VİTAL BUĞDAY GLUTENİ VE UN NİŞASTASI NASIL ÜRETİLİR?

vital buğday glüteni tozu, unu

VİTAL BUĞDAY GLÜTENİ İÇİN

Evde vital buğday glüteni üretim aşamaları şöyledir;

1. ADIM: BİR HAMUR YARATIN

İlk olarak, un ve suyu, sert bir hamur olana kadar elle veya bir stand mikseri ile bir hamur haline getirin.

Gluten liflerinin gelişmesi için hamuru 30-60 dakika dinlendirin. Hamur çok yapışkan olacak – bu normaldir.

vital buğday glüteni

ADIM 2: HAMURU YIKAYIN

Büyük bir kabı 2/3 oranında soğuk suyla doldurun ve hamuru içine ekleyin.

Hamuru mümkün olduğu kadar çok nişastayı serbest bırakmak için hamuru gerdirin, katlayın ve sıkın. Bu süre zarfında, nişasta içine sızdıkça su beyazlaşacaktır.

Bazı yöntemler, hamuru yoğurmadan önce birkaç saat bekletmenizi ister (glütenin gelişmesi için en az 3-4 saat). Her iki yolu da denerseniz ve birini diğerine tercih ederseniz, lütfen tercih ettiğinizi kullanın.

Nişasta salındıkça, hamur miktarı azalacak ve çeşitli değişikliklerden geçecek: süngerimsi ve lifli hale gelecek, sonunda tek bir kütle olarak bir araya gelmeden önce dağılacak. Nişastalar suya salındıkça su da çok bulanık bir beyaz olacaktır.

VİTAL BUĞDAY GLÜTENİ tozunu yaparken mümkün olduğu kadar çok nişastadan kurtulmak istersiniz. Yıkanmış un seitan için hepsini elden çıkarmanıza gerek yok (notları okuyun).

vital buğday glüteni evde üretimi

Bu noktada, kalan tüm nişastadan kurtulmak için hamuru durulamanız gerekir. Bunu yapmak için, durulama sırasında hamuru (hala biraz lifli olabilir ve muhtemelen hepsi tek parça olmayabilir) bir elek veya ince kevgir içine yerleştirmek, tek bir esnek kütle olarak bir araya gelene kadar yoğurmaya devam etmek en kolay yoldur.

Nişastalı su bulunan kabı bir kenarda bırakın (tahliye etmeyin!)

Bu noktada, vital buğday gluteni tatlandırarak ve pişirerek seitan yapmaya devam edebilirsiniz – tariflerinizdeki vegan “tavuk” olacaktır. Alternatif olarak, VİTAL buğday glüten unu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Öncelikle hamuru 15-20 dakika süzgeçte dinlendirerek fazla suyunun süzülmesini sağlayabilirsiniz (bu, kurutma sırasındaki kadar gerekli olmasa da süreci hızlandıracaktır. Ancak seitan yaparken , glütenin gevşemesine yardımcı olur, böylece şekil vermek/bükmek/düğüm yapmak için daha esnek hale gelir).

hamurda vital buğday glüteni

3. ADIM: VİTAL BUĞDAY GLÜTENİNİ KURUTUN

Hamuru daha küçük dilimler halinde kesin ve bunları bir kurutma tepsisine tek bir tabaka halinde yerleştirin.

hamurda vital buğday glüteni 2

Vital buğday glüteni tamamen kuruyana kadar hamuru 125ºF/50ºC’de kurutun. Bu süre zarfında, koyulaşacak ve buruşacak – biraz kurumuş gibi görünecek.

Glutenin tamamen kuruması için gereken süre, hamur parçalarınızın boyutuna ve kalınlığına bağlı olarak değişecektir.

hamurda vital buğday glüteni 3

ADIM 4: GLUTENİ TOZ HALİNE GETİRİN

Kurutulduktan sonra, kurutulmuş vital buğday glüteni parçalarını bir kahve/baharat öğütücüye (veya yüksek güçlü bir blender/mutfak robotu) ekleyin.

vital buğday glüteni tozu, unu

Bir toz haline getirin, bir kaseye süzün ve daha büyük parçaları tekrar öğütün – homojen bir toz elde edene kadar.

Bu sizin vital buğday glüteni ununuzdur.

UN NİŞASTASI İÇİN

Kalan nişastalı su ile bir kenara koyun. Bu kapta bırakabilir veya başka bir kapaklı kaba aktarıp dinlenmesi için buzdolabına koyabilirsiniz.

Oturduğunda, su üstte kalırken nişasta kabın dibine düşecektir.

Daha sonra suyu üstten boşaltabilir ve sıvı nişastalı suyu sosları koyulaştırmak için kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, önce nişastanın kurumasına izin verin.

Bunu yapmak için, kabın üstünden suyu boşaltın ve kalan ıslak nişasta karışımını geride bırakın. Bunu bir kenarda bırakın, zamanla kuruyacaktır.

Kuruduktan sonra nişastayı toplayabilir ve baharat öğütücüde (veya karıştırıcıda) toz haline getirebilirsiniz.

Son olarak, tozu eleyin. Daha sonra nişasta daha sonra kullanıma hazır olarak saklanmaya hazırdır.

NİŞASTA NASIL SAKLANIR?

Hem hayati buğday gluteni hem de buğday nişastası ununu temiz, hava geçirmez kaplarda saklayın. En iyi sonuçlar için 6 aya kadar serin ve kuru bir yerde saklayın.

Denediğim bir şey olmasa da raf ömrünü daha da uzatmak için VİTAL GLUTEN tozunu dondurucuda saklayabilirsiniz.

VİTAL BUĞDAY GLUTENİ VE BUĞDAY NİŞASTASI NASIL KULLANILIR?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç VİTAL glüten kullanımı vardır:

  • Birçok ekmek tarifinde, özellikle düşük proteinli un kullanırken, Vital buğday glütenini küçük miktarlarda kullanabilirsiniz . Arkadaşlar, yüksek rakımlarda ekmek yoğunluğunu kontrol etmeye yardımcı olabileceğini bana bildirdiler.
  • Dolapta sahip olduğunuz tek şey normal çok amaçlı un olduğunda, güçlü bir ekmek unu oluşturmak için vital buğday glüteni de kullanabilirsiniz!
  • Vital buğday glüteni ayrıca köfte ve sebzeli burgerler gibi çeşitli et alternatiflerinde bağlayıcı olarak kullanılan bir bileşendir.
  • Unutmayalım ki hayati önem taşıyan buğday glüteni aynı zamanda seitandaki ana bileşendir ve vegan pepperoni ve diğer et alternatiflerini yapabilir.

Buğday nişastası/un nişastasını sosları, dolguları, çorbaları, güveçleri vb. yoğunlaştırmak için kullanabilirsiniz . Ayrıca Liang pi eriştesi, gümüş iğneli erişte ve bazen Çin hamur tatlısı sarmalayıcıları gibi tariflerde de bir bileşendir.

Nişasta, ev yapımı yüz maskeleri yaparken de kullanılabilir, çünkü emiciliği, cildimizdeki kirleri ve yağı çekmek için iyi bir bileşen olduğu anlamına gelir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.