Fakir Eti: Glutensiz Mercimek Unu

Mercimek zor çevre koşullarına karşı dahi dirençli, kurak alanlarda dahi yetişrilmeye müsait, verimliliği düşük alanlar için tercih edilebilir bir baklagildir. Baklagillerin temel özelliklerinden biri azot döngüsü için sağladıkları yararlardır. Bu biyolojik denge ve topraktaki verimliliğin sürdürülebilirliği açısından katkı sağlar. Mercimeğin tüm dünyada ekimi 6 milyon hektarı bulmuştur. Tabi bu miktar yıllık kuralık vb sebeplerle değişkenlik gösterebilmektedir. Türkiye’de toplam üretim 300 bin hektardır ve Tüik verilerine göre 600 bin ton kırmızı, 80 bin ton yeşil mercimek üretilmektedir. Türkiye’de ayrıca verimlilik 900 kg/ha düzeyindedir. Mercimek doğal olarak glutensiz bir besindir ve yüksek protein(%20-25) ki esansiyel amino asitlerin tamamına yakınını içerdiği söylenir , lif, sağlıklı karbonhidrat, vitamin bileşenlerince zengindir. Ayrıca fenolik bileşen de içerdiğinden dolayı antikarsinojenik bir besindir.

Mercimek Ekiminin Handikapları Nelerdir?

Öncelikle mercimek kısa boyludur ve büyüme hızı düşüktür. Kısa boyu nedeniyle yabancı otlardan ayrıştırmak kolay olmamaktadır. Bu da verim kaybı demektir. Hatta bu kayıp oransal olarak %30 ile % 90 arasında bile değişebilir.

Glutensiz Mercimek Unu Faydaları

Kolesterol içermeyip, düşük miktarda yağ bulundururlar. En yüksek içerdikleri amino asitlerden biri lizindir. Lizinin hem bağışıklık, hem de büyüme için önemli fonksiyonları vardır. Ne yazık ki triptofanca biraz zayıftır. Triptofan da bir amino asittir ve serotoninden(mutluluk hormonu), melatonine (uyku döngüsü kontrolü) birçok hormonun sentezinde yer alır.

Mercimek unu için en iyi ifade: Fakir eti olarak tanımlanmasıdır. Proteine en ucuz ulaşabileceğimiz kaynaklardandır.

Çölyaklılar Mercimek Tüketebilir mi?

Eser miktarda gluten içerebilir yazsa da ayıklayıp yıkadıktan sonra çölyaklılar mercimek de dahil kuru baklagilleri tüketebilir. Glutensiz mercimek unu için ise güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmayı tercih ediniz. Ne yazık ki taneleri olmayan undan gluteni ayrıştırmak mümkün değil.

Mercimek Çeşitleri Nelerdir?

143 ayrı mercimek çeşidi olsa da bunlar kabuklu ve iç mercimek olmak üzere iki ana kısma ayrılır.

Kabuklu Mercimek

  • Sultani mercimek (Yaprak mercimek, Pul mercimek)
  • Yeşil mercimek (Sıra mercimek)
  • Kabuklu kırmızı mercimek

İç Mercimek

  • Kımızı iç mercimek
  • Yeşilimsi sarı mercimek

Mercimek ve Lektin

Mercimekte bulunan “lektin” kimi insanlar için rahatsız edici olabilir. Lektin bir anti-besindir. Lektinler hücre zarındaki şekerlere yapışlar. İnflamasyon ve toksik etkilere yol açabilirler. Aynı zamanda bağırsak mukozasına yapışması sonucu emilimi güçleştirir. Hatta taklit yada benzerlik yoluyla vücutta alarm durumuna sebep olup, vücudun kendi dokularına zarar vermesine dahi sebep olur.

Lektini Azaltmanın Yöntemleri

Baklagillerin en az 12 saat süreyle suda bekletilmesi önerilir. Suya karbonat atılması da etkili bir yöntemdir. Süreç sonunda mutlaka su süzülmelidir. Ayrıca en az 15 dk düdüklü tencerede yüksek ısıda pişirilmesi de lektini azaltacaktır.

Mercimekten Neler Yapılır?

Öncelikle mercimek unu, çorbası, salatası, makarnası, eriştesi, kısırı, köftesi Türkiye’de yaygın olarak tüketilir. Bunun dışında sakala çarpan çorbası, mahluta çorbası, mercimek aşı, mercimek mantı, mercimek mücveri, mercimekli borani, sosyete köftesi, yoğurtlu mercimek ezmesi, mercimek fava, sultan mezesi, mualla , galacoş, müceddere pilavı …. spesifik mercimek yemekleridir.

Glutensiz Mercimek Unu Satın Al:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.