Yallık Yada Yal Nedir?

Yal yada yallık

Yallık genellikle hayvanlara verilen(Köpek yada inek ağırlıklı) sulu, un ve kepek karışımı yiyecek. Az miktarda tuz katıldığı formaları da mevcuttur. En sık arpa unuyla yapılmakla beraber kepek unu kullananları da vardır. Köpek için kemik suyu da önerilen bir modelidir. Tabi kepekten dolayı tot tutma düzeyi oldukça yüksek.

Yallık Arpa Unu

Anadolu’da arpayı yallık beslemek oldukça yaygın bir gelenektir. Arpa değirmende çekilerek un haline getirilir ve yal hammaddesi olur. Hem köpekler hem de büyükbaşlar için arpa yal diyetine katılabilir. Sıcak su içinde kaynayana kadar karıştırılan arpa yalı büyük bir emekle hazırlanmaktadır. Arpanın ağırlığının ortalama %20si kadar su eklenmelidir. Koyulaşana kadar karıştırılır ve üzerine de az miktarda tuz eklenebilir. Hayvana verilemeden önce yeterince soğuduğu mutlaka kontrol edilmelidir.

Kimi tariflerde kemik tozu, süt, yumurta, yoğurt, besi yemi gibi eklemelerle besleyici değeri zenginleştirilmiştir. Bu çeşit tüketimi hem protein kaynağıdır hem de kemik gelişimlerine yardımcı olmaktadır.

Yalın kıvamı çok cıvık olmamalıdır, bununla beraber karabiber eklenmesi de hayvanlar için iştah açıcı olabilmektedir. Sıvı yağ katılması da ekstra lezzet kazandırabilmektedir.

Yallık Arpa Unu

Hayvanlar İçin Yallık Neden Gereklidir?

Yal hayvanların gelişme sürecine katkı vererek daha iri, daha verimli olmalarının püf noktalarından biridir. Kemiğin yada kemik suyunun kalsiyum takviyesi düşünüldüğünde daha güçlü hayvanlar için mutlaka tercih edilmesi gerekmektedir. Bununla beraber hayvanın vücut direncini arttırır ve hastalıklardan korur.

Hangi Tahıllardan Yal Yapılabilir?

Yal en çok arpadan yapılsa da buğday unu, buğday kepeği, mısır sapı yada unu, çavdar unu gibi çok çeşitli tahıllar da kullanılabilir. Yal genelde yalcık adı verilen ağaç çanak yada kaplarda sunulur. Karabuğday gibi yalancı tahılların da kullanıldığı uygulamaları vardır.

Köpeklere Yal Verilme Dönemi

Doğumdan sonra 20. günden itibaren köpeklere ana beslenme diyetinin yanında yal verilebilir. Günde 2 defa verilmesi tavsiye edilir. Sıcak bölgelerde özellikle köpekler terin yanında elektrolid kaybına da uğrar. Bu durum nedeniyle tuzun da yala ilavesi kaçınılmaz olmalıdır. Tuz vücuttaki sıvının tutulmasını da sağladığından eksikliğinin giderilmesi şarttır. Hayvanın bağışıklığına da yardımcı olur.

“Anadolu’da yaygın kullanılan yal gibi tabiri tatsız tutsuz çorba anlamına gelmektedir.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.