Gluten Zararlı mı?

Gluten Zararlı mı?

Gluten bilineceği gibi gliadin ve glutenin proteinlerin sıcaklık ve yoğurulma gibi temel etkenlerle oluşturduğu bir komplex yapıdır. Peki gluten bilimsel araştırmalar ışığında zararlı mı?

Gluten vücudunuza ne yapar?

İnsanlarda yiyecekleri parçalamamıza yardımcı olan sindirim enzimleri vardır. Proteaz, vücudumuzun proteinleri işlemesine yardımcı olan enzimdir ancak gluteni tamamen parçalayamaz. Sindirilmemiş gluten ince bağırsağa doğru yol alır. Çoğu insan sindirilmemiş gluteni hiçbir sorun yaşamadan idare edebilir. Ancak bazı insanlarda gluten ciddi bir otoimmün tepkiyi veya diğer hoş olmayan semptomları tetikleyebilir.

Glutene karşı otoimmün yanıta çölyak hastalığı denir. Çölyak ince bağırsağa zarar verebilir. Çölyak hastalığı olmayan bazı kişiler glüten içeren yiyecekleri yedikten sonra kendilerini hasta hissediyor gibi görünüyorlar. Şişkinlik, ishal, baş ağrısı veya deri döküntüleri yaşayabilirler. Bu sadece glutene değil, zayıf sindirilmiş karbonhidratlara da bir reaksiyon olabilir. FODMAPS adı verilen bu karbonhidratlar bağırsaklarınızda fermente olur. Hassas bağırsakları olan kişiler, bu fermantasyondan rahatsızlık duyabilirler, ancak glutenden kaynaklanmayabilirler.

Araştırmalar, bazı insanların düzgün çalışmayan ince bağırsaklara sahip olabileceğini gösteriyor. Zar çok geçirgen olabilir ve bazı sindirilmemiş gluten, bakteri veya diğer maddelerin zardan kan dolaşımına geçmesine ve iltihaba neden olmasına neden olabilir.(Gluten Zararlı mı?)

Gluten sizin için kötü mü?

“Glutenin kötü bir yiyecek olduğu konusunda pek çok kafa karışıklığı var. Rajagopal, glutenin çoğu insan için doğası gereği kötü olmadığını söylüyor. “İnsanlar ekmek yaptığı sürece biz de gluten tükettik. Yüzyıllardır gluten içeren gıdalar insanlara protein, çözünebilir lif ve besin maddeleri sağlıyor.”

Gluten, özellikle tam tahıllarda bulunan gluten, vücutları bunu tolere edebilen sağlıklı insanlar için kötü değildir. Ancak buğday gibi tahıllar genellikle atıştırmalık kraker ve patates cipsi gibi işlenmiş gıdalar yapmak için soyulur. Rajagopal, “Bu rafine edilmiş ürünlerin, aslında son derece besleyici olan gerçek buğday bitkisine çok az benzerliği var” diye açıklıyor. “Beyaz pirinç unu ve nişasta gibi şeyleri içerirler ancak tam tahılları içermezler.”

Glutensiz beslenmeyi benimseyen ancak yine de işlenmiş gıdalar tüketen birçok kişi, kilo almaya, kan şekeri dalgalanmalarına ve diğer sağlık sorunlarına devam ettiklerini fark ediyor. Yani sağlık sorunlarına neden olan gıdalardaki gluten değil, işlenmiş gıdalardaki sodyum, şeker ve diğer katkı maddeleridir.(Gluten Zararlı mı?)

Glutenden kimler kaçınmalı?

Rajagopal, glutenin şu kişilere zararlı olabileceğini söylüyor:

  • Çölyak hastalığı , gluten tüketen kişilerde ince bağırsağa zarar veren otoimmün bir hastalıktır.
  • Çölyak hastalığı olmayan kişilerde glutenin neden olduğu gastrointestinal tahriş olan çölyak dışı gluten duyarlılığı (gluten intoleransı) .
  • Buğday alerjisi , buğdaya karşı alerjidir, ancak tüm tahıllara veya glutenin kendisine karşı değildir.
  • Gluten ataksisi, vücudunuzun glutene yanıt olarak beyninizin bazı kısımlarına saldırmasına neden olan nadir bir nörolojik otoimmün bozukluktur.(Gluten Zararlı mı?)

Gluten sorunum olduğunu düşünürsem ne yapmalıyım?

Glutenin sağlığınızı etkileyebileceğini düşünüyorsanız bir doktorla konuşun. Doktorunuz çölyak hastalığını veya buğday alerjisini tespit etmek için kan testleri önerebilir. Diyetinizden gluteni çıkarmadan önce, size uygun bir beslenme planı oluşturmak için kayıtlı bir diyetisyenle birlikte çalışın.(Gluten Zararlı mı?)

Gluten Sizin İçin Kötü mü? Eleştirel Bir Bakış

Glutensiz beslenmeye geçiş son on yılın en büyük sağlık trendi olabilir, ancak glutenin herkes için mi yoksa sadece belirli tıbbi rahatsızlıkları olanlar için mi sorunlu olduğu konusunda kafa karışıklığı var.

Çölyak hastalığı veya intoleransı olanlar gibi bazı kişilerin sağlık nedenleriyle bundan kaçınması gerektiği açıktır.

Bununla birlikte, sağlık ve sağlıklı yaşam dünyasındaki pek çok kişi, hoşgörüsüz olup olmadıklarına bakılmaksızın herkesin glutensiz bir diyet izlemesi gerektiğini öne sürüyor.

Bu, milyonlarca insanın kilo verme, ruh halini iyileştirme ve daha sağlıklı olma umuduyla gluteni bırakmasına yol açtı.

Yine de bu yöntemlerin bilim tarafından desteklenip desteklenmediğini merak edebilirsiniz.

Bu makale size glutenin sizin için gerçekten kötü olup olmadığını anlatacak.(Gluten Zararlı mı?)

Herkes Glutenden Uzak Durmalı mı?

Çölyak hastalığı, NCGS ve otoimmün hastalıkları gibi birçok kişinin glutensiz beslenmeden fayda sağladığı açıktır.

Bununla birlikte, sağlık durumu ne olursa olsun herkesin yeme alışkanlıklarını değiştirip değiştirmemesi gerektiği belli değil.

İnsan vücudunun neden gluteni kaldıramadığına dair çeşitli teoriler geliştirildi. Bazı araştırmalar, insan sindirim sistemlerinin, modern beslenmede yaygın olan tahıl proteinlerinin türünü veya miktarını sindirecek şekilde gelişmediğini öne sürüyor.Ayrıca bazı çalışmalar, FODMAP’ler (belirli karbonhidrat türleri), amilaz trypsin inhibitörleri ve buğday tohumu aglütininleri gibi diğer buğday proteinlerinin NCGS ile ilgili semptomlara katkıda bulunmada olası bir rol oynadığını göstermektedir .

Bu, buğdaya karşı daha karmaşık bir biyolojik tepkinin olduğunu göstermektedir. Glutenden kaçınanların sayısı önemli ölçüde arttı. Örneğin, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’ndan (NHANES) elde edilen ABD verileri, kaçınma yaygınlığının 2009’dan 2014’e üç kattan fazla arttığını göstermektedir.

Kontrollü testlere tabi tutulan NCGS’li kişilerin tanıları yalnızca yaklaşık %16-30 oranında doğrulanır.Yine de NCGS semptomlarının ardındaki nedenler büyük ölçüde bilinmediğinden ve NCGS testleri henüz mükemmelleştirilmediğinden, glutene olumsuz tepki verebilecek kişilerin sayısı hala bilinmiyor.

Sağlık ve sağlıklı yaşam dünyasında, genel sağlık için glutenden kaçınmaya yönelik bariz bir baskı olsa da, bu da glutensiz diyetlerin popülaritesini etkiliyor . Ayrıca NCGS prevalansının arttığına dair kanıtlar da artıyor.

Şu anda çölyak hastalığını ve buğday alerjisini dışladıktan sonra glutensiz bir diyetten kişisel olarak fayda sağlayıp sağlamayacağınızı bilmenin tek yolu glutenden kaçınmak ve semptomlarınızı izlemektir. (Gluten Zararlı mı?)

Glutensiz Ürünler Daha Sağlıklı mı?

Bir ürünün glutensiz olmasının sağlıklı olduğu anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir.

Birçok şirket, glutensiz kurabiyeleri, kekleri ve diğer yüksek oranda işlenmiş gıdaları, gluten içeren muadillerinden daha sağlıklı olarak pazarlamaktadır.

Aslında bir çalışma, Amerikalıların %65’inin glutensiz gıdaların daha sağlıklı olduğuna inandığını ve %27’sinin kilo kaybını teşvik etmek için bunları yemeyi seçtiğini tespit etti.

Glutensiz ürünlerin ihtiyaç duyanlar için faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da gluten içeren ürünlerden daha sağlıklı değiller.

Glutensiz bir diyeti takip etmek güvenli olsa da, ağırlıklı olarak işlenmiş gıdalara dayanan herhangi bir diyetin sağlık açısından herhangi bir fayda sağlama ihtimalinin düşük olduğunu unutmayın.

Ayrıca, bu diyeti benimsemenin intoleransı olmayan kişilerin sağlığına fayda sağlayıp sağlamadığı hala tartışılıyor.

Bu alandaki araştırmalar geliştikçe gluten ile genel sağlık üzerindeki etkisi arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılması muhtemeldir. O zamana kadar bundan kaçınmanın kişisel ihtiyaçlarınız açısından yararlı olup olmadığına yalnızca siz karar verebilirsiniz.(Gluten Zararlı mı?)

Neden Birçok İnsan Kendini Daha İyi Hissediyor?

Çoğu insanın glütensiz diyetle kendini daha iyi hissetmesinin birkaç nedeni vardır.

Birincisi, glutenden kaçınmak genellikle fast food, unlu mamuller ve şekerli tahıllar gibi çok çeşitli yüksek derecede işlenmiş gıdalarda bulunduğu için işlenmiş gıdaları azaltmayı gerektirir .

Bu gıdalar sadece glüten içermez, aynı zamanda kalori, şeker ve sağlıksız yağlar bakımından da yüksektir. Birçok kişi glutensiz beslenmeyle kilo verdiklerini, daha az yorgun hissettiklerini ve daha az eklem ağrıları yaşadıklarını söylüyor. Bu faydaların sağlıksız gıdaların dışlanmasına atfedilmesi muhtemeldir.

Örneğin, rafine karbonhidratlar ve şekerler açısından yüksek diyetler kilo alımı, yorgunluk, eklem ağrısı, kötü ruh hali ve sindirim sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir; bunların tümü NCGS ile ilgili semptomlardır.

Dahası, insanlar genellikle glüten içeren gıdaları sebze, meyve, sağlıklı yağlar ve proteinler gibi daha sağlıklı seçeneklerle değiştirir; bu da sağlığı ve refahı artırabilir.

Ek olarak, FODMAP’ler (genellikle şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarına neden olan karbonhidratlar) gibi diğer yaygın bileşenlerin alımının azaltılmasının bir sonucu olarak sindirim semptomları iyileşebilir.

Her ne kadar glutensiz diyetle semptomlarda iyileşme NCGS ile ilişkili olabilse de, bu iyileşmeler yukarıda sıralanan nedenlerden veya bu ikisinin birleşiminden de kaynaklanıyor olabilir.(Gluten Zararlı mı?)

Gluten içeren gıdaları kesmek, bazıları glutenle ilgisi olmayan çeşitli nedenlerden dolayı sağlığı iyileştirebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.