Patateste Gluten Var mı?

patateste gluten var mı?

“Patateste Gluten Var mı?” sorusu çok merak edilmektedir. Evet, patatesler gluten içermez ve bu nedenle glutensizdir.

Patateslerin doğal formlarında glüten bulunmamasına rağmen çapraz temasın nerede meydana gelebileceğini veya eklenen bileşenlerin nerede patatesleri çölyak hastalığı olan insanlar için artık güvenli hale getiremeyeceğini bilmek önemlidir. Örneğin bir restoranda patatesler, bir zamanlar makarna gibi glüten içeren bir şeyin kaynatıldığı suda haşlanabiliyordu. Bu çapraz temasa neden olur ve çölyak hastalığı olan bir kişinin reaksiyon göstermesi için yeterli olur. Benzer şekilde tencere, tava, bıçak ve çeşitli pişirme yüzeyleri de çapraz temasa neden olabilir. Herhangi bir yüzey glutenle temas ederse ılık sabunlu suyla iyice yıkanmalı veya bulaşık makinesinde temizlenmelidir. Tahta bir alet veya kesme tahtası gibi gözenekli yüzeylerin çatlaklarında gluten bulunabilir, bu da çapraz temasa neden olabilir ve patateslerin artık glutensiz olmasına neden olabilir.

Gluten içeren bir sos, patatesin artık glutensiz olmasını da sağlayabilir. Paketlenmiş patates yerken veya patates sipariş ederken, her zaman sos veya sosların içeriğini kontrol ettiğinizden/istediğinizden emin olun.

Patates unu

Patates unu, glüten içeren unlar için yaygın olarak glütensiz bir alternatiftir. Patates unu, patates köklerinin öğütülmesi ve lifli malzemenin çıkarılmasıyla yapılır. Patates unu en yaygın olarak sosları koyulaştırmak için kullanılır ve fırınlanmış ürünlere nem kattığı için genellikle glutensiz un karışımlarına dahil edilir.

Basit cevap evet; patatesler glutensizdir. Gluten buğday, çavdar, arpa ve diğer tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Patates tahıl değil, nişastalı bir sebze türüdür.

Bu, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olduğu için gluteni tolere edemeyen insanlar için iyi bir haber. Çölyak hastalığı, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla gluteni yabancı bir istilacı olarak hedef aldığı bir durumdur; tıpkı enfeksiyona neden olan bakteri ve virüsleri tanımladığı gibi.

Çölyak hastalığınız varsa bağışıklık sisteminiz, gluten içeren gıdalar yediğinizde bağırsaklarınızda iltihaplanma ve hasara neden olan bir saldırı başlatır. Bu, gluteni her tükettiğinizde ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Eğer glütene karşı hassasiyetiniz varsa, iyi haber şu ki diyetinize hala patatesleri dahil edebilirsiniz. Bunları, yiyemediğiniz gluten içeren bazı yiyeceklerin yerine bile kullanabilirsiniz. Sadece patateslerinize yasak olmayan hiçbir şey eklemediğinizden emin olmanız gerekir.

Ekmek, kurabiye veya kek pişirirken buğday unu yerine öğütülmüş patatesten yapılan patates veya tatlı patates unu kullanın.(Patateste Gluten Var mı?)

Patates Kabuğu

Pizza kabuğunuzu yapmak için hamur kullanmak yerine sosunuzu, peynirinizi ve soslarınızı patates püresi veya ince dilimlenmiş kavrulmuş patatesten yapılmış kabuğun üzerine koyun.

Patates unu: çorba koyulaştırıcısı

Çorbaları ve sosları koyulaştırırken unla yapılan meyaneyi atlayın ve onun yerine patates püresini ekleyin.

Gnocchi yiyin!

Makarna gecesinde spagetti veya linguini yapmayın. Patatesle yapılan gnocchi’yi pişirin. Bunları evde yaparken bağlayıcı olarak glutensiz un kullanın. Mağazadan satın aldığınız gnocchi’lerin de glutensiz olduğundan emin olun.

Patatesleri glutensiz tutmanın yolları

Sade patatesler glutensizdir ancak birçok yaygın patates tarifi ve eklentisi glutensizdir.

İşte glutenin göz önünde saklandığı, patates ağırlıklı bazı yemekler:

Sos

Patates püresinin üzerine sos koymayın. Un, çoğu sos çeşidinin ana maddesidir, ancak mağazada glutensiz seçenekler bulabilir veya kendinizinkini yapabilirsiniz.

Kızarmış ve fırında patates

Fırında patatesleri sade, tereyağı veya yağsız sipariş edin. Restoran mutfaklarındaki tereyağı, glüten içeren yiyeceklerde kullanılan kapların içine batırılmasıyla kolayca kirlenebilir.

Ayrıca restorandaki patates kızartmasından da kaçının. Çırpılmış tavuk veya soğan halkası gibi glüten içeren yiyeceklerle aynı fritözde pişirilebilirler. Aynı şey patates kabukları için de geçerli.(Patateste Gluten Var mı?)

Patatesli ekmek

Paketlenmiş patates ekmeğine dikkat edin. Buğday unu içerebilir. Mağazadan satın alınan beslenme etiketini kontrol edin veya güvende olmak için kendinizinkini yapın.(Patateste Gluten Var mı?)

Patates cipsi

Mağazadan satın alınan patates cipslerini atlayın ve kendinizinkini yapın, çok kolay! Bazı paketlenmiş ve restoran versiyonları malt sirkesi veya buğday nişastası içerir.

Anında patates püresi

Hazır patates püresi alırken içindekiler etiketini kontrol edin. Bazı markalar glutensiz değildir.

Patates kızartması

Patatesleri ızgarada yemeyin. Genellikle ekmek kırıntıları ve un gibi malzemeler içerir. Bu tarifi beğendiyseniz, çevrimiçi olarak glutensiz versiyonunu arayın.

Glutensiz olmak, sevdiğiniz tüm yiyeceklerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tariflerinizde gluten içeren malzemeler yerine patates kullanmak da dahil olmak üzere birkaç basit değişiklik yapmak, mutfak seçeneklerinizi genişletebilir ve kendinizi mahrum hissetmenizi engelleyebilir. (Patateste Gluten Var mı?)

Gnocchi Nedir?

Gnocchi (tekil gnocco), un, yumurta ve patatesle yapılan İtalyan köfteleridir. Gnocchi domates sosuyla, pesto sosla veya tereyağı ve otlarla sotelenerek servis edilebilir.

Gnocchi Tarifi

Gnocchi’yi sadece üç malzemeyle yapmak kolaydır: patates püresi, un ve yumurta. 

Hazırlık zamanı:30 dakika

Pişirme Süresi:30 dakika Toplam zaman:1 saat Porsiyon:4

  1. Patatesleri haşlayıp ezin.
  2. Malzemeleri birleştirin, ardından bir top haline getirin.
  3. Hamuru “yılan” şekline getirin.
  4. Yılanları parçalara ayırın.
  5. Gnocchi’yi haşlayıp süzün.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.