Mardin’de Karabuğday Hasadı

Mardin Karabuğday

Mardin’in Artuklu ilçesinde özellikle çölyak hastalarını hedefleyerek ekimi yapılan karabuğdayda hasat zamanı geldi. 10 Dönüm alanda ekimi yapılan karabuğday, yaklaşık dönümde 650 kg ürün verdi. Ortamalama 85-90 gün bandında yetişen karabuğday Mardin ovasında 65 günlük süre sonunda hasadı yapıldı. Bu durum 2. ve 3. ekim için de süreyi yaklaştırmış olmakla, daha fazla ürün kaldırılmasının da önünü açmış bulunuyor.

Arazide incelemelerde bulunan Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, kentte yaklaşık 1000 civarında çölyak hastası olduğunu dile getirdi. Glutensiz ekmek bulmanın özellikle bu zamana kadar çok daha maliyetli olduğunu belirtti. Valilik olarak fırın açıp glutensiz ekmek üreteceklerini de söyleyen Demirtaş, çölyak hastalarına bu ekmeklerin ücretsiz ulaştırılacağını da müjdeledi.

Karabuğday Tarımı, Karabuğday Hasadı

Karabuğday, iklimce serin yerlerde daha iyi yetiştirilir. 8 ile 14 hafta süre zarfında gelişmesi sürer. Gelişim süresince sıcaklık isteği düşüktür ve rakım 4200 m’ye kadar yetişebilmektedir. Ama dona karşı hassastır. Tatar karabuğdayı türü soğuğa daha dayanıklıdır.

Genel olarak topraktan isteği düşüktür. Yani verimsiz topraklarda da hasadına imkan vardır. Hatta öyle ki Güneydoğu Asya’da en verimsiz topraklarda yetiştirilebilmektedir. Kireçli, yüksek azotlu, kuru yada çok nemli topraklarda verimi düşüktür. Ph 4-6 topraklarda iyi verim gösterir.

Ekimi sırasında toprağın 2-3 cm içine tohum bırakılmalıdır ve yaklaşık 2-3 günde filiz vermeye başlar ( En geç 10 gün)

Karabuğday ekiminde en önemli husus don mevsiminin geçildiği ilk döneme denk getirilmesidir.

Karabuğday son dönemde tıbbi amaçlarla(fonksiyonel gıda), hayvan yemi olarak, gübre ve yabancı otlarla mücadele ajanı olarak ve bal üretimi için nektar kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Karabuğday’ın İnsan Beslenmesinde Kullanım Alanları

Eğer tane olarak tüketilecekse genelde pilav, çorba yada dolma gibi yemeklerin harcında kullanılır. Ayrıca una çekilerek de çeşitli hamur işlerinde, bisküvi yada tatlı bileşimlerinde kullanılabilir.. Özellikle Türkiye’de soyulmuş ve tam karabuğday(kabuklu kavrulmuş) satışı yaygın olduğu gibi kabuklu çiğ karabuğday da temin edilebilmektedir.

Karabuğday Nasıl Tüketilir?

İçerisinde gluten proteini bulundurmaması nedeniyle ilgi gören karabuğday, orijin itibariyle kabuklu bir tahıldır.

Kabuklu Çiğ Karabuğday

Bulgur pilavı, karabuğday salatası, karabuğday çorbası gibi seçeneklere sitemizdeki glutensiz tariflerden ulaşabilirsiniz.

Yazının devamı için

Mardin’de karabuğday hasadı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.