Pirinçte Arsenik: Endişelenmeli misiniz?

Pirinçte arsenik

Arsenik, dünyanın en zehirli elementlerinden biridir. Tarih boyunca, besin zincirine sızmış ve yiyeceklerimize girmenin yolunu bulmuştur. Bununla birlikte, yaygın kirlilik gıdalardaki arsenik seviyelerini yükselterek ciddi bir sağlık riski oluşturduğundan, bu sorun şimdi daha da kötüye gidiyor. Son zamanlarda, çalışmalar pirinçte yüksek seviyelerde arsenik tespit etti. Pirinç, dünya nüfusunun büyük bir kısmı için temel bir gıda olduğundan, bu büyük bir endişe kaynağıdır. Endişelenmeli misin? Bir bakalım.

Arsenik Nedir?

Arsenik, As sembolü ile gösterilen toksik bir eser elementtir. Genellikle kendi başına bulunmaz. Aksine, kimyasal bileşiklerdeki diğer elementlerle bağlanır. Bu bileşikler iki geniş kategoriye ayrılabilir:

Organik arsenik: esas olarak bitki ve hayvan dokularında bulunur.

İnorganik arsenik: Kayalarda ve toprakta bulunur veya suda çözünür. Bu daha toksik formdur. Her iki form da çevrede doğal olarak bulunur, ancak kirlilik nedeniyle seviyeleri artmaktadır. Bir dizi nedenden dolayı pirinç, çevreden önemli miktarda inorganik arsenik (daha toksik form) biriktirebilir.

SONUÇ OLARAK: Arsenik, çevremizde doğal olarak bulunan toksik bir elementtir. Organik ve inorganik arsenik olmak üzere iki gruba ayrılır, inorganik arsenik daha toksiktir.

Arsenik Diyet Kaynakları

Arsenik neredeyse tüm yiyecek ve içeceklerde bulunur, ancak genellikle yalnızca küçük miktarlarda bulunur.

Buna karşılık, nispeten yüksek seviyeler şunlarda bulunur:

 • Kirlenmiş içme suyu: Dünya çapında milyonlarca insan yüksek miktarda inorganik arsenik içeren içme suyuna maruz kalmaktadır. Bu, Güney Amerika ve Asya’da en yaygın olanıdır,
 • Deniz ürünleri: Balık, karides, kabuklu deniz ürünleri ve diğer deniz ürünleri, daha az toksik form olan önemli miktarda organik arsenik içerebilir. Ancak midye ve bazı deniz yosunu türleri de inorganik arsenik içerebilir,
 • Pirinç ve pirinç bazlı gıdalar: Pirinç, diğer gıda mahsullerinden daha fazla arsenik biriktirir. Aslında, daha toksik olan inorganik arseniğin en büyük tek besin kaynağıdır.

Birçok pirinç bazlı üründe yüksek seviyelerde inorganik arsenik tespit edilmiştir, örneğin:

 • Pirinç sütü
 • Pirinç kepeği
 • Pirinç bazlı kahvaltılık gevrekler
 • Pirinç gevreği (bebek pirinç)
 • Pirinç krakerleri
 • Kahverengi pirinç şurubu
 • Pirinç ve/veya kahverengi pirinç şurubu içeren tahıl çubukları

SONUÇ OLARAK: Deniz ürünleri arsenik içerir, ancak çoğunlukla organik formdadır. Pirinç ve pirinç bazlı ürünler yüksek düzeyde inorganik (daha toksik) form içerebilir.

Arsenik Neden Pirinçte Bulunur?

Arsenik doğal olarak suda, toprakta ve kayalarda bulunur, ancak seviyeleri bazı bölgelerde diğerlerinden daha yüksek olabilir.

Besin zincirine kolayca girer ve bazıları insanlar tarafından yenen hem hayvanlarda hem de bitkilerde önemli miktarlarda birikebilir.

İnsan faaliyetleri sonucunda arsenik kirliliği artmaktadır.

Arsenik kirliliğinin ana kaynakları arasında belirli pestisitler ve herbisitler, ahşap koruyucular, fosfatlı gübreler, endüstriyel atıklar, madencilik faaliyetleri, kömür yakma ve eritme yer alır

Arsenik genellikle dünyanın belirli bölgelerinde yoğun şekilde kirlenmiş olan yeraltı sularına akar

Arsenik, yeraltı suyundan kuyulara ve mahsulün sulanması ve pişirilmesi için kullanılabilecek diğer su kaynaklarına ulaşır

Çeltik pirinci, üç nedenden dolayı arsenik kontaminasyonuna karşı özellikle hassastır:

 • Yüksek miktarda sulama suyu gerektiren su basmış tarlalarda (çeltik tarlalarında) yetiştirilir. Birçok bölgede bu sulama suyu arsenikle kirlenmiştir
 • Arsenik, çeltik tarlalarının topraklarında birikerek sorunu kötüleştirebilir
 • Pirinç, diğer yaygın gıda mahsullerine kıyasla sudan ve topraktan daha fazla arsenik emer.

Kirli suyun yemek pişirmek için kullanılması başka bir endişe kaynağıdır, çünkü pirinç taneleri kaynatıldıklarında pişirme suyundaki arseniği kolaylıkla emerler.

SONUÇ OLARAK: Pirinç, arseniği sulama suyundan, topraktan ve hatta pişirme suyundan verimli bir şekilde emer. Bu arseniğin bir kısmı doğal kökenlidir, ancak kirlilik genellikle daha yüksek seviyelerden sorumludur.

Arseniğin Sağlık Etkileri

Yüksek dozda arsenik akut olarak toksiktir, çeşitli olumsuz semptomlara ve hatta ölüme neden olur.

Diyet arseniği genellikle düşük miktarlarda bulunur ve herhangi bir ani zehirlenme belirtisine neden olmaz.

Bununla birlikte, inorganik arseniğin uzun süreli yutulması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir ve kronik hastalık riskini artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Çeşitli kanser türleri.
 • Kan damarlarının daralması veya tıkanması (damar hastalığı).
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) .
 • Kalp hastalığı .
 • Tip 2 diyabet.

Ayrıca arsenik sinir hücreleri için toksiktir ve beyin fonksiyonlarını etkileyebilir . Çocuklarda ve gençlerde arsenik maruziyeti aşağıdakilerle ilişkilendirilmiştir:

 • Bozulmuş konsantrasyon, öğrenme ve hafıza.
 • Azalan zeka ve sosyal yeterlilik.

Bu bozuklukların bazıları doğumdan önce gerçekleşmiş olabilir. Birçok çalışma, hamile kadınlar arasında yüksek arsenik alımının fetüs üzerinde olumsuz etkileri olduğunu, doğum kusurları riskini artırdığını ve gelişimi engellediğini göstermektedir.

SONUÇ OLARAK: Diyet arseniğinin toksik semptomlarının gelişmesi genellikle uzun zaman alır. Uzun süreli yutulması kanser, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve düşük zeka dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riskini artırabilir.

Pirinçte Arsenik Endişe Arz Ediyor mu?

Evet. Hiç şüphe yok ki, pirinçte arsenik bir sorundur.

Bu, her gün önemli miktarda pirinç yiyenler için sağlık riski oluşturabilir.

Bu esas olarak pirinç bazlı diyetleri olan kişiler için geçerlidir.

Çok fazla pirinç ürünü yiyebilecek diğer gruplar arasında küçük çocuklar ve sütsüz veya glütensiz diyet uygulayanlar yer alır. Pirinç bazlı bebek mamaları, pirinç krakerleri, puding ve pirinç sütü bazen bu diyetlerin büyük bir bölümünü oluşturur.

Küçük çocuklar, küçük vücut boyutları nedeniyle özellikle savunmasızdır. Bu nedenle, onları her gün pirinç gevreği ile beslemek o kadar da iyi bir fikir olmayabilir .

Arsenik açısından yüksek olabilecek pirinçten türetilen bir tatlandırıcı olan kahverengi pirinç şurubu da ek bir kaygı kaynağıdır. Genellikle bebek formüllerinde kullanılır.

Tabii ki, tüm pirinç yüksek arsenik seviyeleri içermez, ancak belirli bir pirinç ürününün arsenik içeriğini belirlemek, onu bir laboratuvarda gerçekten ölçmeden zor (veya imkansız) olabilir.

SONUÇ OLARAK:
Arsenik kontaminasyonu, temel gıda maddesi olarak pirince güvenen milyonlarca insan için ciddi bir endişe kaynağıdır. Pirinç bazlı ürünler diyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturuyorsa, küçük çocuklar da risk altındadır.

Pirinçte Arsenik Nasıl Azaltılır?

Pirincin arsenik içeriği, pirinci arsenik oranı düşük temiz suyla yıkayarak ve pişirerek azaltılabilir.

Bu, hem beyaz hem de kahverengi pirinç için etkilidir ve potansiyel olarak arsenik içeriğini %57’ye kadar azaltır .

Ancak pişirme suyunda arsenik oranı yüksekse ters etki yapabilir ve arsenik içeriğini önemli ölçüde yükseltebilir .

Aşağıdaki ipuçları, pirincinizin arsenik içeriğini azaltmaya yardımcı olacaktır:

Yemek pişirirken bol su kullanın.
Pişirmeden önce pirinci yıkayın. Bu yöntem arseniğin %10-28’ini kaldırabilir.
Kahverengi pirinç, beyaz pirince göre daha fazla arsenik içerir. Çok miktarda pirinç yerseniz beyaz çeşidi daha iyi bir seçim olabilir.
Basmati veya yasemin gibi aromatik pirinci seçin .
Kuzey Hindistan, Kuzey Pakistan ve Nepal dahil olmak üzere Himalaya bölgesinden pirinç seçin .
Mümkünse kuru mevsimde yetiştirilen pirinçten kaçının. Bu süre zarfında arsenikle kirlenmiş su kullanımı daha yaygındır .
Son ve en önemli tavsiye, bir bütün olarak diyetinizle ilgilidir. Diyetinizi çok farklı yiyecekler yiyerek çeşitlendirdiğinizden emin olun. Diyetinize asla tek bir yiyecek türü hakim olmamalıdır.

Bu sadece ihtiyacınız olan tüm besinleri almanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir şeyden çok fazla almanızı da engeller.

SONUÇ OLARAK: Pirincin arsenik içeriğini azaltmak için birkaç basit pişirme yöntemi ipucunu takip edebilirsiniz. Ayrıca basmati ve yasemin gibi bazı pirinç türlerinin arsenik bakımından daha düşük olduğunu unutmayın.

Pirinçteki arsenik, birçok insan için ciddi bir endişe kaynağıdır.

Dünya nüfusunun büyük bir yüzdesi ana besin kaynağı olarak pirince bağımlıdır ve milyonlarca insan arsenikle ilgili sağlık sorunları geliştirme riskiyle karşı karşıya olabilir.

Bununla birlikte, çeşitli bir diyetin parçası olarak ılımlı bir şekilde pirinç yerseniz, tamamen iyi olmalısınız.

Bununla birlikte, pirinç diyetinizin büyük bir bölümünü oluşturuyorsa, kirli olmayan bir alanda yetiştirildiğinden emin olun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.