Kaniwa Nedir?

kaniwa

Kinoa, amaranth ve kaniwa, Güney Amerika’nın And bölgesinin en önemli “tahılları” arasındadır. Yüzyıllar boyunca, yerel gıda tedariki için o kadar hayatiydiler ki, İnka kültürü onları kutsal kabul etti; gerçekten de, kinoanın Quechua adı “ana tahıl” anlamına gelir. Quinoa, amaranth ve kañiwa, bölgedeki insanlar için uzun zamandır – ve bugün hala – ana protein kaynaklarıdır ve bazen diyette etin yerini alır. And yemeklerinde tahıl gibi kullanılsalar da kinoa, amaranth ve kañiwa teknik olarak tahıl değildir; aslında tohumdurlar, bu yüzden bazen “sahte tahıllar” veya “pseudo” olarak adlandırılırlar. Gerçek tahıllar botanik olarak ot olarak sınıflandırılırken, yalancı tahıllar geniş yapraklı bitkiler (ot olmayan) olarak kabul edilir. Peki nedir kaniwa unu ve nasıl kullanılır?

Tohumlar genellikle buğday, pirinç ve mısır gibi gerçek tahıl tanelerinden daha iyi yüksek kaliteli protein kaynaklarıdır. Popüler rafine tahıl ürünleri (örneğin beyaz ekmek, pişmiş beyaz pirinç ve normal makarna) ile karşılaştırıldığında, kinoa, amaranth ve kaniwa’dan yapılan gıdalar genellikle daha yüksek lif seviyelerine, esansiyel yağ asitlerine, antioksidanlara ve biyoaktif olarak tanımlanan diğer fitokimyasallara sahiptir. Bu bileşenlerin sağlık yararları arasında kinoa, amaranth ve kañiwa’nın lif içeriği iştahı kontrol etmeye ve tokluk oluşturmaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu geleneksel sahte tahılların popülaritesi, yerli kültürlerle olan ilişkileri ve yalnızca düşük sosyoekonomik statüye sahip insanların onları yediği algısı nedeniyle son beş veya altmış yılda azaldı.Bunun yerine, rafine buğday unu, beyaz pirinç ve diğer rafine tahıllardan yapılan yiyecekler And plakasında daha baskın hale geldi.

Yararları Nelerdir?

Kaniwa proteinleri esas olarak, süt proteini olan kazeinin bileşimine benzer dengeli bir esansiyel amino asit bileşimine sahip olan albümin ve globuline aittir. Kaliteli protein içeriği ve ayrıca vitamin ve mineraller, özellikle kalsiyum, fosfor ve demir açısından zengindirler. Kaniwa, çoğunlukla kızarmış ve öğütülmüş tahıl olan kaniwako olarak tüketilir. Tahıl, yanmaması için dikkatlice kavrulur, daha sonra salınan perigoniumları ortadan kaldırmak için havalandırılır ve son olarak öğütülür. Sonuç şeker, süt ve su ile tüketilen aromatik bir üründür.

Ayrıca, yaşlılar ve kilo vermesi gerekenler tüketiminden yararlanabilir. Diyet lifi içeriği, kandaki kolesterol seviyesini düşürmek ve sindirimi iyileştirmek gibi çeşitli olumlu sağlık etkilerine sahiptir.

Kaniwa Glutensiz Midir?

Kaniwa glutensiz bir üründür. Bir tohumdur, tahıl değildir.

Kaniwa Besin Değeri

Kaniwa ; Protein %18.8, Yağ %7.6, Ham Lif %6.1, Kül 4.1, Karbonhidrat 63.4

Kaniwadan Salata Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 200 g Kaniwa
  • 1 Adet nar
  • 7 Dal marul
  • 3 Adet domates
  • 2 Havuç
  • 1 Mor soğan
  • 1 Tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 3 Çay kaşığı tuz
  • 2 Çarliston biber
  • 1/2 Limon

Hazırlanışı:

Kaniwaya pilav yapar gibi su ekleyip üzerine tuzunu dökün. Suyu çekmeye başladığında ocağı kapatıp soğumasını bekleyin. Üzerine tarifte bahsi geçen ürünleri tek tek doğrayarak ekleyin. Enfes salatanız hazır.

Kaniwa Unu Nelerde Kullanılabilir?

Kaniwa unu ekmek, erişte ve hamur işlerinde kullanılabilir. Bazı kaniwa çeşitleri kızartıldığında genişler ve tatlılara ve atıştırmalıklara dahil edilebilir. Sütten kesme gıda karışımlarında kullanılabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.