Bulgurda Gluten Var mı?

Bulgurda gluten var mı?

Bulgur nedir?

Orta Doğu’nun domates, soğan ve otlardan oluşan limonlu tahıl salatası tabbouleh’deki başrolüyle bilinen bulgur buğdayı, en az 4.000 yıldır ortalıkta dolaşıyor. İncil’de bile bahsediliyor! Günümüzde bulgur sıklıkla pirinç, kuskus ve kinoanın yerine kullanılır ve Orta Doğu ve Kuzey Hindistan mutfağında yaygın olarak bulunur. Çoğu insan için bulgur, buğday ekmeği veya pirinçli garnitürlere sağlıklı ve lezzetli bir alternatiftir ancak çölyak hastalığı olan kişiler için bu güvenli olmayan bir alternatiftir. Bulgurda gluten var mı sorusunun yanıtı yazımızdadır.

Bulguru atlayıp pilavla devam edin. Muhtemelen dünyanın ilk hazır yemeği olan bulgur, ilk olarak Akdeniz bölgesinde yapılmış ancak daha sonra geniş bir alana yayılmıştır. Bulgur, pişirilmesi en kolay ve en çok yönlü tam tahıllardan biri olmaya devam ediyor. Bulgur, kırma tam buğday tanelerinin ambalajlanmadan önce kaynatılıp kurutulmasından elde edilir. Bu, aşağıdaki gibi diğer tam tahıllardan çok daha hızlı piştikleri anlamına gelir: B. Buğday meyveleri, ham versiyonu ve freekeh, genç yeşil buğdaydan elde edilen, çatlamış ancak pişmemiş taneler. Bulgur genellikle üç çeşit arasında en ucuz olanıdır.

Bulgur ismi “Burghul” kelimesinden türemiş olup Arapça kökenlidir. Adı, halihazırda işlenmiş ve önceden pişirilmiş durum buğdayını ifade eder. Bulgur çok popüler. Sadece besleyici değil, aynı zamanda hızlı bir şekilde servise hazır. (Bulgurda gluten var mı?)

Bulgur glutensiz mi?

Hayır bulgur glutensiz değildir. Bulgur buğdaydan elde edilen bir tahıldır. Yani çölyak hastalığınız, çölyak dışı gluten duyarlılığınız veya buğday alerjiniz varsa bulgur yememelisiniz. Bulgur, pişirilmiş tam buğdaydan (genellikle durum buğdayı) kurutulur ve daha sonra öğütülür. Fındık tadındadır ve pişirildiğinde patlamış mısır gibi kokar. Bulgur aynı zamanda riffoth, kabuğu çıkarılmış tane, bulgur buğdayı ve burghul isimleriyle de bilinmektedir.

Bulgurun en iyi glutensiz alternatifi

Amaranth, bulgarın başka bir sağlıklı glutensiz alternatifidir. Amaranth, amaranth bitkisinin tohumlarından yapılan küçük bir sahte tahıldır ve yüzyıllardır dünyanın birçok yerinde gıda olarak kullanılmıştır. Buğdaydan yapılan ve dolayısıyla glüten içeren bulgurların aksine, amaranth glütensizdir ve bu nedenle çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan kişiler için uygundur.

Amaranth’ın hafif cevizli bir tadı ve bulgura benzer hafif taneli bir dokusu vardır. Bulgur gibi pek çok tarifte, örneğin çorbalarda, salatalarda, güveçlerde veya et veya sebze yemeklerinin garnitüründe kullanılabilir. Amaranth aynı zamanda iyi bir lif, protein ve magnezyum, çinko ve demir gibi önemli besin maddeleri kaynağıdır.

Amaranth genellikle özel marketlerde ve çevrimiçi mağazalarda bulunur. Kabarık amaranth, amaranth unu ve amaranth gevreği gibi farklı amaranth türleri vardır ve her birinin kendine has özellikleri ve kullanımları vardır. Amaranth, birçok glutensiz tarife kolayca dahil edilebilen çok yönlü bir malzemedir ve bulgarın sağlıklı ve lezzetli bir alternatifidir.(Bulgurda gluten var mı?)

Pirinç

Pirinç, pirinç bitkisinin tohumlarından elde edilen bir tahıldır ve dünyanın birçok yerinde yüzyıllardır gıda olarak kullanılmıştır. Pirinç, bulgur buğdayına göre daha hassas bir dokuya ve daha yumuşak bir tada sahip olmasına rağmen, bulgurun mükemmel bir alternatifidir. Herhangi bir tarifte kahverengi ve beyaz pirinç, bulgur buğdayının ideal bir alternatifidir.

Pirinç aynı zamanda iyi bir karbonhidrat ve magnezyum ve çinko gibi bazı önemli besin maddeleri kaynağıdır. Beyaz pirinç, kahverengi pirinç, yabani pirinç ve yarı haşlanmış pirinç gibi farklı pirinç türleri vardır ve her birinin kendine has özellikleri ve kullanımları vardır. 

Kinoa

Quinoa bir sahte tahıldır. Bu, tohumların gerçek tahıl olmadığı, tahıl gibi yenildiği anlamına gelir. Yine de içli köfte yerine glutensiz bulgur alternatifi arıyorsanız ideal bir seçimdir. Kinoa, Güney Amerika’nın temel besin maddesidir. Glutensizdir ve bulgurla aynı şekilde kullanılabilir.

Kinoanın fındıksı bir tadı vardır ve vitaminler, potasyum, kalsiyum ve proteinler gibi birçok besin maddesi içerir. Salatalarınıza, güveçlerinize, tabbouleh’lerinize, güveçlerinize, çorbalarınıza ve daha fazlasına dünyevi bir tat, cevizli ve çiğnenebilir bir doku eklemek istiyorsanız kinoa ile yanlış yapmış olmazsınız.

Teff

Teff , Etiyopya kökenli küçük, yeni bir tahıldır. Vitamin ve protein açısından zengin olduğundan sağlığa birçok faydası vardır. Ceviz tadı ve hafif tatlılığıyla bulgura benzer. Ancak boyutundan dolayı bulgur yerine kullanmadan önce kıvamını göz önünde bulundurmalısınız.

Karabuğday

Karabuğday, halen kullanımda olan en eski tahıllardan biridir ve yumuşak dokusu, lezzetli ve temiz tadı nedeniyle değerlidir. Başlangıçta Güneydoğu Asya’da yetiştirildi, ancak daha sonra kullanımı neredeyse tüm Amerika ve Avrupa’ya yayıldı. Tahıl olarak değerlendirilse de ravent veya kuzukulağı ile ilgili bir meyve tohumudur. Karabuğdayın besin değeri yüksektir ve magnezyum ve karbonhidrat açısından zengindir.

Bulgur vs. kuskus – fark nedir?

Bulgur nedir sorusuna gelindiğinde bulgur kuskusunun benzerlikleri kadar farklılıkları da net bilgiler vermektedir. Benzerlikler, her iki ürünün de durum buğdayından yapılmış olması ve botanik açıdan tahıl olarak kabul edilmesidir.

Taneler önceden pişirilmiştir, açık renklidir ve gevrektir. İçerik, lif ve kalori miktarı da dengelidir. Kuskus ve bulgur da gluten içerir.

Ancak yakından bakıldığında bulgurlu kuskus ile kuskus arasındaki fark daha da çeşitleniyor. Kuskus Kuzey Afrika ulusal yemeğidir. Tahıl et ve sebzelerle birlikte yenir. Öte yandan muadili, tuzlu, tatlı, katı, yumuşak ve sıvı yemeklerde daha çok yönlü ve lezzetlidir.

Bulgur tam buğday tanelerinden yapılır, kuskus ise öğütülür. Hazırlama sırasında tam tahıllar işlenir ve ıslatılır. Kuskus ise yalnızca buğday irmiğinden yapılır. Bu irmik birkaç kez su ile ıslatılarak küçük toplar haline getirilip pişirilir. Pişirme sırasında depolanan nişasta birbirine yapışır ve toplar stabil hale gelir.

Sonuçta kuskus daha fazla nem içerir ve raf ömrü daha kısadır, ancak bulgura göre önemli ölçüde daha az besin depolar. Bu kaybı azaltmak mı istiyorsunuz? O zaman tahılı pişirmemelisin. Sadece buharlayın.(Bulgurda gluten var mı?)

Bulgurun besin değerleri

Besin değerlerinin iyi olmasına rağmen bulgurun küçük bir dezavantajı da vardır. Sonuçta 100 gram işlenmemiş buğday yaklaşık 325 kalori içerir. Ancak ıslattıktan sonra önemli miktarda kalori kaybeder, böylece 100 gramda yalnızca 110 kalori kalır. Buna karşılık yüksek miktardaki lif, hızlı bir tokluk hissi sağlar ve tüketimin belli sınırlar içinde kalmasını sağlar. Bulgur bu nedenle lif açısından zengin bir diyete katkıda bulunur ve bu nedenle diyetin bir parçası olarak da tavsiye edilir.

100g işlenmemiş bulgurun besin değerleri:

  • Enerji: 1.360kJ/325 kcal
  • Yağ: 1.3g
  • doymuş yağ asitleri: 0.2g
  • Karbonhidratlar: 76.0g
  • hangi şeker: 0.4g
  • Protein: 12.0g
  • Lif: 18.0g
  • Tuz: 0g

Bu arada: Bulguru Türk ve Arap gıda perakendecilerinden ve zengin süpermarketlerden satın alabilirsiniz. Genellikle küçük miktarlarda plastik torbalarda paketlenir. Buğday az su içerdiğinden dokuz aya kadar saklanabilir. Ancak mutfakta daima ambalajı kapalı, karanlık ve kuru tutun.(Bulgurda gluten var mı?)

Glutensiz ve bulgursuz çiğ köfte tarifi linkimizdedir..

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.