Zizania

siyah pirinç(Zizania)

 Siyah pirinç (Zizania aqatica), Oryza sativa L pirinç türünün bir türüdür. Bu pirinci ağırlıklı olarak Çin, Japonya, Hindistan, Sri Lanka, Tayland, Endonezya, Myanmar ve Bangladeş gibi Asya ülkeleri yetiştirmektedir. Siyah pirincin diğer isimleri yasak pirinç, mor pirinç, imparator pirinci, fal pirinci ve kral pirincidir.

Hindistan’da bu pirinci çoğunlukla kuzeydoğu bölgelerinde, Manipur, Assam ve Meghalaya’da bulabiliriz. Her eyaletin bu siyah pirinci adlandırmak için kendi adı vardır. Manipuri’de buna Chak-hao denir, Assam halkı buna Kola sawl adını verir. Meghalaya’da üç farklı kabile var ve hepsi onu farklı şekillerde adlandırdı, Garo kabilesi onu Mi-gisim olarak adlandırdı, hem Khasi hem de Jaintia kabileleri onu Ja-iong olarak adlandırdı. Tamil Nadu’da Keelapoongudi köyünde bulunur ve buna kavuni pirinci denir. Bu pirincin dış kısmı olan çekirdeğe, antioksidanın eser elementi olan antosiyanin adı verilir. İnsanlar bu pirinci, sağlık yararları üzerinde hayati bir rol oynayan yüksek besin değeri nedeniyle tükettiler. 

Zizania(Siyah Pirinç) Tarihçesi

Siyah pirincin menşei bilinmemekle birlikte esas olarak Çin menşeli olduğuna inanılmaktadır. Diğer birçok Asya ülkesi Hindistan, Japonya, Endonezya, Tayland, Myanmar, Sri Lanka, Bangladeş, Vietnam ve Filipinler siyah pirinç yetiştirmektedir. arihte, sağlık açısından zengin besinsel faydaları nedeniyle kabul edilmiştir ve yaygın isimlerinden biri ‘İmparatorluk’tur. İmparatorun tüketimi için kısıtlı olan pirinç. Diğer adı ‘yasak pirinç’tir ve sadece kraliyet ailesi tarafından yenir.

Zizania besin bileşiminin pirinç çeşitleriyle karşılaştırılması:

Zizania pirinç, daha fazla miktarda lif, protein, demir, vitamin ve mineral ile en zengin besin değerini sağlar ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu diğer pirinçlere kıyasla kapsamlı bir amino asit, yağ ve esansiyel eser element yelpazesine sahiptir. Ancak beyaz pirinç daha yaygın olup, kolay bulunabilmesi ve düşük maliyeti nedeniyle çoğunluk tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu yeni çağda insanlar, besinsel sağlık yararları nedeniyle düzenli beslenmelerine siyah pirinç eklemeye başladılar.

Zizania(Yabani Pirinç) Sağlığa Faydaları:

Yabani pirinç aşırı besin maddelerinden oluşur; sağlık yararlarında önemli bir role sahip olan ve bulaşıcı olmayan hastalıkları (BOH) ortadan kaldıran, aynı zamanda E vitamini olarak da bilinen antosiyanin ve tokoferolleri birleştirir. Vücudumuzda biriken serbest radikalleri temizleyerek kansere karşı etkilidirler. Diyete siyah pirinç eklemek diyabet, ateroskleroz, hipertansiyon, osteoporoz, astım, sindirim sağlığı, kanseri önleyebilir veya fayda sağlayabilir ve kadınlarda felci azaltabilir.

Gıda işlemede Yabani pirinç(Zizania)

Siyah pirinç, gıda işlemede güçlü bir gıda katkı maddesi haline gelen, sağlığa fayda sağlamaya yardımcı olan antosiyanin pigmentlerine sahiptir. Siyah pirinç, besin değeri açısından gıda ürünlerinde kullanılmakta ve diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi birçok yaş grubundaki hastalıkların önlenmesinde fonksiyonel gıdaya dönüştürülmektedir. Siyah pirinç dünya çapında yaygın olarak bilinmediğinden, gelecek nesillere sağlıklı faydalar sağlamak amacıyla gıda işleme olarak kullanılmasıdır.

Unlu mamullerde Zizania

Hindistan’da unlu mamullerin tüketimi her geçen gün artıyor. Tüketiciler unlu mamulleri piyasada kolay bulunabilmesi, daha kullanışlı, kendine özgü tadı ve kırsal kesimde ekonomik olması nedeniyle daha fazla tercih etmektedir. Bisküvi, çörek, ekmek, kurabiye, kek, akşam atıştırmalıkları olarak kolayca bulunabilen, fırında pişirilen ve yemeye hazır ürünlerdir. Bu yeni çağda, çoğunluk, farklı şekil ve boyutlarda, içine farklı tatlar eklenmiş, fırınlanmış ürünler için yepyeni ürünlere ihtiyaç duyuyor ki bu da oldukça dikkat çekici

Siyah pirinçte bulunan pigment – ​​gıda işlemede “Antosiyanin”

Antosiyanin, antioksidan etkileri olan bir bileşik sınıfı olan flavonoidlerden biri olarak kabul edilir. Çoğunlukla koyu mor renkte ve suda çözünebilen pigmentlerde görülürler. PH’a bağlı olarak renk mor, mavi, siyah ve kırmızı arasında değişebilir. Antosiyanin bakımından zengin besinler her zaman koyu renktedir. Yüksek oranda zengin antosiyanin gıdalarının iyi kaynakları siyah fasulye, siyah soya fasulyesi, yaban mersini, siyah pirinç, ahududu vb.’dir. Siyah pirinç, güçlü miktarda antosiyanin içerir.

Yabani Pirinç(Zizania ) Hasadı ve İşlenmesi

Yabani pirinç(Zizania) olarak bilinen bir yöntemle hasat edilir; burada pirinç bitkisine ve kök sistemlerine verilen zararı en aza indirmek için pirinç yatakları arasında hareket etmek için geleneksel çatal benzeri direkler kullanılır ve hafif ahşap çubuklar kullanılır.Hala saplarda kalan olgunlaşmamış taneler gelecekteki hasat için bırakılır. Bu geleneksel hasat yöntemi, her ne kadar biçerdöverlere modern teknolojiler getirilmiş olsa da halen kullanılmaktadır. Taze hasat edilmiş yabani pirinç yaklaşık %45 oranında nem içerir. Yabani pirinç, hasat sonrası işlem sırasında parçalanma nedeniyle aşırı tane kaybını önlemek için nispeten yüksek nem içeriğinde hasat edilir. 45 Yabani pirincin işlenmesi esas olarak tanelerin kurutulması, kurutulmuş tanelerin kabuklarının ayrılması ve kabukların ayrılmasından oluşur. Tahıllar genellikle güneş altında veya ateşte kurutulur. 42 Daha sonra tahıllar, genellikle bir kapta veya yerdeki bir çukurda kurutulmuş tahılların üzerinde yürüyerek veya dans ederek gerçekleştirilen kabuk soyma işlemine tabi tutulur. 30Yabani pirincin ticarileştirilmiş üretimi, yabani pirincin işlenmesinde yavaş yavaş değişiklikler ve yenilikler getirmiştir. Modern işleme tesisleri, yüksek kaliteli yabani pirinç ürünleri sağlamak için öncelikle yüksek verimli mekanik aletlerle donatılmıştır. Ayrıca yabani pirincin verimini ve kalitesini artırmak için aşağıda anlatıldığı gibi ek işleme yöntemleri geliştirilmiştir.

Siyah Pirinçte(Zizania) Gluten Var mı?

Siyah Pirinç gluten içermemektedir. Bu nedenle çölyak hastaları tüketebilir. Ancak tüketilmeden etiketinin dikkatlice okunması gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.