Aspir Unu

aspir tohumu unu ve yağı

Yağlı tohumlar, enerjinin çoğunlukla yağ şeklinde depolandığı ürünlerdir. Yer fıstığı veya ayçiçeği gibi bazı yağlı ürünler doğrudan gıda olarak kullanılabilir, ancak diğerleri sadece yağ ve küspe elde etmek için işlenir. Artan dünya nüfusuna ve yükselen yaşam standartlarına yanıt olarak yağ bitkilerinin üretimi hızla arttı. Ayrıca teknolojik ilerlemeler daha yüksek üretim seviyelerine ve ürün kalitesinde ve çok yönlülüğünde gelişmelere yol açmıştır. Yağ kullanımına bağlı olarak yağlı tohumlar, yenilebilir bitkisel yağ içeren tohumlar ve yenmeyen yağ içeren tohumlar olarak sınıflandırılabilir. Aspir yağı her iki amaç için de kullanılabilir. Aspirin değeri her geçen gün artıyor ve geçmişte öncelikle boya kaynağı, gıda boyası, unu, kozmetik veya tıbbi amaçlarla kullanılıyordu. Son yıllarda salata yağı, hidrojene yağ, margarin, mayonez gibi gıda ürünlerinde ve yüksek çoklu doymamış yağ asidi içeriğinin istendiği ve protein açısından zengin küspenin kaynak olarak kullanıldığı çeşitli işlenmiş gıda türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. hayvan yemi ve insanlar için protein. Ayrıca alkid reçineleri, biyodizel, boya ve vernik gibi endüstriyel ürünlerde kurutma maddesi olarak kullanılır. Aspir unu ve yağı hakkına detaylı bilgiyi yazının devamında sunumladık…

Piç safran, sahte safran, kardi, kusumb ve safran olarak da bilinen aspir, Carthamus tinctorius L.’nin uzun bir yetiştirme geçmişi vardır. Türün Güney Asya’ya özgü olduğuna inanılıyor ancak uzun süredir Çin, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’da yetiştiriliyor. Tarihinin büyük bölümünde ve yakın zamana kadar aspir öncelikle boya kaynağı, gıda boyası, kozmetik veya tıbbi amaçlarla kullanıldı. Kurutulmuş aspir çiçekleri (bunlardan bir boya olan kartamin elde edilmiştir) genellikle katkı maddesi olarak veya renkli safranın yerine kullanılırdı. Daha sonra aspir bitkisi için bu kullanımın yerini daha stabil diğer boyaların alması aldı. Aspir, daha yüksek verimli yağ içeren çeşitlerin geliştirildiği ve yüzey kaplamaları, boya ve vernik için bir kurutma maddesi kaynağı olarak kullanıldığı 1950’lerin başlarına kadar nispeten önemsiz bir yerel yağlı tohum bitkisiydi. Mezopotamya’da Hıristiyanlık öncesi dönemlerde yenilebilir bir yağ olarak bilinirken, Hindistan’da yenilebilir bir yağ olarak kullanılması ancak daha yakın zamanlarda başladı ve bu yüzyılın ortalarına kadar da kullanılmaya başlandı. Önce endüstriyel yağ, sonra yenilebilir ürün olarak dünya ticaretine girecek. Dünyadaki toplam yağlı tohum üretiminin sadece %0,5’ini oluşturmasına rağmen aspir yağı, yüksek linoleik asit içeriği, yüksek iyot değeri, açık sarı rengi ve karakteristik hoş tadı nedeniyle birinci sınıf yemeklik yağ olarak değerlendirilmektedir.

Aspir, insanlığın en eski mahsullerinden biridir, ancak genellikle yetiştiricinin kişisel kullanımı için küçük arazilerde yetiştirilmektedir ve dünya tohum üretiminde ikincil bir ürün olarak kalmaktadır. 60’tan fazla ülkede aspir yetiştiriliyor ancak yarısından fazlası Hindistan’da üretiliyor. Hindistan’ın yanı sıra aspir yetiştiren önemli ülkeler ABD, Meksika, Etiyopya, İspanya, Türki Cumhuriyetler ve Avustralya’dır. Çin’de aspir ekimi yapılan önemli bir alan bulunmaktadır, ancak çiçek salkımları geleneksel ilaçlarda kullanılmak üzere hasat edilmekte ve mahsul uluslararası düzeyde rapor edilmemektedir.

Aspir Yağı ve Faydaları

Aspir yağı, soluk veya altın sarısı bir renge sahiptir ve kullanılan işleme yöntemine bağlı olarak yumuşak veya hafif fındıksı bir tada sahiptir. Tamamen doymamışlıkta soya fasulyesi ve keten tohumu arasında 7 numaralı ara madde olan, kuruyan bir yağdır. Aspir yağı, diğer yaygın yenilebilir yağların çoğundan daha yüksek bir kırılma indeksi, özgül ağırlık, yoğunluk, iyot değeri ve linoleik asit içeriği sergiler.

E vitamini veya tokoferol içeriği ile ilgili olarak, aspir yağının düşük miktarda γtokoferol içermesi, onun zayıf antioksidan kabiliyetine işaret etmektedir. Yaygın olarak kullanılan çeşitli yenilebilir yağlar arasında mısır, yer fıstığı, kolza tohumu, soya fasulyesi veya susam yağlarından daha fazla α-tokoferol içerir. Aspir yağı, yaygın olarak kullanılan yenilebilir yağların çoğundan daha yüksek oranda linoleik asit içerdiğinden, α-tokoferol içeriği, αtokoferol:linoleik asit oranı açısından önemlidir. α-tokoferol:linoleik asit oranı düşüktür; ayçiçek yağı için 0,84 ve pamuk tohumu yağı için 1,0’a karşılık 0,28’dir.

Aspir Unu

Aspir unu tohumlarının öğütülmesiyle elde edilen bir un çeşididir. Bu un, genellikle glutensiz, düşük karbonhidratlı ve yüksek protein içeriği nedeniyle sağlıklı bir alternatif olarak tercih edilir.

Düzenli yemek ürünleri, özellikle glutensiz veya keto diyetlerinde bir alternatif olarak kullanılır. Aspir tohumu, yüksek miktarda protein, lif ve sağlıklı yağlar içerir. Bu özellikler sayesinde birçok farklı yemekte mevcuttur. Aspir tohumu ununu kullanabileceğiniz bazı yemek ve tarifler olabilir: 1. Glutensiz ekmek yapımı: Aspir tohumu unu, glüten içerir ve bu nedenle glutensiz ekmek yapımı için ideal bir alternatif olabilir. 2. Smoothie’ler:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.