Çölyak İlaçları İçin Yeni İşbirlikleri

çölyak ilaçları

Şu anda çölyak hastalığının tedavisi için incelenmekte olan iki ilaç, ilaç firmaları arasındaki yeni işbirliklerinin bir sonucudur ve bu ilaçların ilerlemesini hızlandırabilir. Çölyak ilaçları için yeni çalışmalar devam etmekte.

KAN-101’i geliştiren Anokion, Pfizer’in şirkete 35 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı yaptığını duyurdu. Anokion’dan yapılan basın açıklamasına göre, fonların bir kısmı Kan-101 Faz 2 klinik araştırması için kullanılacak.

Bu arada Takeda, Zedira ve Dr. Falk, ZED 1227/TAK-227’yi geliştirmek için bir işbirliği ve lisans anlaşmasını duyurdular. İşbirliği, Takeda’ya ilacı Amerika Birleşik Devletleri dışında ve Avrupa, Kanada, Avustralya ve Çin dışındaki diğer ülkelerde geliştirme ve ticarileştirme konusunda münhasır hak veriyor.

Çölyak İlaçları: Kan-101

Otoimmün hastalığın tedavisini ve sonuçlarını iyileştirmeye odaklanan klinik aşamalı bir biyoteknoloji şirketi olan Anokion’a yapılan yatırım, Pfizer’in Çığır Açan Büyüme Girişimi aracılığıyla yapılıyor. İki Pfizer yöneticisi, biri şirketin bilimsel danışma kurulu üyesi, diğeri yönetim kurulunda gözlemci olarak Anokion’a katılacak. Anokion CEO’su PhD Deborah Geraghty’ye göre, Pfizer kaynak ve uzmanlık sağlayacak.

Geraghty, “Çölyak hastalığı gibi otoimmün hastalıklarla yaşayan insanların ek tedavi seçeneklerine ihtiyacı var ve bunları bağışıklık toleransı platformumuzu kullanarak potansiyel olarak geliştirmek için Pfizer ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

KAN-101, karaciğerdeki spesifik reseptörleri hedefleyerek glütenin normal bağışıklık toleransını geri kazanmaya odaklanır ve bağışıklık sistemine glütene yanıt vermemeyi yeniden öğreten bir olaylar dizisini başlatır. Geniş immün baskılayıcıların aksine KAN-101, bağışıklık sisteminin yalnızca çölyak hastalığına neden olan kısmını hedefler.

Bugün Sindirim Hastalığı Haftası’nda (DDW) sunulan sonuçlara göre, ilaç klinik deneylerin erken bir aşamasında umut verici sonuçlar gösterdi. Anokion, yıl sonundan önce 2. Aşama denemesine başlamayı planlıyor.

Çölyak İlaçları: ZED 1227/TAK-227

Takeda’dan yapılan bir basın açıklamasına göre, Takeda ile ZED 1227/TAK-227’yi geliştiren diğer iki şirket arasındaki anlaşma, Takeda ilaç boru hattına üçüncü bir çölyak hastalığı ilacı ekliyor.

Dr. Chinwe Ukomadu, “TAK-227’nin Zedira ve Dr. Falk ortaklığıyla devam eden gelişimi, semptomlardan muzdarip ve glutensiz bir diyet sürdürmelerine rağmen devam eden bağırsak hasarı olan çölyak hastalarına anlamlı fayda sağlama potansiyeline sahiptir” dedi. , Takeda’da gastroenteroloji terapötik birimi başkanı.

Anlaşma hükümlerine göre, Takeda ve Dr. Falk Pharma, Takeda’nın ABD’de ve diğer bazı yerlerde lisanslaması ve geliştirmesi ile çölyak hastalığı ilacının küresel klinik araştırmalarını yürütecekler. Dr. Falk Pharm, bir ön ödeme, geliştirmeye, düzenleyici ve ticari kilometre taşlarına bağlı diğer tazminatları ve net satışlardan telif ücreti alacaktır. İlaç, Dr. Falk’ın 2011 yılında Avrupa haklarını lisanslaması ve klinik öncesi ve klinik geliştirme sorumluluğunu üstlenmesiyle Zedira tarafından keşfedildi.

ZED 1227/TAK-227, glüten parçalarıyla reaksiyona giren bir enzim olan transglutaminaz 2’yi (tTG) bloke etmek üzere tasarlanmıştır. Bu reaksiyon, çölyak hastalığı olanlarda besin emici villusun yıkımına neden olan hücreler tarafından fragmanların daha kolay tanınmasını sağlar. tTG’yi bloke ederek çölyak hastalığına neden olan bağışıklık tepkisini önlemeyi amaçlamaktadır.

İlaç, yakın zamanda New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir Faz 2 konsept kanıtı çalışmasında, altı haftalık bir glüten tehdidi sırasında bağırsak astarı üzerinde ve semptomlara karşı koruyucu bir etki gösterdi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.