İncir Çekirdeği Unu

incir çekirdeği unu

Glutenli gıdaların özellikle yapısındaki gliadinden kaynaklı bağırsak problemlerine sebep olması, glutensiz gıdalara yönelimi arttırmıştır. İncir çekirdeği unu da son zamanlarda popülerliği artan ürünlerdendir. İncir Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Hasat zamanları temmuz ve ağustos aylarına denk gelir. Şeker, vitamin, fenolik madde ve antioksidanlarca zengin bir besindir. İncir üretiminin uygun olduğu ülkeler sınırlıdır. Türkiye dünya incir pazarında lider ülke konumundadır(1,14 milyon ton). İncir bitkisinde %50 şeker, %5 pektin bulunmaktadır. Meyvede lifli yapısından dolayı metabolizmayı hızlandırır. Glukoz, fruktozca zengin bir üründür. İncir çekirdeği yağı ise başka bir değerlendirme alanıdır.

İncir sütten de fazla kalsiyum içerir. Bu özelliğiyle portakaldan sonra en yüksek kalsiyum oranına sahip meyvedir. Kemik hastalıkları ve vücut gelişimi için tüketilmesi önerilir. Ayrıca polifenol oranının da son derece yüksek olması, iyi bir kanser ajanı rolüne getirir. Birkaç türünde güvenli gıda renklendiricisi de olan antosiyaninler(mor, kırmızı, mavi, siyah renk verir) doğal olarak bulunur. Antosiyoninler vücutta düzenleyici olarak iş yapar. Hem antioksidandır hem de yüksek polifenel içeriğinden dolayı antikanserojendir.

Mor İncir Yüksek Antosiyanin Kaynağıdır

İncir çekirdeği unu yüksek miktarda omega-3 içerir. Hatta bu öyledir ki balıklardan dahi daha fazladır. Bununla birlikte hem omega-6 hem de omega-9 içermektedir. Genellikle daha az yağlı tohumları un için çekilmektedir. Unun aw değeri düşük olduğu için uygun depolamada bozulma problemi uzun süre görülmemekte. Kabızlığa karşı yüksek lif kaynağı olduğu için etkilidir. Bir de kolesterolü dengelemede olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca E vitaminince de çok yüksek meyveler arasındadır. Magnezyum, bakır, demir ve potasyum minerallerince zengin bir besindir.

İnsanlarda olduğu kadar kuşlarda da tüketim amaçlı üretilir. Bir de kahvesi yapılır. İncir çekirdeği unu kahve tarifi:

1 Ölçek Türk Kahvesine, 1 Ölçek İncir çekirdeği unu ekleyerek bilindik kahve metoduyla kaynatınız. İsteğe bağlı süt ve şekerle zenginleştirebilirsiniz tarifi.

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları

İncir Çekirdeği Yağı Yüksek omega-3 içerir. Kalp ve damar sağlığı için tüketilmesi önerilmektedir. Lezzet bileşenlerini daha stabil tutmak adına soğuk sıkım yapılmalıdır. Salataları lezzetlendirir. İyi huylu kolestrolü arttırır. Eklemlere de faydalı olduğu bilinmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.