yardımcı olabilir.

Glutensiz İlaçlar: Bu liste Dr. Steven Plogsted ve Columbus Çocuk Hastanesi, Columbus, Ohio’daki eczacılık öğrencileri tarafından tutulmaktadır.

The Rubins : Yaşlı vatandaşlara yönelik bu web sitesi, ilaç üreticilerinin bir dizinini tutar . Web sitesi adresleri ve telefon numaraları verilmiştir ve glutenin bir ilacın içeriği olup olmadığını belirlemek için üreticiyle iletişime geçmek gerektiğinde yararlı olabilir. ​

* Not: Çevrimiçi olarak birkaç glutensiz ilaç listesi mevcuttur. Bu listelerin doğru olması için sürekli güncellenmesi gerektiğini ve listelerde hatalar olabileceğini unutmamak önemlidir; özellikle de üreticiler içeriklerini istedikleri zaman ve uyarıda bulunmaksızın değiştirebilmektedirler. Glutensiz ilaç listeleri harika bir başlangıç ​​noktasıdır ancak ilaçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için üreticiyle veya eczacınızla konuşmak yine de önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.