Muz Unu

İster glutensiz, keto, paleo yiyor olun, ister sadece sizin için daha iyi yiyecek seçenekleri arıyor olun, geleneksel çok amaçlı (AP) unlara göre daha fazla besin sağlamayı vaat eden bazı ilginç un ikameleriyle karşılaşmış olma ihtimaliniz vardır. Badem ve hindistancevizi en popüler alternatifler arasındadır. Ayrıca pirinç, yulaf ve çavdar da bunlardan birkaçıdır. Ancak en yeni ekleme biraz daha beklenmedik: Muz unu.

Buğdaydan öğütülen çok amaçlı unun aksine, muz unu muzdan yapılır. Glutensizdir, paleo dostudur ve bir meyveden yapılmıştır, dolayısıyla kesinlikle benzersizdir. Uzmanlar muz ununun nereden geldiği ve nasıl kullanıldığına dair bilgiler paylaşıyor.

Muz unu nedir?

Unun kendisi muzdan yapıldığından, muzun tamamını yediğinizde elde edeceğiniz faydaların aynısını elde edeceksiniz. RDN’den kayıtlı diyetisyen Mia Syn , “Muz unu çoğunlukla karbonhidratlardan oluşuyor, ancak aynı zamanda sıfır gram yağın yanı sıra bir miktar lif ve protein de sağlıyor” diyor . “Aynı zamanda kalp ve kas sağlığı için önemli olan harika bir potasyum kaynağıdır.”

Yeşil, olgunlaşmamış muzlar içerdiği için un aynı zamanda dirençli bir nişastadır ve “bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri beslemeye yardımcı olmak için bir prebiyotik görevi görür ve böylece bağırsak sağlığını destekler” diye açıklıyor. Muz doğal olarak tatlı olsa da düşük glisemik indekse sahiptir. Kan şekerinin aniden yükselmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Diğer bir artı ise muz ununun bazı gıda israfını azaltmaya yardımcı olmasıdır . Gawthorne, “Hasar görmüş veya hoş görünmeyen muzlardan yapıldığı için daha sürdürülebilir bir seçenek” diyor.

Diğer un alternatifleriyle karşılaştırıldığında bu gerçekten ne aradığınıza bağlıdır. Syn, “Doğal olarak glüten ve fındık içermez ve tariflerinize daha fazla besin katar” diyor, bu nedenle belirli diyet kısıtlamaları olan herkes için harika bir alternatif. Badem unu gibi diğer un alternatifleri protein açısından daha yüksektir ancak muz unu daha fazla potasyum ve bağırsak desteği sunar.

Muz ununu ne için kullanılırız?

Öncelikle: Muz ununun tadı muza benziyor mu? Kısacası cevap hayır. Muz unu yeşil muzlardan yapıldığından tatlı, olgun muz tadı gelmiyor. Hafif bir tatlılık katabiliriz, ancak muhtemelen çok fark etmezsiniz.

Çok amaçlı buğday unu yerine muz ununu kullanmak da oldukça sorunsuzdur. Gawthorne, “Çok yönlü ve sadece pişirmede değil, tüm farklı tariflerde kullanılabilir” diyor. Basit bir değişim için, 1 bardak Çok amaçlı buğday ununun ¾ bardak muz ununa oranını kullanmayı öneriyor. Bunun nedeni daha yüksek nişasta içeriğidir. “Ve eğer kabarmasını istiyorsanız 1 bardak muz ununa 2 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin.” TBH, klasik muzlu ekmeğin çok daha iyi hale gelmek üzere olduğu anlaşılıyor .

Syn, “Fırınlamanın yanı sıra, muz ununu çorbalarda, güveçlerde ve hatta smoothie’lerde koyulaştırıcı madde olarak kullanabilirsiniz ” diyor. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı ile başlayın ve yavaş yavaş oradan artırın.

Muz unuyla yemek pişirirken akılda tutulması gereken bir nokta da, yüksek nişasta içeriği nedeniyle diğer unlara göre daha fazla sıvı emmesidir. Yani hafif, havadar ve kabarık bir şey arıyorsanız, en iyi sonuçları elde etmek için başka bir seçeneği tercih etmek isteyeceksiniz.

Yeşil muz ve kabuğundan un üretilerek, glutensiz kek üretimi yapılan bir çalışmada muz ve muz kabuğu unları farklı oranlarda karıştırılmıştır. En iyi sonucu %20-40 yeşil muz unu ve %5-10 yeşil muz kabuğu unu hazırlanan kekte elde edildiğini bildirmişlerdir. Bu çalışmada muz kabuğu unu dondurarak kurutma yöntemiyle kurutulup öğütme yoluyla elde edildiğinden besin öğeleri ve muz aromasının korunması sağlanmıştır (Türker ve ark., 2017).

Muz Unu Eldesi

Muz unu (BF), olgunlaşmamış muzdan ( Musa paradisiacal L.) elde edebiliriz ve kimyasal bileşimi bakımından karakterize bir gıda. Deneysel ekmek BF unu ile formüle edildi ve ürün, kimyasal bileşim, mevcut nişasta (AS), dirençli nişasta (RS) ve in vitro nişasta sindirim hızı açısından incelendi . BF’nin kimyasal bileşimi, toplam nişastanın (%73,36) ve diyet lifinin (%14,52) en yüksek bileşenler olduğunu gösterdi. Toplam nişastanın %56,29’unu kullanılabilir nişasta, %17,50’sini ise dirençli nişasta oluşur. 

BF ekmeği, kontrol ekmeğine göre daha yüksek protein ve toplam nişasta içeriğine sahipti ancak ilkinde lipit miktarı daha yüksekti. Ekmek daha yüksek dirençli nişasta ve sindirilemez fraksiyon içeriği gösterdiğinden, incelenen ekmekler arasında mevcut, dirençli nişasta ve sindirilemeyen fraksiyon açısından kayda değer farklılıklar bulundu. BF ekmeği için HI bazlı tahmin edilen glisemik indeks %65,08 idi; bu, kontrol ekmeğinden (%81,88) önemli ölçüde daha düşüktü ve bu da BF bazlı ürünler için “yavaş karbonhidrat” özelliği olduğunu gösteriyordu. Sonuçlar BF’nin yavaş sindirilebilen karbonhidratlar içeren unlu mamuller için potansiyel bir içerik maddesi olduğunu ortaya çıkardı.

Muz Unların ortalama kimyasal bileşimi (%kuru madde) şu şekildedir. Ham protein, 3,2; ham yağ, 1,3; kül, 3.7; nötr deterjan lifi, 8.9; asit deterjan lifi, 3,8; selüloz, 3.1; lignin, 1,0 ve hemiselüloz, 5,0. Karbonhidrat bileşimi, unun %2,8 çözünür şeker, %70,0 nişasta ve %12,0 nişasta olmayan polisakkaritler içerdiğini gösterdi.

Potasyum, muz ununda baskın olan mineraldir. Taze yeşil muz iyi bir C vitamini kaynağıdır, ancak unun hazırlanması sırasında neredeyse %65’i kaybolur. Muz ununun oksalat içeriği (%1,1-1,6) muhtemelen besin açısından önemsizdir. Genel sonuçlar yeşil muzun un kaynağı olarak potansiyelini ortaya koyuyor.

Muz Ununda Gluten Var mı?

Muz unu glutensizdir. Çölyak hastaları da tüketebilir.

Sonuç olarak.

Glutensiz ve fındıksız bir seçenek arıyorsanız, muz unu harika bir un alternatifidir. Bütün bir muzu yemek elbetteki unundan daha sağlıklıdır. Ancak unundan da ekstra potasyum ve lif gibi benzer besinleri elde edebilirsiniz. Ve dilediğiniz tarifte kullanabildiğiniz için meyveli unu yemeklerinize ekleme konusunda aslında hiçbir sınır yoktur.

Muz Unu Faydaları

Muz potasyon ve B6 vitamini kaynağıdır. Sürekli nükseden kramplarınız varsa muz ununu denemenizde fayda olabilir. Yaşa bağlı olarak 22 ile 34 g arasında günlük lif tüketmemiz gerekmektedir. Muz iyi bir lif kaynağıdır. Lifli meyveler arasında yer alır. 1 muzda yaklaşık 3 g lif bulunur. Bu yönüyle muz unu faydaları arasında kalp sağlığını desteklemesini öncelikli olarak görebiliriz. Muz aynı zamanda iyi bir enerji sağlayıcısıdır. Muz aynı zamanda bir antioksidan olan C vitaminin de içerir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.