Çölyak Hastalığının Cinsel Etkileri

glutensiz sex çölyak

Cinsel işlev bozukluğu genellikle bir erkek sorunu olarak kabul edilir, ancak kadınlar da bunu yaşayabilir. Aslında araştırmalar, çölyak hastalığı olan kadınların bunu çölyak hastalığı olmayan kadınlara göre daha sık yaşayabileceğini göstermektedir. Bir araştırma, kadın katılımcıların %50’sinin cinsel işlev bozukluğu yaşadığını, %61’inin düşük cinsel istek duyduğunu, %46’sının uyarılma bozukluğu yaşadığını, %39’unun kayganlık bozukluğu yaşadığını, %49’unun orgazm olamadığını ve %95’inin cinselliği düşündüren bir puan gösterdiğini buldu. ağrı. Bu özellikler kadın çölyak hastalarında sistemik inflamasyona bağlı olabilir . Çölyak ile glutensiz beslenme sex hayatınızı nasıl etkilemektedir?

Gluten, diğer fizyolojik bozuklukların yanı sıra libido kaybına veya cinsel dürtü eksikliğine neden olabilir. Bu, eşlerden birinin veya her ikisinin tedavi edilmemiş çölyak hastalığıyla yaşadığı çiftlerin, risk altındaki cinsel yaşamlarından, gergin bir ilişkiden ve genel olarak düşük bir yaşam kalitesinden muzdarip olabileceği anlamına gelir.(glutensiz sex çölyak)

Besin eksiklikleri cinsel işlev bozukluğuna nasıl yol açabilir?

Hem genel sağlık hem de cinsel işlev için anahtar olan birçok besin, ince bağırsakta emilir. İnce bağırsak glüten tarafından hasar gördüğünde emilim bozulur. Çölyak hastalığı ve glüten duyarlılığı olanlar, malabsorpsiyon nedeniyle sıklıkla temel besinlerin yetersiz beslenmesini yaşarlar.

Aşağıdaki besinler hem cinsel işlev için önemlidir hem de çölyak hastalığı olanlarda genellikle eksiktir: D Vitamini: Araştırmalar , yeterli bir erektil fonksiyon için D vitamininin gerekli olduğunu ve D vitamininin daha sağlıklı bir vücut ve cinsel aktivite için çok önemli olduğunu göstermektedir. Omega-3 yağ asitleri : Erektil disfonksiyonu olan erkeklerde vasküler nitrik oksit ve dolaşımdaki ve hücresel antioksidanlar azalmıştır. Araştırmalar , omega-3 yağ asitlerinin inflamatuar belirteçleri azalttığını, kardiyak ölümü azalttığını ve erektil disfonksiyonu olan erkekleri destekleyen endotelyal nitrik oksit üretimini artırdığını gösteriyor. B3 Vitamini: Niasin (B3 vitamini) üzerine yapılan araştırma, 12 hafta boyunca günde 1500 mg alındığında, niasinin erektil fonksiyon üzerinde “önemli bir etkisi” olduğunu bildirdi. C Vitamini, Folat , E Vitamini: Araştırmalar , bu üç besinin erektil fonksiyon için kritik olan nitrik oksidin salınmasına yol açan biyokimyasal yolları desteklediğini gösteriyor.

Çölyak hastalığı ve glütenin sağlığınız üzerinde zararlı etkileri vardır ve sağlıklı bir libido ve cinsel işlev için iyi bir sağlık temeli çok önemlidir. Diyetten glüteni çıkararak ve besin eksikliklerini gidererek, sağlam bir sağlık temeli, azaltılmış iltihaplanma ve sağlıklı bir cinsel yaşam için ilerleme kaydedebilirsiniz!

Araştırmalar, çölyak hastalığının , özellikle teşhis edilmemiş çölyak hastalığının, üreme sağlığınızın birçok yönünü etkileyebileceğini göstermektedir . Kadınlar, artan kısırlık , düşük ve diğer gebelik sorunları riskleri dahil olmak üzere çölyak hastalığına bağlı çok çeşitli üreme bozukluklarından muzdariptir . Çölyak hastalığının erkekler üzerindeki üreme sağlığı etkilerini belgelemek için çok daha az araştırma yapılmış olmasına rağmen, tanı konmamış çölyaklı erkeklerde erkek kısırlığının daha yüksek olduğuna dair çok az çalışma vardır. Ancak teşhis edilmemiş çölyak hastalığına sahip olmak cinselliğinizi ve cinsel doyumunuzu etkileyebilir mi? Mevcut araştırma yine yetersiz olsa da, cevap evet gibi görünüyor.(glutensiz sex çölyak)

Sıklık ve Memnuniyet Üzerindeki Etkiler

Çölyak hastalığı ve cinsellik üzerine yapılan bir çalışma, yeni teşhis edilmiş çölyak hastalığı hastalarının cinsel davranışlarına baktı ve bir yıl sonra, eğer bir şey değiştiyse, neyin değiştiğini görmek için onları tekrar ziyaret etti. Araştırmacılar ayrıca çölyak hastalarını çölyak hastası olmayan kontrol denekleri ile karşılaştırdılar.

Henüz glütensiz beslenmeyi benimsememiş olan ve henüz çölyak teşhisi konan hastalarda, kontrollerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha düşük cinsel ilişki sıklığı vardı. Çalışmanın bildirdiğine göre, cinsel yaşamlarından çok daha az memnun olduklarını da bildirdiler.

Bununla birlikte, diğer pek çok çölyak hastalığı semptomu ve komplikasyonunda olduğu gibi, bu cinsel sorunlar, bireyler glütensiz diyete başladıktan sonra tersine döndü; Teşhisten bir yıl sonra, çalışma denekleri önemli ölçüde daha yüksek bir cinsel aktivite sıklığı ve ayrıca seksten önemli ölçüde daha fazla memnuniyet bildirdiler.(glutensiz sex çölyak)

Çölyak Hastalığı ve Cinsellik Arasındaki Benzer Bağlantılar

Yetişkin çölyaklı çocuklar üzerinde yapılan başka bir çalışma da çölyak hastalığı ve cinsellik arasında benzer bağlantılar buldu.

Araştırmacılar, hepsi çocuklukta “çölyak hastalığını düşündüren” bir biyopsiye sahip olan üç genç yetişkin grubunu inceledi. Bazıları çocuklukta teşhis konulduğundan beri glütensiz beslenmeyi izlemiş, bazıları tanı konulduktan sonra bir yıl veya daha uzun süre glütensiz beslenmeye bağlı kalmış, ancak daha sonra glütenle dolu bir diyete geri dönmüş ve bazıları da glütensiz beslenmeyi hiç izlememişti. diyet.

“Asla glütensiz” gruptakiler, sürekli olarak glütensiz diyet uygulayan grupta ayda yaklaşık yedi kez ve “geçici dönemde ayda yaklaşık dokuz kez” karşılaştırıldığında, ayda altı kereden daha az olan ilişki sıklığını azalttı. “glutensiz diyet grubu.

“Asla glütensiz” grup ayrıca cinsiyete daha az ilgi duyduğunu bildirdi – glütensiz diyet grubunun %13’ü ve “geçici” glütensiz diyet grubunun %11’ine kıyasla %18’i cinsiyete düşük ilgi duyduklarını söyledi.

Her üç grupta da orgazma ulaşmada zorluk bildiren kişilerin yaklaşık %3’ü ve ağrılı cinsel ilişki bildiren kişilerin %1’den azı vardı. Sürekli glütensiz çölyak hastalarının toplam %72’si, hiçbir zaman glütensiz çölyak hastalarının %71’i ve geçici glütensiz çölyak hastalarının %89’u cinsel yaşamlarından memnun olduklarını söyledi.

Araştırmacılar ayrıca, “çölyak hastalığı olan genç yetişkinlerin diyet tedavisi öncesi psikolojik tutumu, genel yaşam kalitesi algısına müdahale eden düşük enerjili bir ruh hali olarak tanımlanabilir.”(glutensiz sex çölyak)

Glutensiz Diyet Seks Hayatınıza Yardımcı Olabilir

Bu araştırmaların her ikisi de çölyak teşhisi konulursa ve glütensiz diyet uygularsanız cinsel dürtünüzün arttığını ve daha sık seks yaptığınızı gösteriyor . Tabii ki, çölyak hastalığı cinsel yaşamınızı başka şekillerde etkileyebilir, bunlardan bazıları kendiliğindenliği (ve belki libidonuzu da) öldürebilir. Örneğin, çölyak hastasıysanız hastalanma riskine girmeden glüten içeren ruj süren birini öpemezsiniz ve glüten yiyen (veya bira içen) bir partnerden dişlerini fırçalamasını istemek akıllıcadır (aslında zorunludur). seni öpmeden önce dişlerini Bununla birlikte, sürekli yorgun hissetmek ve çok az cinsel dürtüye sahip olmak ya da hiç olmamak ve eğlenceli bir romantik ara dönem geçirmek için biraz önceden planlama yapmak zorunda kalma arasında seçim yapıldığında, tahminimce çölyak hastalarının çoğu planlamayı ve ara dönemi seçer.(glutensiz sex çölyak)

Kadın grubunda 85 (%50) kişinin cinsel işlev bozukluğu ile uyumlu toplam puanı vardı: 43 (%61,42) düşük istek, 79 (%46,47) uyarılma bozukluğu, 66 (%38,82) kayganlık bozukluğu ve 84 (%49,41) %) orgazm olamama. Ayrıca kadın hastalarımızın büyük bir kısmı, 161 (%94,70) ilişki sırasında cinsel rahatsızlık gösterdi. Erkek grubunda 79 (%62,2) hasta normal erektil fonksiyonla uyumlu skorlar gösterdi, sekiz (%7,01) hafif erektil disfonksiyon, 24 (%21,05) hafif ila orta derecede erektil disfonksiyon ve üç (%2,63) şiddetli erektil disfonksiyon gösterdi. . Değişen vücut kitle indeksi, hem erkek hem de kadın hastalarda cinsel işlev bozukluğu ile anlamlı şekilde ilişkiliydi. Tanı anında erken yaş, erkek çölyak hastalığı hastalarında cinsel işlev bozukluğunun önemli bir belirleyicisiydi.

Aşk hayatınız eksik mi ve tutku geçmişe mi kayıyor? Bu çölyak hastalığının bir belirtisi olabilir.

70’li yaşlarının başında Zimbardo, aşırı yorgunluk, şişkin bir karın, kabızlık ve sürekli, utanç verici gaz çıkarma ihtiyacı gibi mükemmel bir semptom fırtınasıyla sarsıldı. Zimbardo bunun sadece yaşla ilgili olmadığını biliyordu ve doktorları şaşkına dönmüştü. Belki de irritabl barsak sendromu, ya da ne kadar kolon tedavisi ve gaz giderici ilaç reçete edilirse verilsin, düzeltemedikleri bir durum için her şeyi kapsayan bir terimden biraz daha fazlası gibi görünen aşırı gaz sendromu olduğunu öne sürdüler.

Zimbardo bedeni ona ihanet ettikçe, şehvetli ve cinsel olan her şeye olan ilgisini kaybedecek kadar depresyona girdi. Bu şaşırtıcıydı, çünkü o her zaman kadınlara hayrandı: muhteşem, sade, kıvrımlı ve değil. Yaklaşık 40 yıllık karısıyla seks, görev dışında yaptığı bir şey haline gelmişti; tam ve istekli bir katılımcı olamadığı için bundan zevk alıyormuş gibi yaparak “ona hizmet etti”. Aynı zamanda bir sahtekar olduğunun da farkındaydı, kendisi hakkında kanıksadığı her şey -zekâsı, cinselliği ve erkekliği- silinirken için için parçalanan bir adamdı. Tam bir eziyetti.

Sonra bir arkadaşı, Zimbardo’nun kendisine az önce teşhis konulan hastalığa sahip olabileceğini öne sürdü: Kuzey Amerika’da tahminen her 100 kişiden birini etkileyen otoimmün bir durum olan çölyak hastalığı. Ne olduğu hakkında belirsiz bir fikri vardı – vücudun glütene, buğday, çavdar, arpa ve birçok yulaf ürünündeki bir proteine ​​karşı öldürücü tepkisi, villuslara, ince bağırsağın duvarındaki parmak benzeri çıkıntılara zarar verir. besinlerin vücuda geçmesine yardımcı olur. Buna karşılık, bu, vitaminler, fosfatlar ve mineraller gibi önemli besinlerin emilimini tehlikeye atar veya engeller.

“Kaybedecek neyim var?” diye sordu. Zimbardo bir gastroenterologdan randevu aldı, kanında çölyak hastalığıyla ilişkili antikorlar için test yaptırdı ve daha sonra teşhisi doğrulamak için bağırsak biyopsisi yaptırdı. Birdenbire, kabızlığının, yorgunluğunun, gazının, depresyonunun ve bunun sonucunda ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğunun bir nedeni ve durumu tersine çevirmenin bir yolu vardı: Diyetinden glüteni çıkarmak.

Tanınmış bir psikolog ve Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde fahri profesör olan Zimbardo, “Kimse çölyak hastalığındaki cinsiyet kısmından bahsetmiyor ” diyor. “Kimse size cinsel dürtünüzün kapanabileceğini ve erkekliğinize meydan okunabileceğini söylemiyor. Bir psikolog olarak, her zaman davranışları analiz ederim ve teşhis konulana kadar bana ne olduğunu anlayamadım.”

Bir konuda haklı. İnsanlar genellikle seks hakkında konuşmakta zorlanırlar, dönem, bunun çölyak hastalığı ile nasıl bir ilişkisi olduğu önemli değil. Bir düşünün: hastalıkla bağlantılı semptomlar, ishal ve mide kramplarından osteoporoz, kilo kaybı ve zayıflamış diş minesine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar . Ama sanki S-kelimesiyle ilgili herhangi bir tartışma, hakkında fısıldanmak için kapalı kapılar ardına itilmiş gibi.

Glütensiz bir diyet uygulanmadan önceki sindirim sıkıntısı ile, “muhtemelen gerçekten seksi hissetmeyeceksiniz ve seksiliğinizi bir daha geri alıp alamayacağınızı merak ediyorsunuz” diyor non–‘nin kurucusu ve başkanı Alice Bast. 

“İnsanlar teşhis konulduktan sonra bile doktorlarına öpüşmek kadar basit bir şey sormuyorlar” diyor. “Ama bu gerçek bir endişe. Öpmek üzere olduğun kişi az önce glüten yemişse ne yaparsın ?

Bast, birkaç yıl önce Norveç’in Oslo kentinde düzenlenen Uluslararası Çölyak Sempozyumunda bir uzmanlar paneline bu soruyu sormuştu. “Onlar ‘ ne ?’ gibiydi ” diye hatırlıyor. “Öpüşmek” dedim. Daha önce bu konuyla hiç ilgilenmedikleri için ne diyeceklerini bilemiyorlardı. Ama insanlar bana soruyor. Doktorlarına sormayacakları her şeyi bana soruyorlar.”

Çölyak hastalığı teşhisi konduğunda yalnızca 100 pound ağırlığında olan 5 fit, 9 inçlik bir dinamo olan Bast, Beyond Celiac’ı (başlangıçta NFCA olarak adlandırılır) insanları eğitmek ve çölyak hastalığı olan kişiler için bir forum sağlamak için başlattı. Çölyak hastalığı ve cinsel yaşamları söz konusu olduğunda insanların ona pek çok soru sorduğunu söylüyor. Semenin glüten içerip içermediği ve cinsel dürtünün vitamin, hormon dengesizlikleri ve eski gazdan etkilenip etkilenmediği gibi. (Yanıtlar: muhtemelen değil ve kesinlikle.)

Panelin basit bir soru olarak gördüğü soruya verdiği karışık yanıtın farkında olan Bast ve Beyond Celiac meslektaşları, ” Sex and the Celiac ” adlı kısa bir video hazırladılar. Bu, teşhis edilmemiş, sinsi çölyak hastalığının “korkaklığınızı düzeltmek” veya “mojo’nuzu gitmez hale getirmek” ile ilgili. Çok tutulan video, hastalığa yakalandıklarından şüphelenen kişiler için sağduyulu bir tavsiye içeriyor: hemen bir doktordan randevu alın. Bast videoda “Şüpheye düştüğünüzde kontrol edin” diyor. “Eğer libidonuz eksikse, çölyak belirtileri kontrol listesini alın ve cinsel yönünüzü tekrar oyuna dahil edin.”

Allergic Living , bu makalenin yazıldığı sırada, çölyak hastalığının kökeninden olası tedavilerine kadar tüm araştırmalar arasında, çölyak hastalığı olan kişilerde cinsel tatmin düzeyine odaklanan yalnızca bir küçük çalışma bulabilmişti. 1998 yılında yayınlanan, aşk ve makarna diyarı İtalya’da yapıldı ve 55 çölyak hastası etrafında dönüyordu: 24 erkek ve 18-65 yaş arası 31 kadın.

Üniversitede gastroenterolog ve tıp profesörü olan başyazar Carolina Ciacci, “Bazen kadınların cinsel yaşamlarındaki sorunlardan şikayet ettiklerini duydum ve bazen glütensiz bir diyete geçtikten sonra seksin nasıl daha iyi hale geldiğinden bahsettiklerini duydum” diyor. Napoli Federico II. “Bir çalışmanın hak edildiği açıktı.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.