Likör Glutensiz mi?

likör glutensiz mi

Evet, saf, damıtılmış likör, buğday, arpa veya çavdardan yapılmış olsa bile glütensiz kabul edilir. Çoğu likör, damıtma işlemi nedeniyle çölyak hastalığı olan kişiler için güvenlidir. Bununla birlikte, damıtmadan sonra tatlandırıcılar veya diğer katkı maddeleri ekleyen likörlerde gizli glüten arayışında olun. Buğday, arpa veya çavdar içeren ürünleri işleyen tesislerde gluten çapraz teması riski de vardır. Peki market raflarında gördüğümüz likör glutensiz mi?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki alkollü içeceklerin çoğunu düzenleyen Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu (TTB), yakın zamanda, damıtılmış alkolün, glüten içeren bir tahılla yapıldığında bile glütensiz olarak etiketlenebileceğine karar verdi. Örnekler arasında buğday veya çavdardan yapılan viski ve arpadan yapılan Scotch sayılabilir.

Karar, çoğu gıdayı düzenleyen Gıda ve İlaç İdaresi’nin hidrolize, fermente ve damıtılmış ürünler için etiketleme gerekliliklerini açıklığa kavuşturmasıyla tetiklendi.

“İyi üretim uygulamaları izlenirse damıtma proteini ortadan kaldırdığı için ve bu ürünlerde protein veya protein parçalarının olmadığını bilimsel olarak geçerli analitik yöntemler kullanarak doğrulamak mümkün olduğundan, TTB glütenden damıtılmış ürünlerde “glütensiz” iddialarına izin verecektir. TTB’ye göre, herhangi bir glüten içeren malzemenin nihai ürüne dahil edilmesini önlemek için iyi üretim uygulamaları izlendiği sürece tahıl içeren ürünler.

Damıtılmış alkol üreten firmalar, damıtma ürününde protein veya herhangi bir katkı maddesi bulunmadığını ve depolama malzemeleri de dahil olmak üzere çapraz teması önleyecek önlemlerin alındığını talep üzerine kanıtlayabilmelidir.

Buna ek olarak, TTB, endüstri üyesinin hammaddelerinin, içerik maddelerinin, içeriklerinin, üretim tesisleri, depolama malzemeleri ve bitmiş ürünler glüten ile çapraz temasa tabi tutulmamıştır. Örnekler arasında mısır veya patatesten yapılan votka bulunur.

Likör Glutensiz Mi? Glutensiz Likörler

Glutensiz likörler (damıtmadan sonra) şunları içerir:

Glüten içerebilen bir likör ürünü, bazen damıtma işleminden sonra eklenen tahıllar nedeniyle uzodur.

Çölyak hastalığı olanlar için damıtma işlemi ve likörlerin güvenliği ile glütensiz alkol etiketleme bilgileri hakkında daha fazla bilgi için Gluten-Free Watchdog’daki bu sayfaya bakın.

Bira Üzerine Bir Not

Bira fermente edilir, damıtılmaz, bu nedenle farklı bir yaratım sürecinden geçer. Normal bira arpadan yapılır ve çölyak hastalığı olan kişiler için güvenli değildir. “Gluteni çıkarılmış” arpa bazlı biraların çölyak hastalığı olan kişiler için güvenli olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Bunun nedeni, kullanılan test yönteminin henüz doğrulanmamış olmasıdır. Daha fazlasını öğrenene kadar Beyond Celiac, arpa bazlı biralardan kaçınmayı tavsiye ediyor. Şans eseri, piyasada bol miktarda güvenli glütensiz bira var!

Şarap ve Şampanya Ne Olacak?

Şarapların çoğu doğal olarak glütensizdir ve glütensiz bir diyetle tüketilmesi güvenlidir.Şampanya ve Prosecco dahil köpüklü şaraplar doğal olarak glütensizdir.

Likör glutensiz mi yazımız hakkında daha fazla bilgiyi bize yazabilirsiniz.

Hangi İçkide Gluten Yok?

Bira gibi fermente içkilerde glutensiz ibaresi konulması glutensiz için kriterdir. Bira üretim faaliyetleri itibariyle glutenli olabilmektedir.Şarapta ise gluten riski yoktur. Damıtma ile elde edilen içkilerde gluten olmayacağı kanıtlanmıştır. Rakı bu nedenle temiz bir içkidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.