Kanada Glutensiz Ürünlerin Fiyatlarından Şikayetçi

canada free gluten

Dünyanın enflasyon baskısı altında kaldığı bugünlerde genel olarak pahalı bir satın alma olan glütensiz ürünlerin fiyatları da orantılı olarak etki altında. Kanada glutensiz gıda ürünleri daha dramatik fiyat artışlarıyla karşı karşıya.

Kanada çölyak derneğine üye  Nicole Byrom, “Evimizde 5 kişiden 2’si glütensiz, bu nedenle market faturalarımız çok yüksek” dedi. Kanada nüfusunun yaklaşık yüzde 1’i(350.000 kişi dolaylarında) ince bağırsağa zarar veren, otoimmün bozukluk olan çölyak hastalığına sahip. Sağlıkla ilgili bu sebepten dolayı mutlaka glütensiz beslenmeleri gerekmektedir.

Glütensiz ürünler konusunda uzmanlaştıklarını dile getiren Tiona’s Organikten Ont geleneksel somon ekmeklerinin ortalama 3 dolara satıldığını dile getirdi. Markette 9 dolara alıcı bulan Kanada glutensiz somonların ise bu sene 9,5 dolara ulaştığından dert yandı. Tiano, nüfusun yaklaşık yüzde 12’sinin sağlık nedenleriyle alternatif olarak glütensiz ürünleri tercih ettiğini söyledi.

“Her üründe olduğu gibi glütensiz ürünlerde de fiyat artışları oldu. Glütensiz ürünler buğdayın yerini alacak ek bileşenlere sahiptir” dedi Tiano. Tiano, mağazası müşterileri için fiyatları düşük tutmaya çalışırken, tedarikçilerinin onları yükseltmeye devam ettiğini söyledi. Tiano, “Bir glütensiz tatlı üreticisini aradım çünkü bir yıl içinde ilk kez iki fiyat artışı yaptılar” dedi.

Kanada Çölyak Derneği, çölyak hastalığı olanların tıbbi olarak glütensiz bir diyete sahip olmaları gerektiğinden, glütensiz ürünlerin artan maliyetinden endişe duymaktadır. Gıda bizim ilacımız ve yüzde 100 glütensiz katı bir diyetten başka bir tedavi yok” dedi Byrom.

Kanada Glutensiz Yaşam Dernekleri Şikayetçi

Byrom, glütensiz ürünler satın almak zorunda olan bir hane halkının yüzde 200 daha yüksek market faturalarına sahip olabileceğini söyledi.

Thornhill, Ont’tan Frank Colaiacovo gibi çölyak hastalığı olan bazı insanlar, çok pahalı oldukları için bazı glütensiz ürünleri satın almaktan vazgeçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Kötü haber şu ki, glütensiz ürünler için görünürde bir fiyat indirimi yok gibi görünüyor.

Tiano, “Son iki yılın sonuçlarını (fiyat artışlarını) görmeye başladığımızı ve daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini duydum” dedi.

Kanada’da çölyak hastalığı olduğu için glütensiz ürünler almak zorunda olan herkes vergi indirimi alabiliyor. 

Glutensiz gıdalar 2018-22 yılları arasında yaklaşık %12 büyüme kaydetti

Dünyadan daha fazla haber için bizi takip edin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.