Hindistan Cevizi Unu Nedir?

Hindistan Cevizi Unu

Hindistan cevizi unu, gluten içermeyen bir un alternatifidir. Bu un, kurutulmuş hindistan cevizinin öğütülerek toz haline getirilmesiyle elde edilir. Hindistan cevizi unu, buğday ununun yerine çeşitli tariflerde kullanılabilir. Ancak, buğday ununun yapısını ve tadını değiştirmek için yalnızca yaklaşık %20’ye kadar kullanılabilir. Başka bir deyişle, yüzde 100 hindistancevizi unu ile yapılan hamur işlerinin yapısı ve tadı, istenilen düzeyde olmayacaktır. Bu, hindistan cevizi ununun buğday unundan farklı bir yapıya ve tada sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Hindistancevizi unu genellikle hindistan cevizi sütü üretildikten sonra kalan hindistan cevizi etinden yapılabilir.

Hindistancevizi unu, beyaz bir renge ve yumuşak, pudramsı bir dokuya sahiptir. Hindistan cevizine özgü hafif tatlı ve tuzlu tadı ve aroması, onu tatlı ve tuzlu tariflerde popüler bir seçim haline getirir. Bu, hindistancevizi aromasının lezzetini ortaya çıkarabileceği bazı tariflerde işe yarayabilir.

Hindistan Cevizi Unu Nişasta İçermez

Hindistancevizi unuyla yemek pişirirken, geleneksel buğday unuyla, hatta glutensiz unla aynı şekilde davranmasını bekleyemezsiniz. Bunun nedeni, ister buğdaydan, ister pirinç, sorgum veya mısır gibi glütensiz tahıllardan yapılmış olsun, sıradan unların hepsinin öncelikle nişasta olmasıdır, dolayısıyla nişasta gibi sıvıları emer, nişasta gibi jelatinleşir ve proteinlerle bağlanır.

Hindistancevizi unu ise karbonhidrat ve lif içermesine rağmen nişasta içermeyen bir besindir. Hindistancevizi, sert çekirdekli meyve adı verilen bir meyve türüdür. Diğer sert çekirdekli meyveler arasında mango, kayısı, kiraz, zeytin ve şeftali bulunur. Hindistan cevizinin “eti”, portakalın etli bölümlerine veya çekirdeğindeki elmanın lifli kısmına benzeyen meyvenin endokarpıdır. Hindistancevizi unu kurutulmuş meyvelerden yapıldığı için tahıl unlarından ve hatta fındık unlarından daha fazla su emme eğilimindedir.

Hindistan Cevizi Unu ile Nasıl Yemek Yapılır?

Bir şeyin nişasta olmaması onun pişirme işleminde kullanılamayacağı anlamına gelmez. Örneğin badem unu gibi düşük nişastalı fındık unları , glutensiz pişirmede sıklıkla kullanılır, hatta bazen bir tarifin yüzde 50’sine kadar badem unu eklenebilir.  Öte yandan Hindistancevizi unu, bir tarifin toplam ununun yaklaşık yüzde 25’i kadar sınırlandırılmalıdır. Bunun nedeni çoğunlukla ne kadar sıvı emdiğidir. Tahıl taneleri suyu emdiğinde nişastalar jelatinleşir, ancak hindistancevizi unu suyu emdiğinde ıslak hale gelir. Bu sıvı eninde sonunda pişer, ancak çok fazla sıvı emdiği için tarifteki diğer nişastaların adil paylarını emmesini engeller, böylece genel tarif istediğinizden daha yoğun ve ağır olur. 

Tüm bu tahminlerden kaçınmak için, hindistancevizi unu ile pişirme yaparken, kendi tarifinizde hindistancevizi ununu kullanmaya çalışmak yerine, hindistancevizi unu için özel olarak geliştirilmiş tariflere bağlı kalmak en iyisidir. 

Tadı nasıl?

Hindistan cevizi unu, daha hafif olmasına rağmen hindistan cevizi etinin cevizli, tatlı ve hafif çiçeksi tatlarını taşır. Unlu mamullerinizin tadının Hindistan cevizi gibi olmamasını tercih edip yine de un kullanmak istiyorsanız, Hindistan cevizi profilini maskelemek için karışıma çikolata gibi daha güçlü tatlar eklemeyi deneyin.

Hindistan Cevizi Unu İkamesi

Farklı türdeki glütensiz unları değiştirmek, hepsi aynı şekilde davranmadığı için zor olabilir. Ancak genel olarak hindistancevizi ununun, pirinç veya mısır gibi glütensiz tahıllardan yapılan unlardan ziyade fındık unlarıyla daha fazla ortak noktası vardır . Bu nedenle, hindistancevizi unu yerine başka bir tür glutensiz un kullanmak istiyorsanız badem unu iyi bir seçim olabilir.

Hindistan Cevizi Unu Nereden Alınır

Çoğu doğal bakkal ve sağlıklı gıda pazarı hindistan cevizi unu satmaktadır. Ayrıca çevrimiçi olarak da satın alınabilir. Hindistancevizi unu bir miktar yağ içerdiğinden oksitlenebilir ve kokuşabilir, bu nedenle satın alırken son kullanma tarihini kontrol edin.

Depolamak

Açılmamış hindistancevizi unu torbalarını kuru, karanlık ve serin bir yerde saklayın. Açıldıktan sonra ağzı kapalı bir kapta buzdolabında altı ay, derin dondurucuda ise bir yıl saklanabilir.

Hindistan Cevizi Unu Glutensiz mi?

Hindistancevizi unu, çölyak hastalığı veya glüten hassasiyeti olan kişiler için iyi bir alternatiftir. Bu kişiler, glüten içeren yiyecekleri tükettiklerinde mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi semptomlar yaşayabilirler. Hindistan cevizi unu bu semptomlara neden olmadığı için, bu kişiler için güvenli bir seçenektir.

Hindistan cevizi unu, glütensiz bir diyet uygulayan kişiler için de iyi bir seçenektir. Bu un, lif, protein ve mineraller açısından zengindir. Ayrıca, düşük glisemik indekse sahiptir. Bu nedenle, sağlıklı bir beslenme düzenine uygundur.

Hindistan cevizi unu, çeşitli tariflerde kullanılabilir. Örneğin, kekler, kurabiyeler, ekmekler ve kahvaltılık gevreklerde kullanılabilir. Ayrıca, soslar ve çorbalarda da kullanılabilir.

Hindistancevizi unu satın alırken, glutensiz olduğundan emin olmak için etiketi dikkatlice okuyun. Bazı hindistan cevizi unları, üretim sürecinde glüten içeren tahıllarla temas edebilir. Bu nedenle, bu riski ortadan kaldırmak için, glutensiz sertifikalı hindistan cevizi unu satın almak önemlidir.

Hindistancevizi Unu ile Brownie Tarifi

Hindistan cevizi unu pişirme için mükemmel bir seçenektir. Bir tarifi glutensiz ve tahılsız tutarken, hafif ve yumuşak bir şeyler yapmak istediğiniz durumlar için mükemmeldir.Çikolatalı kurabiye gibi yoğun ve çiğneme gerektiren bir pişmiş ürün istiyorsanız Hindistancevizi unu en iyi seçim değildir. Bu durumda bir diğer tahılsız un seçeneği olan badem unuyla çalışmanızı öneririm.

Bu hindistancevizi unlu kekler Paleo dostudur ve kolay glutensiz bir tatlıya ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir. (Onlar da süt içermezler!)

Hindistan Cevizi Ununun Fayda ve Zararları

Buğday unu yerine Hindistan cevizi unu kullanmanın sağlık açısından potansiyel faydaları vardır. Hindistan cevizi ununun glisemik indeks derecesi buğday ununa göre daha düşüktür , bu da içindeki karbonhidratların sindirilmesi ve emilmesinin daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Ayrıca buğday unundan daha fazla lif ve protein içerir.

Kan şekerini kontrol edin. Düşük glisemik indeks derecesi nedeniyle, unlu mamullerde buğday unu yerine hindistancevizi unu kullanmak, kan şekerindeki ani yükselişleri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Glutenden kaçının. Hindistan cevizi unu, insanların glütensiz beslenmeye olumlu yanıt veren hastalıkları yönetmelerine yardımcı olabilir. Gluten tarafından tetiklenen bir otoimmün bozukluk olan Çölyak hastalığı , glutensiz beslenmeden fayda sağlayan tek hastalık değildir. Glutensiz beslenmeye geçiş, Crohn hastalığı ve romatoid artrit gibi diğer otoimmün bozuklukları olan insanlara da yardımcı olabilir.

Hindistancevizi Unu Beslenme Bildirimi

Buğday unuyla karşılaştırıldığında Hindistan cevizi ununda daha fazla yağ, protein ve lif bulunur. Demir, hindistancevizi ununda bulunan ana mineraldir ve bu da onu, yeterli demir alma konusunda endişe duyan vegan veya vejetaryen diyetleri uygulayan kişiler için iyi bir seçenek haline getirir.

İki yemek kaşığı hindistancevizi unu şunları içerir: 

 • Kalori: 60
 • Protein : 3 gram
 • Yağ : 1,5 gram
 • Karbonhidratlar : 9 gram
 • Lif : 5 gram
 • Şeker: 3 gram

Pek çok hindistancevizi ürününün yüksek miktarda doymuş yağ içermesine rağmen, hindistancevizi ununun bu yağları ortadan kaldıracak şekilde işlendiğini ve düzenli olarak tüketilmesini daha güvenli hale getirdiğini unutmamak önemlidir.

BROWNİE NASIL YAPILIR?

Bu Hindistan Cevizi Unlu ile Brownie’lerin hazırlanması daha kolay olamazdı. Malzemeleri 1 kasede karıştırın, ardından bir tavaya dökün ve 30 dakika pişirin. Sadece 7 basit malzemeyle yapılmışlardır ve zengin ve yumuşak bir dokuya sahiptirler. 

İçindekiler

 • 6 yemek kaşığı hindistan cevizi unu 
 • 4 yumurta
 • 1/3 su bardağı kakao
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 1/3 su bardağı tereyağı
 • 1/2 su bardağı bitter çikolata parçacıkları

Hazırlanışı

 • Fırını önceden 180 °C’ye ısıtın
 • Büyük bir kapta hindistancevizi unu, yumurta, kakao tozu, şeker, tuz ve vanilyayı birleştirin. Topak kalmayıncaya kadar iyice karıştırın. (Bunu bazen topakların parçalanmasına yardımcı olmak için bir çırpma teli kullanarak karıştırmak daha kolaydır.)
 • Tereyağını eritip ekleyin ve hamur pürüzsüz hale gelinceye kadar tekrar karıştırın. Çikolata parçacıklarını da eritip ister hamura ister yüzeyine ekleyin
 • Hazırladığınız hamuru kalıba dökün ve üzerini spatulayla düzeltin. 30 dakika boyunca 180 °C de veya tavayı hafifçe salladığınızda ortası kıpırdamayana kadar pişirin.
 • Hindistan cevizi unlu brownileri tavada tamamen soğumaya bırakın, ardından 16 parçaya dilimleyerek servis yapın. Bu kekler zengin ve nemli olduğundan, en iyi raf ömrü için bunları 5 güne kadar buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklamanızı öneririm. En iyi lezzet için, bir partide servis yapmadan önce tekrar oda sıcaklığına gelmelerini sağlayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.